چگونه برای کسب و کار خود کد QR ایجاد کنیم ؟

چگونه برای کسب و کار خود کد QR ایجاد کنیم ؟

 

کد QR چیست ؟

کد QR ، مخفف Quick Response می باشد.

این کد، در اصل برای صنعت خودرو در ژاپن طراحی شده بود. این کد، از عددها، الفبا و از حالت های کدگذاری byte/ binary استفاده می کند تا به ذخیره ی داده هایی که به راحتی با گوشی های هوشمند، تبلت و کامپیوتر قابل دسترسی ست بپردازد. برخلاف بارکدهای قدیمی که قابلیت ذخیره ی محدود داده ها را داشت، کد QR اطلاعات بسیار بیش تری را دارد.

این تصویر عجیب و خاص، برای ارائه ی خدمات بسیار گسترده ای تکامل یافته است. بسیاری از کشورهای آسیایی نیز از این تکنولوژی برای دستیابی سریع کاربران و مشتریان به خدمات و محصولات استفاده می کنند. در چین، از کد QR برای پرداخت های آنلاین، به اشتراک گذاری رمز عبور شبکه اینترنتی (وای فای)، تبادل پول، اشتراک گذاری اطلاعات مخاطبان، ورود به وب سایت ها و … استفاده می کنند.

مزایای کد QR

یکی از اصلی ترین نقاط قوت این کد، سهولت تعامل و درگیری کاربران است. با تلفن هوشمند خود این کد را اسکن کنید تا ببینید که شما را به کجا می برد.

CSTLAND-Small-Business-Trends-Facebook-150x150

این کد QR در مدت کم تر از چند دقیقه ایجاد شده است. با اسکن کردن این کدها می توانید وارد صفحاتی مانند فیسبوک شوید. این یک نمونه ی ساده بود تا ببینیم که از این کد کارآمد و موثر تا چه حد ساده می توان برای تعامل با مخاطبان استفاده کرد. چیزهای کارآمد و ارزان همیشه برای کسب و کارهای کوچک، گزینه های بسیار عالی هستند.

چگونه می توان کد QR ایجاد کرد؟

فرآیند ایجاد آن بسیار ساده است. احتمالاً بعد از اینکه یاد گرفتید می گویید کاش خیلی قبل تر به استفاده از آن اقدام می کردید! پس از ایجاد اولین کد QR تان به دنبال جدید و خلاقانه ای برای گسترش کدهای QR خود خواهید گشت. با این وجود، می توانید با مشتریان خود در دنیای فیزیکی و دیجیتالی ارتباط برقرار کنید.

مرحله ۱

یک ژنراتور کد QR بیابید. در اینجا، ۵ مورد از این تولیدکننده ها را معرفی می کنیم تا مستقیماً بتوانید با کلیک روی آنها به وب سایت شان رجوع کنید.

۱-Qr-code-generator.com--150x150

QR Code Generator

CSTLAND-Goqr-150x150

Goqr

۲-CSTLAND-Webqr-150x150

Webqr

۴-Visualead-150x150

Visualead

۵-QRstuff-150x150

QRstuff

مرحله ۲

بسازید، طراحی کنید و به کد لینک دهید. به هر آدرس URL ی مانند فیسبوک، یوتیوب، لینکداین، اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی می تواند قابلیت لینک شدن دارد. همه ی این فرآیندها به این خاطر است که مخاطب هرچه سریع تر بتواند به محتوای شما دسترسی داشته باشد.

دو نوع، کد QR وجود دارد. این نوع ها عبارتند از استاتیک و دینامیک. کد استاتیک بدین معنی ست که داده و اطلاعات ذخیره داخل آن، قابل تغییر نیست. در صورتیکه کد دینامیک در هر زمانی قابل ویرایش است.

شما می توانید با ایجاد کد QR و افزودن رنگ به آن بسیار خلاق به نظر برسید. همینطور اضافه کردن لوگوی شرکت و حتی انیمیشن نیز مجاز می باشد.

مرحله ۳

کد QRی که ایجاد کردید را تست کنید. زیرا باید مطمئن شوید که به درستی کار کرده و شما را به مقصد موردنظر هدایت می کند. این مرحله خصوصاً اگر در حال استفاده از کد QR استاتیک هستید بسیار حائز اهمیت تر می باشد زیرا همانطور که گفته شد، قابل ویرایش هم نیست!

مرحله ۴

نحوه ی اجراشدن کد QR را بررسی کنید. با آنالیز و بررسی کردن ترافیکی که از جانب این کدها هدایت می شود می توانید به آنالیز اجرای کدهای QRی که ایجاد کرده اید بپردازید. همینطور می توانید بدانید کاربران برای اولین باری که وارد وب سایت شما و یا مقاصد دیگر می شوند چه اقداماتی انجام می دهند.

مرحله ۵

کد QR خود را در دسترس همه ی افراد قرار دهید. اگر استفاده کردن از کد شما، اپلیکیشن یا اسکنر خاصی را می طلبد باید بگوییم که با اراده ی خودتان، استفاده از کد QR تان را کاهش داده اید. زیرا در چنین حالتی، تعداد افرادی که شما را دنبال می کنند کم تر می شود. کد QR خود را app-agnostic کنید تا همه ی مردم بتوانند با استفاده از دستگاه تلفن شان آن را اسکن کنند. “دسترسی” هدف نهایی شماست پس طبیعتاً قصد ندارید با فرآیندهای پیچیده و غیرضروری آن ها را از خود برانید!

چه کسی از کد QR استفاده می کند؟

شاید اگر بپرسیم که “چه کسی از آن استفاده نمی کند؟” به پاسخ راحت تری دست یابیم. شرکت های بزرگ جهانی دیده اند که صدها میلیون آدم در کشورهای مختلف در هر روز از آن استفاده می کنند.

بازاریابان و توسعه دهندگان راه های بسیار خلاقانه ای را در استفاده از این تکنولوژی بکار نبرده اند که خوشبختانه این روند با شناخت هرچه بیش تر افراد از این تکنولوژی در حال تغییر است. همینطور شرکت هایی مانند Sports Illustrated ، The New York Times Magazine ، BestBuy و American Airlines از این کدها، به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود با هدف درگیر کردن مخاطبان از طریق راه های مختلف (مثل تجارت آفلاین به آنلاین = O2O) استفاده می کنند.

راه هایی که می توانید از کد QR استفاده کنید

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، شما از همان لحظه ای که کد را ایجاد کردید می توانید آن را با خلاقیت هایی همراه سازید. یک مغازه ی خواربارفروشی در کره ی جنوبی یک دکه را در ایستگاه مترو با کدهای QR محصولاتی که برای فروش داشت، قرار داد. همه ی کاری که خریداران باید انجام می دادند این بود که کد QR را با تلفن شان اسکن کنند و موادغذایی موردنیازشان را خریداری نمایند. طبق گفته ی شرکت، سفارشات در همان روز هم به دست آنان رسیده و تحویل داده می شد. این تنها یک مثال ساده بود. در زیر، سایر راه های استفاده از کد QR را مطالعه کنید:

  • مشتریان را به دنیای دیجیتالی خود هدایت کنید.
  • به Google Map لینک کنید.
  • به اپلیکیشن خود لینک کنید.
  • مانند یک آدرس url در تبلیغات مستقیم عمل کنید.
  • در کارت بیزینس خود جای دهید. با این کار، اطلاعات مخاطب به سادگی قابل دانلود خواهد بود.

دوستان عزیز؛ سعی کردم در این پست مطالبی را بگنجانم که بطور واضح به سادگی بتوانیم از مرحله ی آغازین با کد QR آشنا شویم. امیدوارم که برای شما عزیزان مفید بوده و موردتوجه تان قرار گرفته باشد.

 

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar