چگونه از دختران خود یک رهبر موفق بسازید!!؟

از دختران خود یک رهبر موفق بسازید


رهبر موفق

موفقیت یکی از اصلی ترین موضوعاتی ست که در سایر ملل و اجتماعات مختلف موردبحث قرار می گیرد. موفق ترین افراد دنیا، معتقدند که برای دستیابی به آن باید از فرمول آن آگاهی یابیم و بدون هیچ ترس و واهمه ای در مسیر آن پیش رویم. به نظر می آید که مسیر سرشار از ناهمواری هاست اما به اندازه ی این سختی ها، شیرینی هایی در زندگی ما قرار گرفته اند که در صورت کاربرد صحیح و بجای آنها می توان این جاده را هموارتر کرد.

شاید یکی از این شیرینی ها، حضور خانواده ای ست که با نشان دادن هر گونه رفتاری سعی دارند محبت و حمایت خودشان را بر ما آشکار سازند. نقش خانواده و محیط زندگی طبیعتاً در زندگی فردی ما نقش زیادی دارند. اما میزان تأثیرگذاری آنها را خود ما هستیم که تعیین می کنیم! بله؛ ما با افرادی چون خانم اوپرا وینفری آشنا هستیم. با اشخاص مشهور و محبوب بسیاری آشنا هستیم و از جریانات زندگی آنان آگاهیم. می دانیم که موفقیت مسیر سختی دارد که هرکس خودش می تواند در پی دستیابی به آن برآید. بر این اساس، امروز قصد داریم مطالعه ای داشته باشیم بر نوع رفتار! رفتارهایی که از جانب والدین سر می زند و محیط کودک را تشکیل می دهد. می خواهیم تأثیر این محیط را بشناسیم و در رفتار خودمان با کودکان مان اصلاح کنیم. همراه مان باشید.


شرلی سندبرگ رهبر موفق


خانم Sheryl Sandberg تور کشوری برای سخنرانی درباره ی “زن” و رهبری” را در سراسر دانشگاه های سطح کشور داشت. خانم سندبرگ در سخنرانی هایش از دانشجویان سؤال مشترکی را می پرسید تا پاسخ ها را ارزیابی کند. سؤال او این بود : چه کسانی در کودکی، با عنوان “رئیس” خطاب می شدند؟ و از آنها می خواست تا اگر پاسخ شان به این سؤال مثبت است دست شان را بالا ببرند.

این سؤال ابتدا در اجتماعی از مردان جوان مطرح شد. حدود ۱۰ درصد آنها دست شان را بالا بردند.

خانم سندبرگ این کار را در همه ی دانشکده ها از سایر شهرهای مختلف کشور تکرار می کرد تا به چنین درصدهایی دست یابد. ۹۰ درصد از دختران جوان، دست شان را برای سؤال “چه کسی در کودکی “رئیس” خطاب می شد؟” بالا بردند. حالا با تأثیرات این واژه و خصلت های دختران و پسران آشنا می شویم:

از مقطع ابتدایی تا دبیرستان اعتماد به نفس دختران، ۳ الی ۵ مرتبه بیش تر از پسران کاهش می یابد. طبق گزارش بدست آمده، در مقطع راهنمایی نیز، دختران نسبت به پسران علاقه ی کمتری به مدیریت و رهبری از خود نشان می دهند.

همه ی ما انسان ها، (مرد و زن) معمولاً تمایل داریم زنان بیش تری را در جایگاه لیدر و رهبر در سراسر دنیا ببینیم. ما وحشت داریم از اینکه وقتی ۵۱ درصد جمعیت جهان را زنان تشکیل می دهند تنها ۱۲ درصد از سیاستمداران جهان زن باشند! این که تمامی لیدرها و مدیران در تکنولوژی، پزشکی، دولتی، تفریحی و شرکت ها مرد هستند یک واقعیت بسیار تلخ است! ما دوست داریم زنان موفق زیادی را در این جایگاه ها ببینیم.

اما این “خواستن” به تنهایی کاری از پیش نمی برد! باید قدم های کاربردی برای تغییر این وضعیت برداریم و واقع بینی را اساس کار خود قرار دهیم.

ما باید شکاف عمیقی که بین اعتماد به نفس دختران و پسران مان وجود دارد را ریشه کن کنیم. این شکاف تقریباً از همان رده سنی کودکان ابتدایی آغاز می شود و تا جایی پیش می رود که نمادی برای دختران ایجاد می شود.

کودکان از هوشیاری کافی برای اجتماعاتی در معرض آنها قرار می گیرند برخوردار نیستند! یعنی ذهن آنها تا به این مرحله توسعه نیافته است.

زمانی که آنها به همکلاسی دختر خود می گویند “خودخواه!” (منظور از خودخواه در اینجا شخصی ست که تمایل به زورگویی داشته و رئیس مأبانه برخورد می کند) معنی واژه ای که به کار برده اند را نمی دانند! و فکر هم نمی کنند. با بیان آن، فقط می خواهند که همکلاسی شان، با صدای بلند به آنها دستور ندهد!

اما ما به عنوان یک انسان بالغ و بزرگسال، توانایی تأثیرگذاری را داریم. خصوصاً در رفتارهایمان با کودکان!

این تأثیرگذاری را می توان با حذف واژه ی “رئیس” آغاز کرد. برای انتقال مفهوم این کلمه می توانیم جملاتی را در فارسی مثال بزنیم از قبیل :

  • رئیس بازی در نیار!
  • به همه دستور میده!
  • خودخواهه و فقط حرف خودش رو قبول داره و …

به کودکان تان بگوئید : “ما هرگز از این کلمه برای هیچ کس استفاده نمی کنیم!!!

 

به عنوان والدین، به کودکان خود بیاموزید که اگر نحوه ی درخواست کسی را دوست ندارند، آنچه را که دوست دارند بیان کنند. مثل :

من فکر می کنم که بهتره همه مون نظر بدیم که حالا چی بازی کنیم 🙂

امروز تصمیم گرفتیم زمان، هزینه و توجه زیادی را در راه ایجاد جایگاه های لیدری برای خانم ها صرف کنیم و برای اینکه این امر تحقق یابد نیاز داریم که مراقب نیازها و انگیزه های درونی کودکان دختر خود باشیم و امنیت را به آنها هدیه کنیم.

کلمه ی ممنوعه را از یاد نبرید. به دختران خود بگوئید : من تو را به عنوان رهبر موفق یک تیم قدرتمند می بینم!

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
0 نویسندگان دیدگاه
نوع پوشش و زبان بدن نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا - پدیده فکر مهتر
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
trackback

[…] چگونه از دختران خود یک رهبر موفق بسازیم؟ […]