• اسفند ۳, ۱۳۹۸

چگونه با مدیر خود صحبت کنیم ؟

چگونه با مدیر خود صحبت کنیمچگونه با مدیر خود صحبت کنیم ؟

رهبری مستلزم آن است فرد که قدر و منزلت خاصی داشته و مهارت های ارتباطی خوبی با دیگران برقرار کند، پس لازم است که به عنوان یک کارمند بدانید چگونه با مدیر خود صحبت کنید. در این مقاله ۱۰ چیزی را که نباید هنگام صحبت با مدیر خود بر زبان بیاورید را برای شما توضیح می دهیم.


۱- به غیر از منفعت کاری دنبال منفعت دیگری از مدیر نباشید!

مانند این که به مدیر خود بگویید: دوست ندارم همکار دیگر من کارها را طبق خواسته های خود انجام دهد. اما اگر همکارتان از شما شایسته تر باشد چطور؟ مدیر به صحبت شما درباره ی او گوش نمی دهد، برای مدیرتان فقط این مهم است که کدام یک از شما شایستگی لازم را برای کار دارد.

۲- از خشم سریع اجتناب کنید

خشم یکی از راه هایی ست که باعث می شود مرتکب خطا شوید. پس اگر توسط کارمند باهوشی انجام شود باعث تعجب و شگفتی خواهد شد. صحبت با صدای بلند و داد زدن هنگام گفتگو نشان دهنده ی عدم بلوغ است، و گفتگو نتایج خوبی را در بر نخواهد داشت، مگر در گفتگویی فعال و حماسی!

 

۳- نداشتن اصول اخلاقی در کسب و کار 

نداشتن اصول اخلاقی در کسب و کار از شما تنها یک بازنده ی بزرگ می سازد. مانند سرزنش های دیگران وقتی که شما شکست می خورید یا گسترش شایعات، یا افشای اطلاعات محرمانه از رقبا که همیشه در کمین ماست.

۴- از کلماتی که عبارت های تهدید آمیز دارند استفاده نکنید!

مانند این که به مدیر بگویید من این کار ها را رد کردم تا در جایگاه خود باقی بمانم و این در حالی ست که چندین بار خواسته اید کار خود را رها کنید. بهتر است برای بهتر شدن جایگاه خود در کسب و کار دنبال ایده های دیگری باشید. اما بدانید که گفتن این حرف ها به مدیر خود مانند این است که با آتش، بازی کرده باشید. هنگام صحبت با مدیر درباره کار، او را تهدید به استعفای خود نکنید! اگر واقعاً قصد ندارید استعفا دهید، مدیرتان فکر می کند که هر لحظه ممکن است کار خود را رها کنید و فرد بی مسئولیتی هستید.

۵- همیشه فرض نکنید که ارشدیت شما را از دیگران برتر نشان می دهد

به مدیر خود نگویید من کارمند قدیمی هستم پس باید رتبه من از شخص دیگر بالاتر باشد. درست است که سابقه باعث می شود رتبه و مقام شما بالاتر باشد اما این بدترین بهانه برای گفتن این حرف است، به جای آن دنبال ایده و خلاقیت خاصی برای شرکت باشید که مقام شما را به درجه بالاتری ببرد.

۶- شکایت از یک مسئله، بدون ارائه ی راه حل، مسئله ی دیگری را خلق می کند

وقتی درباره ی مشکلی شکایت می کنید راه حل هایی را هم برای مشکل خود ارائه دهید، عدم ارائه ی راه حل و بیان شکایت های تکراری نشان دهنده ی این است که شما توانایی انجام کاری را ندارید!

۷- مراقب هر چه که می گویید باشید و هر کلامی را در جای خود به کار ببرید

انتقاداتی را بدون هدف ارائه ندهید و از اشاره به موضوعاتی به شکل اتهام خود داری کنید، مانند این که بگویید کارمندان قراردادهای سالانه ندارند! با این که مدیر شما این امر را می داند، ولی شما با اینکار او را به کوتاهی در این امر متهم می کنید. به جای این صحبت ها نظری بدهید که مشکلات را حل کند.

۸- خواستار تغییر مسئولیت ها و تعهدات خود بدون سبب نباشید

به مدیرتان شکایت نکنید که بدلیل علاقه نداشتن یا عدم رضایت کاری قصد منتقل شدن به قسمت دیگر، یا تغییر مسئولیت ها را دارید. به یاد داشته باشید خود شما هستید که می توانید کار خود را دوست داشته باشید و مدیر نمی تواند کاری انجام دهد!

۹- بدون مشورت با دیگران حق ندارید کاری را انجام دهید حتی اگر مدیر باشید!

اگر مدیر قسمتی در شرکت هستید نگویید: من مدیر هستم و حق دارم هر کاری را انجام دهم؛ ممکن است تصمیمات شما روی دیگر کارمندان و شرکت تاثیر داشته باشد.

۱۰- خطا را با اشتباه دیگری درمان نکنید!

از هر رفتاری که نشان دهنده عدم بلوغ شماست خود داری کنید، مثلاً : به مدیر خود نگویید من در دوره اخیر کارهای خود را به شکل درستی انجام نمی دادم، و با اینکه یکسال اینجا کار کرده ام به من مقامی ندادید، مقام و درجه من کجاست؟؟؟

اگر چنین رفتارهایی را دارید سعی کنید با راهنمایی هایی که در این مطلب گنجانده شده آن ها را بهبود ببخشید.

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۶/۵]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
1
0
 
2 نویسندگان دیدگاه
ناهید عساکرهنازی
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
نازی
مهمان
نازی

مطالب جامع و برای من بسیار مفید و کاربردی بود.سپاس