• فروردین ۱۵, ۱۳۹۹

چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟

غلبه بر ترس

 

غلبه بر ترس

گاهی اوقات، آن چنان احساس بدی را نسبت به زندگی خود تجربه می کنیم که حتی مایل نیستیم حتی برای یک لحظه به بهبودیِ آن فکر کنیم. اما همانطور که همه ی ما تاکنون تجربه کرده ایم این یک حس نامطلوب و گذراست و کمی بعد به آرامش دست می یابیم. بهتر است این پست را هم وقتی که (عصبانی نیستیم) می توانیم به خوبی و منطقی به قضیه نگاه کنیم موردمطالعه قرار دهیم. امیدوارم مفید باشد.

اگر همیشه فکر می کنید که زندگی چقدر با شما رفتار بدی دارد (و درباره ی هر کسی که بابت انجام کارها بخاطرشان پشیمان می شوید شاکی هستید) احساس تیره روزی خواهید داشت.

احساس تیره روزی داشتن، لزوماً چیزهای خوبی را به سمت شما جذب نمی کند. اگر می خواهید زندگی خود را به جهت بهتری هدایت کنید با تغییر آگاهانه ی تفکر خود شروع کنید. تغییر تفکر و چیزهایی که با صدای بلند بیان می کنید، اولین مرحله ی خوشبختی است.

بسیار مهم است که بدانید، “مهم نیست مشکلی که دارید چقدر بزرگ است، مهم نیست شرایطی که در آن قرار گرفته اید تا چه اندازه اهمیت دارد” همیشه افکاری که بر پایه ی ترس های ما ایجاد شده و کلمات منفی دارند باعث می شوند که آنها غیرقابل کنترل به نظر برسند.

خب، بهترین راه برای اینکه کنترل خود را مجدداً به دست بگیرید این است که نگرانی ها و شکایت ها را متوقف کرده و با صدایی که درون شما نجوا می کند صحبت کنید.

این صدای درونی، بطور مداوم در حال جاری کردن افکار منفی با ریشه ی ترس است. یعنی همان احساسات تدافعی و باورهایی که از تجربیات گذشته ایجاد شده اند.

 

چرا این اتفاق برای من رخ می دهد؟

چرا من نمی توانم اوقات راحتی داشته باشم؟

من هرگز قادر نخواهم بود که این را کنترل کنم

چه فایده ای دارد؟ در هرحال، هیچ کسی اهمیت نمی دهد.

 

این جمله ها آشنا نیستند؟

آگاهی، اولین مرحله برای فرو نشاندنِ این صدای درونی شماست. وقتی شما یک واقعیت ملال انگیزی را که برای خودتان ایجاد کرده اید شناسایی می کنید می توانید یک قدم به عقب برگشته و ببینید که در کجا شما را با خود همراه کرده است. اگر جایی که با آن همراه شده اید را دوست نداشتید پس یعنی تواناییِ تغییر دادن آن را دارید. شما این کار را با کلمات و افکار قدرتمند دفاعی که نشان دهنده ی “امید، شجاعت، اعتماد به نفس” هستند انجام می دهید. باید با این صدای درونی صحبت کنید. از بیان کردن این جملات هم هیچ ابایی نداشته باشید.

 

گوش کن، “ترس”! می دونم اونجایی، و می دونم قصدِ انجامِ چه کاری داری. اما بهتره بدونی که جواب نمیده!

نمی تونه نتیجه بده چون من اینجا تحت کنترل هستم. من هستم که انتخاب می کنم چه افکاری در ذهن من جاری شوند. من هستم که انتخاب می کنم چه کلماتی باید از زبانم بیرون بیایند. از همه مهم تر، “ترس” درونِ من نیرویی عظیم تر از آن چه که تو بر من می افکنی هست. پس ادامه بده، سعی کن قوی ترین ضربه ی خود را بر من وارد کنی، زیرا، تنها چیزی که مسلم است این است: “من غالب هستم!

 

با خود این جملات را تکرار کنید و ببینید آیا احساس قدرتی را که در شما ایجاد کرده حس می کنید؟

باعث می شود افکار شما مثبت تر شده و کلمات تان از اعتماد به نفس بیش تری برخوردار باشند. در نهایت امیدواری در شما افزایش می یابد و قادر خواهید بود تا نتایج بهتری را از آنِ خود کنید. می توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

[تعداد: 8   میانگین:  3.9/5]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
1
0
 
2 نویسندگان دیدگاه
ناهید عساکرهعسل
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
عسل
مهمان
عسل

مطلب خیلی قشنگی بود