چگونه از دیگران انتقاد کنیم؟

چگونه از دیگران انتقاد کنیم؟

 

چگونه از دیگران انتقاد کنیم؟

هنگامی که عصبانی می شویم تحکم رفتار خود را از دست داده و اشتباهات فراوانی مرتکب خواهیم شد، این کار باعث می شود دیگران شما را مقصر بشناسند. آیا می توانید از دیگران انتقاد کنید بدون این که احساسات کسی را جریحه دار گردانید؟ از راهنمایی های زیر جهت انتقاد از دیگران بهره ببرید. بدون این که کسی را با سخنان خودتان ناراحت کرده و از دست دهید با ما همراه باشید.

 

حسن نیت خود را ثابت کنید

دلایلی که شما را به انتقاد از دیگران وا می دارد روش مستقیم شما در انتقاد کردن است. اگر هدف شما فقط اذیت کردن دیگران باشد بدون شک تاثیر آن منفی خواهد بود. اما اگر هدف از انتقاد کمک به کسی ست که از عیب و ایراد کار خود خلاص شود پس روش شما مثبت و خوب است. همیشه از خود بپرسید؛ آیا من فردی مناسب برای انتقاد از این انسان هستم؟ و آیا این انتقاد باعث بهتر شدن رفتار می شود ؟ یا خیر؟؟ اگر می خواهید به کسی کمک کنید سعی کنید احساس او را جریحه دار نکنید اگر به انتقاد علاقه مندید از روش های درست آن استفاده کنید. ممکن است مسئول یک کسب و کار باشید، برای مدیریت بهتر و روشن شدن کار انتقاد شما مانعی ندارد.

 

دور ماندن از احساسات

اگر ملاحظه ای درباره رفتار یکی از دوستان خود داشته اید، و خواستید او را نصیحت کنید تا به شکل بهتری رفتار کند پس از ابراز احساسات شخصی برای رفتار او دور بمانید زیرا این کار باعث می شود حالت تدافعی به خود بگیرد و انتقاد شما را نپذیرد روی نکات کلیدی موضوع مورد نظر تمرکز کنید زیرا انتقاد باعث آزار برخی از انسان ها می شود.

 

زمان و مکان مناسب را انتخاب کنید، از رفتار انتقاد کنید نه خود شخص

اگر برخی رفتارهای دوستانتان شما را آزار می دهد، و قصد شما فقط کمک کردن به آنهاست، جلوی جمعی از مردم از او انتقاد نکنید بدون شک عکس چیزی که فکر می کنید اتفاق خواهد افتاد. دیگران فکر می کنند شما قصد کوچک کردن دوست خود را دارید و دوست شما حتما برخورد جدی خواهد داشت نیت شما تنها برای کمک کافی نیست، برای انتقاد کردن از زمان و مکان درست استفاده کنید.
بیش تر مردم برای انتقاد کردن تمرکز خود را روی خود شخص قرار می دهند نه رفتار مورد انتقاد او، برای انتقاد از شخص ابتدا درباره صفت های او خوب فکر کنید فردی را بخاطر شخصیت یا ظاهر، مورد انتقاد قرار ندهید اگر این کار را کردید فقط با احساس او بازی کرده اید به طور مثال؛ اگر کسی درباره موهای خود از شما نظری خواست چیزی را نقد نکنید که نتواند آن را تغییر دهد. مانند حجم سر یا جمجمه یا حجم موهای او. فقط روی مواردی که قابل تغییر است تمرکز کنید.

 

استفاده از روش ساندویچ، لبخند بزنید

این روش در بسیاری از شرکت ها کاربرد دارد. با استفاده از این استراتژی از جریحه دار کردن احساسات کارکنان خودداری کرده و باعث پیشرفت کارمندان شوید. همچنین این روش در بهتر شدن روابط بین همکاران مفید واقع خواهد شد. این روش به این شکل است که، ابتدا برای انتقاد از دوست یا همکاران با او شوخی کنید و بعد انتقاد خود را می گویید و خاتمه را با پاسخی مثبت تمام خواهید کرد انتقادی که بین دو شوخی صورت بگیرد قابل قبول تر است.
هنگامی که کسی را نقد می کنید لبخند بزنید انرژی لبخندی که روی لب های شما نقش بسته به مخاطب شما منتقل خواهد شد و به قبول کردن بهتر انتقاد کمک فراوانی می کند.

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar