• ژانویه 27, 2020

چگونه بازار مورد هدف خود را تعیین کنیم؟

تعیین بازار مورد هدف

تعیین بازار مورد هدف

ممکن است ساعت ها گرفتار کار مداوم باشید تا بتوانید محصولی را اختراع کنید، اما این پایان کار نیست! شما به این نیازمند هستید که مردم محصول شما را بشناسند. درست است که تبلیغات در بازار، کار راحتی به شمار می رود اما زمان و شناسایی بازارهای مورد هدف باعث بازگشت دو برابر سرمایه شما خواهد شد. پس باید بازارهای مورد هدف خود را شناسایی کنید.

ممکن است نتیجه روند کار شما باعث افزایش نسبت درآمدتان شود. به جای اعتماد به بازارهای تصادفی که قیمت ها در آن همیشه در حال افزایش و کاهش هستند می توانید ابتدا مراحل زیر را درنظر بگیرید سپس دنبال کسب و کار خود باشید.

 

۱- تمرکز روی اهداف

از بیش ترین ابزارهای فعال برای بازاریابی محصول شما تعیین اولویت های هوشمند است. آیا شما طبق اولویت های کار خود، تلاش می کنید؟

ماهیت نیازهای محصول را مشخص کنید

چه کسی محصول شما را استفاده می کند؟ شما به این سوال پاسخ می دهید. خوب عوامل محتلفی از جمله؛ سن و سال، قدرت خرید مردم، موقعیت جغرافیایی، وضعیت تاهل و … روی این موضوع تاثیر دارد.
اگر فروشنده لباس باشید، در بازارهای مورد هدف بسیاری کار می کنید. تفاوتی ندارد پیراهنی به قیمت ۱۵ دلار بفروشید یا کت هایی به قیمت ۵۰۰ دلار! مردم از کت شما یک بار در سال استفاده می کنند. اما پیراهن ها را چندین بار در سال از شما خریداری می کنند، با این وجود اگر می خواهید پیراهن های خود را بفروشید باید روی بازار مورد هدفی که جوانان آن را تشکیل می دهند تمرکز کنید. این محصولات باید قیمت های مناسبی را هم دارا باشد.

از سبک گزینه های بی شماری استفاده کنید

ممکن است برای برخی مدیران اجرایی مفید باشد که روی روند گزینه های انتخابی فکر کنند. اگر محصول شما مخصوص جنسیت معینی باشد می توانید انتخاب عمومی خود را محدود کنید مثلا؛ محصولات شما مخصوص جنسیت مذکر است و شما سن و سال مشتریان را هم در نظر گرفته اید. با این وجود شما جوانان را هدف فروش محصولات خود قرار می دهید. با این کار شما ماهیتی برای مشتریان بالقوه خود قرار داده اید و نتیجه نهایی پیدا کردن بازار مناسب برای محصول شما خواهد بود.

تاکید بر قیمت اساسی

چه کسی به قیمت هایی که محصول شما ارائه می دهد علاقه مند است؟ فرض کنید شرکت شما کالسکه ی بچه تولید می کند، چه کسی این کالسکه ها را خریداری می کند؟ بدون شک خانواده هایی که همیشه در حال سفر هستند. پس با این وجود قیمت اساسی محصول را مشخص کنید سپس گروه های اجتماعی که محصول شما را خریداری می کنند تعیین کنید.

۲- دریافت اطلاعات

انتخاب بازار مناسب به معنای یکپارچه سازی و نتیجه گیری داده های عینی می باشد. این داده ها ممکن است مصدرهای متفاوتی داشته باشند مانند موضوعاتی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

جمع آوری داده های نظر سنجی برای شناسایی بازارهای بالقوه

استفاده از استانداردها روشی مناسب برای شناسایی گروه هایی با جمعیتی فراوان است. این امر به معنای اجرای آموزش هایی از طریق تبلیغات با ایمیل و یا پیام های خبری ست. همچنین می توانید به جای این روش با شرکت مورد نظر ارتباط برقرار کرده و داده های اولیه را جمع آوری کنید. هدف از این کار ارتباط بین پیوندهای مثبت محصول و مردم است.

استفاده از داده های موجود

اگر محصول شما به محصول دیگری در بازار شباهت داشت، یک تحقیقات گسترده فصلی انجام دهید: چه گروهی از مردم این محصولات را خریداری می کنند؟ چه زمانی این محصول را خواهند خرید؟ محصولاتی که شهرت بیشتری دارند کدامند؟ مجموعه ای از پاسخ به این داده ها را می توانید از طریق اینترنت بیابید. مانند نوع مشتریانی که این محصولات و یا محصولی مشابه آن را خواهند خرید.

نگاهی به شبکه آشنایان خود کنید تا داده هایی را به دست آورید

به محصولاتی که خانواده و یا دوستان خودتان استفاده می کنند نگاه کنید، آیا محصول شما را می خرند؟ به طور مستقیم از آن ها سوال کنید آیا محصول من را می خرید؟ و یا توقع دارید کسی دیگر آن را بخرد؟ این سوالات در جمع آوری داده ها به شما کمک می کند. می توانید این سوالات را از همکاران خود هم بپرسید و یا به آن ها پیشنهاد کنید محصول شما را چند هفته امتحان کنند.

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۴.۵/۵]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar