چگونه تحقیقات بازار انجام دهید؟اصول تحقیق بازار

تحقیقات بازار، به کسب و کار یک تصویر از بازار می دهد

 

تحقیقات بازار

تحقیقات بازار، به کسب و کار یک تصویر از بازار می دهد و به شما نشان می دهد چه نوع کالا و خدماتی ممکن است سودآور باشد. همچنین تحقیقات بازار به شرکت ها می گوید که آیا کالا یا خدمات موجودشان، پاسخ گوی انتظارات و نیازهای مشتریان هست یا خیر.با تحقیق و پاسخ به سوالات مشخص، صاحبان کسب و کارهای کوچک می توانند متوجه شوند که آیا نیاز به تغییر طراحی بسته بندی شان است  یا تنظیم روش های تحویل، و یا باید به اضافه کردن خدمات فکر کنند.

عدم انجام تحقیق قبل از شروع سرمایه گذاری بر کسب و کار یا در طی انجام فعالیت، مثل این است که شما در یک شهر بزرگ و شلوغ بدون نقشه و تابلو های راهنما رانندگی کنید. یک تحقیقات بازار خوب مشخص می کند که مشتریانتان چه کسانی و کجا هستند.و همچنین به شما می گوید که مشتریانتان در چه زمانی دوست دارند و مایلند کالایتان را بخرند یا از خدماتتان استفاده کنند.

وقتی شما تحقیقات بازار انجام می دهید از نتیجه آن برای ایجاد طرح کسب و کارتان یا سنجش طرح جاری تان می توانید استفاده کنید. پس بسیار مهم است که سوالات درست از راه درست و از افراد درست بپرسید. تحقیقات ضعیف می تواند کسب و کار را به مسیر اشتباه راهنمایی کند .

در اینجا برخی از اصول اولیه تحقیقات بازار بیان شده که می تواند به شما برای شروع آن کمک کند و از بعضی اشتباهات جلوگیری کند.

انواع تحقیقات بازار

تحقیقات اولیه: هدف از تحقیقات اولیه جمع آوری اطلاعات از تجزیه و تحلیل فروش فعلی و اثربخشی شیوه های فعلی است.در گزارش تحقیقات بازار همچنین طرح رقبا هم بررسی میشود و اطلاعاتی در مورد رقیبان تان به شما می دهد.

جمع آوری تحقیقات اولیه میتواند شامل:

  • مصاحبه (تلفنی یا حضوری)
  • نظرسنجی (آنلاین یا از طریق ایمیل)
  • پرسشنامه ( آنلاین یا با ایمیل)
  • گروه های متمرکز بر گرفتن نمونه از مشتریان احتمالی یا مشتریان شرکت و گرفتن انتقادات و پیشنهادات شان به صورت  مستقیم.

بعضی سوالات مهم می تواند شامل:

  • هنگام خرید این کالا یا خدمات چه عواملی نظرتان را جلب کرد؟
  • چه چیزی در کالا یا خدمات فعلی که در بازار رایج است ، دوست دارید یا دوست ندارید؟
  • پیشنهادتان برای بهبود در چه زمینه ای است؟
  • قیمت مناسب برای یک کالا یا خدمات چیست؟

تحقیقات ثانویه: هدف از تحقیقات ثانویه بررسی اطلاعاتی است که در حال حاضر منتشر شده.با اطلاعات ثانویه ، شما میتوانید رقبایتان را بشناسید، معیار ها را ایجاد کنید و ناحیه هدفتان را شناسایی کنید.ناحیه شما شامل افرادیست که در دسته هدف شما قرار میگیرند، افرادی با سبک زندگی خاص، الگوهای رفتاری خاص و یا گروه سنی که از قبل تعیین شده ، قرار می گیرند.

 

جمع آوری اطلاعات

هیچ کسب و کارکوچکی بدون شناخت کلی مشتریانش، کالا و خدماتش  و بازار، نمی تواند موفق شود. رقابت اغلب شدید است و فعالیت بدون تحقیق ممکن است به رقیبانتان در برابر شما مزیت دهد.

جمع آوری اطلاعات به دو دسته تقسیم میشود: کمی و کیفی. روش کمی برای بررسی ریاضی به کار گرفته می شود و نیاز به یک نمونه بزرگ دارد. نتایج این اطلاعات تفاوت های معنی دار آماری را مشخص می کند.یکی از جاهایی که شما می توانید نتایج کمی را پیداکنید بخش آنالیز بازدید ها و آمارهای  وب سایت تان است .این اطلاعات به شما کمک می کند خیلی چیز ها را مشخص کنید مثل اینکه بازدید کنندگانتان از کجا هستند ، چه میزان زمان در سایت شما میمانند و  کدام صفحه بیشترین محبوبیت را دارد. روش های کیفی به شما کمک می کند تا روش های کمی خود را توسعه دهید و اصلاح کنید.همچنین می تواند به صاحبان کسب و کار کمک کند تا مشکلات را مشخص کنند اغلب از روش مصاحبه برای دانستن نظرات ، ارزش ها و انتظارات مشتریان کمک می گیرند.در تحقیق کیفی معمولا حجم نمونه کوچک است.

اکثر صاحبان کسب و کار کوچک، اغلب برای صرفه جویی در هزینه و زمان ممکن است از تحقیقات بازار صرف نظر کنند که می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. اینجا ۳ دام وجود دارد که باید از آن اجتناب کنید

اشتباهات رایج بازاریابی

تنها از تحقیقات  ثانویه استفاده شود:با تکیه بر کاری که دیگران منتشر میکنند تصویر کاملی به شما نخواهد داد.این میتواند یک موقعیت عالی برای شروع باشد البته، اطلاعاتی که از تحقیقات ثانویه بدست می آید می تواند منسوخ شوند.

تنها از منابع اینترنتی استفاده شود : وقتی شما از موتورهای جستو جوی رایج استفاده میکنید تنها اطلاعاتی که در دسترس عموم است دریافت میکنید و ممکن است کاملا دقیق نباشد.برای تحقیقات عمیق تر در حالی که بودجه تان را می خواهید حفظ کنید از منابع کتابخانه های محلی و دانشگاه و یا بازارهای اختصاصی استفاده کنید.

تنها بررسی افرادی که می شناسید: صاحبان کسب و کارهای کوچک جهت انجام تحقیق گاهی اوقات تنها با خانواده و دوستانشان خود مصاحبه می کنند، اما دوستان و خانواده اغلب بهترین اشخاص برای بررسی نیستند.برای دریافت اطلاعات مفیدتر و دقیق تر، لازم است که شما با مشتریان واقعی در مورد نیاز ها و خواست ها و انتظاراتشان صحبت کنید.

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۴.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

4
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
3 نویسندگان دیدگاه
گلزار خالقیمحمد سیفینسيم بزرگيان
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
نسيم بزرگيان
مهمان
نسيم بزرگيان

بسیار عالی و مفید

گلزار خالقی
مهمان
گلزار خالقی

سپاس برای مطالب مفیدتون