• اسفند ۱۰, ۱۳۹۸

چگونه به جذب منابع مالی برای کسب و کار خود بپردازیم؟

 

جذب منابع مالی

جذب منابع مالی

برخلاف باور عموم، طرح کسب و کار، تامین مالی کسب و کار را انجام نمی دهد. درست است، منابع مالی بسیار وجود دارند که نیازمند طرح کسب و کار است، ولی کسی رو طرح کسب و کار سرمایه گذاری نمی کند.

سرمایه گذاران نیاز به یک طرح کسب و کار دارند تا به عنوان یک سند برقرار ارتباط و تبادل اطلاعات از آن بهره ببرند، اما آنها بر روی شرکت، محصول و مردم سرمایه گذاری می کنند.

اسطوره تامین مالی کسب و کار کوچک:

  • سرمایه گذاری، فرصت رو به رشدی برای بودجه کسب و کار است. اگر چه تامین سرمایه گذاری مالی بسیار به ندرت اتفاق می افتد. فرض کنیم که تنها تعداد کمی از برنامه های با رشد بالا، با تیم مدیریت قدرتمند از فرصت های سرمایه گذاری بهره می برند.
  • وام های بانکی محتمل ترین انتخاب برای تامین مالی یک کسب و کار جدید است. در واقع، بانک ها بر روی استارتاپ ها سرمایه گذاری نمی کنند. بانک ها قرار نیست پول سپرده گذاران را در کسب و کار های کوچک و جدید سرمایه گذاری کنند.
  • طرح کسب و کار فروش سرمایه گذاران. در واقع، یک طرح کسب و کاری که خوب نوشته شده باشد برای فروش ایده کسب و کار به سرمایه گذاران خوب است، ولی شما می بایست بتوانید آنها را متقاعد کنید که طرح کسب و کار شما ارزش سرمایه گذاری دارد. وقتی آنها برای سرمایه گذاری می آیند، شما می بایست ثابت کنید که شما فرد مناسبی برای اجرا کسب و کار خود هستید و طرح کسب و کار شما یک ایده زنده است.
طرح کسب و کار شما یک قطعه اساسی از پازل بودجه است، توضیح دهید که دقیقا به میزان پول نیاز دارید، و به کجا قرار است برسید، و چه مدت زمانی را برای بازگشت آن محاسبه کرده اید. تمام افرادی که با آنها صحبت می کنید انتظار دارند طرح کسب و کار شما را به دقت ببینند. اما بسته به نوع کسب و کار و فرصت های بازاری که در آن قرار گرفته اید، شما می بایست به جستجو سرمایه با رویکرد خود باشید. وقت خودتان را از طریق گزینه های اشتباه هدر ندهید.
کجا به دنبال پول بگردید

فرآیند جذب سرمایه می بایست با نیاز های شرکت هماهنگ باشد. کجا به دنبال سرمایه بگردید، و چگونه سرمایه را جذب کنید بستگی به شرکت و نوع پول مورد نیاز شما دارد. برای مثال، تفاوت زیادی بین یک شرکت با کسب و کار اینترنتی که به دنبال جذب دور دوم سرمایه برای کسب و کار خود است با یک خرده فروش که نیازمند به تهیه محل دوم کسب و کار خود است وجود دارد.

۱- سرمایه گذاری ریسک پذیر

غالبا کسب و کار سرمایه گذاران به اشتباه گرفته می شود. بسیاری از شرکت های استارتاپ از شرکت های سرمایه گذاری برای عدم سرمایه گذاری در طرح کسب و کار آنان و پذیرش مخاطرات ایده آنها خشمگین می شوند. مردم سرمایه گذاران را به کوسه تشبیه می کنند چراکه شیوه های کسب و کار آنها را بسیار درنده می دانند، و اینطور می پیندارند که با همه افراد مثل گوسفندی از یک گله رفتار می کنند و نوع معامله آنها برای همه یکسان است.

موضوع این نیست. کسب و کار سرمایه گذاران فقط یک کسب و کار است. مردم سرمایه گذاران را افرادی می دانند که با پول سایر مردم کسب درآمد می کنند. اما آنها مسئولیت حرفه ایی برای کاهش مخاطرات تا حد امکان برای سرمایه گذاری دارند. آنها نباید بیش از حد لازم ریسک کنند چرا که می بایست به فکر بازگشت سرمایه سرمایه گذاران باشند.

شرکت سرمایه گذاری نمی بایست برای هر کسب و کاری منبع تامین بودجه باشد مگر برخی از استاتاپ های استثنایی. سرمایه گذار نمی تواند روی یک استارتاپ سرمایه گذاری کند مگر آنکه یک فرصت نادر از ترکیب محصول، بازار و مدیریت ثابت وجود داشته باشد. سرمایه گذاری سرمایه گذاران می بایست یک فرصت مناسب برای افزایش ده برابری در ارزش کسب و کار را در طی مدت سه سال به همراه داشته باشد. این نیازمند تمرکز بر روی محصولات و بازارهای جدیدی است که پروژه آنها بصورت منطقی افزایش فروش در بازه زمانی کوتاه مدت را به همراه دارند. این نیازمند کار با مدیران قدرتمندی است که هزینه شروع یک استارتاپ موفق را در گذشته پرداخت کرده اند.

اگر شما در حال حاضر یک سرمایه گذار در شرکت های سرمایه گذاری هستید، به احتمال زیاد با رویه کار کردن آنها آشنایی دارید. شما اعضای تیم مدیریتی دارید که در حال حاضر آماده هستند تا هم خود شما و هم افرادی که در اتاق حاضر هستند را برای افزایش ارزش ده برابری در مدت ۳ سال، متقاعد سازید.

با توجه به رشد بالای صنعت، ارتباطات چند رسانه ای، بیوتکنولوژی، و یا محصولات با فن آوری بالا، مردم در مورد سرمایه گذاری و فرصت های سرمایه گذاری اطلاعات بیشتری دارند.

اگر شما به دنبال نام و یا آدرس سرمایه گذاران هستید، از اینترنت شروع کنید.

۲- نوع دیگری از سرمایه گذاری: فرشتگان و سایرین

سرمایه گذاری ریسک پذیر تنها منبع تامین مالی برای کسب و کار های کوچک و استارتاپ نیستند. برخی از کسب و کار ها از طریق بخش خصوصی تامین مالی می شوند. همچنین افراد ثروتمند که گاهی اوقات در شرکت های جدید سرمایه گذاری می کنند، وجود دارند. در روایات کسب و کار گروهی از سرمایه گذاران را به پزشکان و دندان پزشکان تشبیه می کنند و گروه دیگری را به فرشتگان. و البته بسیار از کارآفرینان از طریق اقوام و خانواده خود منابع مالی مورد نیاز را تامین می کنند.

سوالی که ممکن است بپرسید اینست که چطور می توان پزشکان، دندانپزشکان و فرشتگان را برای سرمایه گذاری در کسب و کار خود پیدا کرد. برخی از سازمان های دولتی، مراکز توسعه کسب و کار، رشد کسب و کار، و سازمان های مشابه که به جوامع سرمایه گذاران محلی مرتبط هستند را می توان پیدا کرد. ابتدا به یکی از مراکز محلی توسعه کسب و کار کوچک Small Business Development Center (SBDC)، که احتمالا دانشگاه نزدیک به شما باشد، مراجعه نمایید.

شما می توانید از طریق ارسال اینترنتی طرح خود برای وب سایت های معتبر که سرمایه گذاران رو گرد هم می آورند اقدام نمایید.

مهم: مراقب باشید، تا هر کسی که به شما پیشنهاد کمک مالی می کند، به سادگی اطمینان نکنید. برخی گرگ هایی هستند در لباس میش.

۳- وام دهندگان تجاری

بانک ها حتی به احتمال کمتری نسبت به سرمایه گذاران ریسک پذیر ممکن است به استارتاپ ها پول و یا وام بدهند. ولی در هر صورت آنها نیز یکی از محتمل ترین گزینه های تامین منابع مالی برای کسب و کار های کوچک هستند.

کارآفرینان استارتاپ و کسب و کار های کوچک بسیار سریع از روند وام دهی و تامین مالی بانک ها انتقاد می کنند. بانک ها قرار نیست در کسب و کار شما شریک شوند چراکه به شدت می بایست محدوده قوانین بانکی را رعایت کنند. دولت از سرمایه گذاری در کسب و کار جلوگیری می کندچرا که جامعه، بطور کلی، نمی خواهد که بانک پس انداز سپرده گذاران را در کسب و کار مخاطره آمیز سرمایه گذاری کنند. بدیهیست که در صورت عدم موفقیت کسب و کار، پول سپرده گذاران بانکی به خطر می افتد. آیا شما به عنوان یک سپرده گذار حاضرید بانک در کسب و کار جدید سرمایه گذاری کند؟ (البته که نه).

علاوه بر این، دلایل بسیار زیادی وجود دارد که بانک ها در کسب و کار های استارتاپ سرمایه گذاری نکنند. دولت برای امنیت و حفظ پول بانک ها، تضامین سختی را در نظر گرفته است، که بعید می دانم استارتاپ ها بتوانند از پس این وثایق برآیند.

پس چرا می گوییم بانک ها یکی از محتمل ترین گزینه های تامین مالی هستند؟ از آنجا که صاحبان کسب و کار کوچک می توانند از آنها وام بگیرند. کسب و کاری که چند سال از تاسیس آن گذشته و به ثبات رسیده است و دارایی کافی برای وثیقه گذاشتن داشته باشد. بانک معمولا به کسب و کار های کوچکی وام می دهد که موجودی حساب و دریافتی قابل قبولی دارند. بطور معمول فرمولی برای تعیین میزان وام بسته به میزان موجودی و گردش مالی حساب وجود دارد که بانک ها طیق آن عمل می کنند.

مقدار زیادی از منابع مالی کسب و کار کوچک، از طریق وام های بانکی که بر اساس وثیقه های شخصی مالک کسب و کار مانند سند ملک، اخذ شده اند، تامین گردیده است.

۴- اداره مشاغل خانگی The Small Business Administration (SBA)

اداره مشاغل خانگی باعث می شود تا به کسب و کار های کوچک و یا حتی استارتاپ ها وام تعلق گیرد. وام مشاغل خانگی تقریبا همیشه از طریق بانک های محلی اعطا می گردند. در سراسر فرآیند شما با یک بانک محلی می بایست در تعامل باشید.

برای وام استارتاپ ها، مالک کسب و کار می بایست حداقل یک سوم مبلغ مورد نیاز را تامین نماید. علاوه بر این، برای باقی مبلغ نیز می بایست توسط کسب و کار مناسب و یا دارایی های شخصی تضمین شده باشد.

۵- سایر وام دهنده گان

گذشته از وام های بانکی یک کسب و کار کوچک می تواند از سایر دارندگان حساب های معتبر وام اخذ کند و در عوض کار خود به آنها سود پرداخت کند. (البته این روش به هیچ عنوان توصیه نمی شود). شما می بایست در اعضای دریافت مبلغ وام مورد نیاز در ظرف مدت زمان مشخص سود بیشتری را به صاحب سپرده بازگردانید. ممکن است در این مدت شما موفق به فروش محصولات و یا خدمات خود نشده باشید و یا مطالبات شما از مشتریانتان وصول نشده باشد ولی در هر صورت می بایست در زمان مشخص میزان بدهی خود را پرداخت نمایید.

۶- دوستان و بودجه خانواده

اگر لازم باشد تا یک نکته مهم را به کارآفرینان جوان انتقال دهیم آن این است که، شما می بایست بدانید چه میزان پول نیاز دارید و همینطور بدانید که روی این پول ریسک می کنید. اگر خانواده، دوستان، اقوام و سایر آشنایان حاضر شدند در کسب و کار شما سرمایه گذاری کنند، پس آنها احترام زیادی برای شما قائل هستند و به شما اعتماد کرده اند. پس می بایست با دقت عمل کرد. شما می بایست در نظر بگیرید که در دنیای کسب و کار فراز و نشیب های زیادی وجود دارد پس از بازگشت سرمایه آنها مطمئن شوید.

هشدار

هرگز، هرگز، هرگز پول کسی را صرف فعالیت های غیر قانونی نکنید.

 

هرگز، هرگز، هرگز روی پولی که وعده داده شده و هنوز تحویل نگرفته اید، حساب باز نکنید.

ارائه طرح

اطلاعاتی که شما در اختیار سرمایه گذاران می گذارید تاثیر بسیار زیادی در دستیابی به هدفتان دارد. گاهی اوقات لازم است که شما بطور کامل طرح کسب و کار خود را ارائه کنید و گاهی اوقات می بایست بصورت خلاصه آن را شرح دهید. در اغلب موارد، شما می بایست یک شرح خلاصه ایی از طرح کسب و کار خود ارائه دهید و همینطور می بایست طرح کامل کسب و کار خود را برای ارائه بعدی به سرمایه گذاران آماده داشته باشید.

 

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۳.۶/۵]
Avatar

مجید احمدی

http://www.cstland.com

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar