• فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

چگونه به سرعت اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟

افزایش اعتماد به نفس

 

افزایش اعتماد به نفس

در شرایط و روزهای سختی که سپری می شود گاهی واقعاً دشوار است که اعتماد به نفس خود را حفظ کنیم. اما قبول کنید که اعتماد به نفس داشتن، می تواند پناهگاه شما باشد. رگ های ثابت قدم، استوار و قدرتمندی که حتی در طوفانی ترین اقیانوس ها هم شناور می مانند. اعتماد به نفس، یک مرجع ثابتی ست که به شما اجازه می دهد در همه ی شرایط زندگی منعطف بمانید.

اعتماد به نفس، خواه در روابط شما، خواه دنیای کاری و یا ارتباط با خودتان تاثیرات قابل توجهی در تصمیم گیری های شما دارد. در نتیجه ی این تغییرات، زندگی شما پدید خواهد آمد.

با تمرین کردن موارد زیر، اعتماد به نفس خود را تقویت کنید:

 

۱- صاف بایستید

نحوه ی ایستادن در سلامت جسم و ذهن شما اثر دارد. خمیده ایستادن پیام های اشتباهی را به دیگران مثلاً در مصاحبه ی شغلی یا سناریوی دیگر ارسال می کند. در یکی از مطالعات اخیر، از یک گروه دانشجویان درخواست کردند که در وضعیت خمیده قدم بزنند و از یک گروه دیگر خواستند که در طول اتاق جست و خیز داشته باشند، تحقیقات نشان داد افرادی که تحرک بیش تر داشته و جست و خیز کردند، انرژی بیش تر را دارا بوده و در طول روز مثبت تر بوده اند.

رابطه ی بین ذهن و بدن غیرقابل انکار است. وقتی شما پرانرژی و پویا باشید، ماحصل آن باعث افزایش سطح اعتماد به نفس شما خواهد شد.

همینطور به هنگام صحبت کردن با دیگران مطمئن شوید که تماس چشمی برقرار می کنید. منع کردن از تماس چشمی یا نگاه کردن به اطراف سوژه، سوءظن ایجاد کرده و ممکن است به اعتبار شما آسیب بزند.

۲- باورهای اصلی خود را شناسایی کنید

راه های زیادی هست که بتوانید باورهای خود را شناسایی کنید از جمله، کار کردن با یک مربی، تراپیست، (اگر به شدت درونگرا هستید می توانید از یادداشت های روزانه هم بکار بگیرید) محدودیت باورها باعث می شود تا خودشان را در جملات و افکار تکراری مثل “من به اندازه ی کافی خوب نیستم، من هرگز به آنچه می خواهم دست نخواهم یافت.” رها سازند. عصب شناسان به ما می گویند که امکان غرق شدن در افکار و الگوهای منفی برای انسان وجود دارد و باعث می شود این جملات نامفهوم و غیرواقعی برای مدت های طولانی در مغز ما تکرار شود. سپس افکار ما همین موضوع را دنبال می کند… این منفی گرایی وارد هوشیاری ما شده و در نهایت چه کسی بودنِ ما را شکل می دهد. این روند، تا وقتی که شما از وضعیت آگاه شوید و دست به اقدام بزنید به همین روند ادامه می دهد.

۳- تیکه کلام داشته باشید

شاید در ابتدا احمقانه به نظر برسد اما امتحان کردن آن که مشکلی ندارد! اولین مرحله این است که مطمئن باشید تیکه کلامی که انتخاب کردید قابل باور کردن است. برای مثال “من قدرتمندم” عبارت انتخابیِ شماست و حالا شما زمانِ سختی در اختیار دارید تا این جمله را باور کنید.

حتی شاید با خود بیندیشید که باور کردنِ “من قدرتمند می شوم” راحت تر است. این جمله ی تاکیدی مثبت را هر زمان که ممکن است با صدای بلند تکرار کنید و گاهی اوقات هم به آرامی برای خودتان بازگو کنید.

شاید به نظر سخت بیاید، اما یکی از مطمئن ترین راه ها برای شکستن الگوهای افکار منفی همین است.

۴- درخواست فیدبک داشته باشید

درخواستِ فیدبک کردن می تواند از برخی موانع پرده بردارد همینطور به شما کمک می کند تا در قالب کلماتی که نقاط قوت و زمینه های پیشرفت را بیان می کنند از پیشرفت خود لذت ببرید. به دنبال نظرات افراد معتمد، کسانی که بدون قضاوت درباره ی شما نظر می دهند باشید. بطور جدی این فیدبک ها را مدنظر بگیرید و قدم های ضروری برای استفاده از این قدرت ها اتخاذ کنید.

۵- از تلاش کردن به سمت “تکامل” پرهیز کنید

استانداردهای خود را ببینید. ثابت شده است که (خصوصاً در زنان) وقتی برای کامل بودن تلاش می کنید، تاثیرات منفی و مضر به سمت عزت نفس خود هدایت می کنید اگر چیزها طبق پیش بینی و برنامه ایجاد نشوند. Reshma Saujani موسس Girls Who Code در سخنرانی در تد می گوید “به دخترا شجاع بودن را بیاموزید، نه کامل بودن را!” او معتقد است که پسران برای شجاع بودن تشویق شده اند، به سمت چالش ها می روند و به دنبال نتایج کامل و عالی نیستند. در حالیکه به اکثر دختران، آموخته شده که از شکست و ریسک دوری کنند. همین موضوع باعث شد تا فرهنگ جدیدی ایجاد شود که می بایست در آن “چیزهای جدید را امتحان کرد، بدون شرمندگی با قدم های تندتر از منطقه ی راحتی خود بیرون آمد و از مرتکب اشتباه شدن نترسید!”

 

[تعداد: 7   میانگین:  4.1/5]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar