چگونه تقاضای افزایش حقوق ماهیانه داشته باشیم؟

تقاضای افزایش حقوق از چالش های مهمی ست که اگر به درستی انجام شود نتیجه ی فوق العاده خوشحال کننده ای را برای هر کس رقم می زند. به دلیل اهمیت این موضوع، این پست را اختصاص می دهیم به این موضوع که “چگونه تقاضای افزایش حقوق داشته باشیم؟” که در نهایت، موثر واقع شده و حقوق مان را افزایش دهند.

 

چگونه تقاضای افزایش حقوق ماهیانه داشته باشیم؟

 

تقاضای افزایش حقوق

تقاضای افزایش حقوق ، درخواستی ست که با اعصاب و روان کارکنان بازی می کند. اما این کار، چندان هم نباید سخت و مشکل باشد. مراحلی که در این پست بیان می شود را انجام دهید تا با موفقیت این درخواست را ارائه داده و از نتیجه آن شاد شوید.

بررسی های PayScale نشان می دهد که تقریباً ۶۰ درصد کارکنان هیچ نگرانی در خصوص تقاضای افزایش حقوق (در شرایط فعلی) ندارند. اما بسیاری اصلاً راحت نیستند که درباره ی افزایش حقوق شان حرف بزنند و برخی دیگر، از این می ترسند که دیگران به چشمِ افرادی تحمیل کننده به آنها نگاه کنند.

اما با خودتان روراست باشید اگر جزو کارکنانی هستید که ارزش را به شرکت آورده و نتایج موفقیت آمیزی را مرتکب شده اید، برای تقاضای افزایش حقوق خود نیازی به شرمساری و خجالت ندارید. در سه مرحله به شما می گوییم که چطور این فرآیند را با موفقیت طی کنید. همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: از کجا بدانیم که نسبت به دیگران حقوق کم دریافت نمی کنیم؟

 

۱- برنامه ریزی کنید

Kris Duggan، موسس و مدیرعامل BetterWorks می گوید: “وقتی من در روزهای اولیه شرکت WebEx کار می کردم برای درخواست مسئولیت های بیش تر نزد تیم مدیریت رفتم. یک ماه را به مطالعه ی بازار و داده ها اختصاص داده و درباره ی میزان نوآوری شرکت مان در مقابل سایر رقبا تحقیق کردم. راهکارهای مختلفی را آنالیز کردم و در نهایت، پیشنهاد دادم که بهتر است رویکرد جدیدی را در تیم خود ایجاد کنیم. پس از برگزاری جلسه با مدیرعاملان و رئیس امور مالی و سایر اعضای تیم فروش، به من فرصتِ ایجاد یک تیم فروش دادند که در نهایت همه ی اینها، من توانستم حرفه و حوزه ی کاری خودم را ارتقا دهم. ”

پس شما هم یکراست و مستقیم به سمت اتاق رئیس خود حرکت کرده و تقاضای افزایش حقوق یا مسئولیت نکنید! که مسلماً باعث شگفت زدگی وی نیز می شوید. بجای اینکار، جلوتر از زمان صورتجلسه تنظیم کنید و به آنها تمایل خود را برای شروع یک مباحثه ی رودررو نشان دهید. بدین ترتیب، شما و مدیرتان می توانید به خوبی آمادگی لازم را داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: خانم ها چطور باید تقاضای افزایش حقوق کنند؟ (آقایان نخوانند!)

 

۲- آمادگی داشته باشید

اگر با آمادگی کامل برای ارتباط گرفتن وارد جلسات نمی شوید، احتمالاً می خواهید مباحثه را برای زمان دیگری موکول کنید. از خودتان بپرسید: “از آخرین روزی که حقوقم تعیین شد، (تا به امروز) چه ارزش و سودی را ایجاد کرده ام؟ چه مدرکی از این ارزش ها دارم؟” دقیقاً روی “چه چیزی بودن” و “چگونه بودن” دستاوردهای تان تمرکز کنید و رفتارها و ارزش های ایده آل شرکت را نشان دهید.

مطمئن شوید که درباره ی نحوه ی کار کردن تان با سایر کارکنان و مشارکت تان در یک فضای مثبت کاری هم فکر کرده اید. همه ی اینها نشان می دهد که شما نقش فعال و مثبتی را در داخل تیم هم ایجاد کرده اید. Kris می گوید: وقتی برای مسئولیت و وظایف بیش تر در WebEx درخواست دادم، دقیقاً می دانستم چه کاری را، چرا و چگونه می خواهم انجام دهم و برنامه ای کاملاً دقیق و مخصوص ایجاد کرده بودم.

شما هم اگر بتوانید کاملاً ابراز کنید که دقیقاً چه ارزش هایی را برای سازمان (بطور کلی) دارد، مدیران تان، بهتر پذیرا خواهند بود.

 

مطلب پیشنهادی: اصول مذاکره درباره حقوق و دستمزد!

 

 

۳- داده ها را به آنها نشان دهید

در طول جلسه ای که با مدیرتان جهت تقاضای حقوق بیش تر یا درخواست مسئولیت و وظایف دارید، تا حدممکن درباره ی نتایج، بازخوردها و سایر داده هایی که مطرح می کنید ریز شده و جزئیات را بیان کنید. وقتی کارمندی با آمار دقیق و طرح کلی از شرح وظایف و اهدای که ثابت کننده ی معیارهای هدف گذاری باشد؛ نزد مدیر حاضر شود، یک تصویر قدرتمند از موفقیت خودش در تصور مدیر خلق می کند.

اکنون در شرکت خودِ Kris که گفتیم BetterWorks نام دارد، از روش “مدیری هدف” استفاده می شود که به اختصار OKR نامیده می شود. این روش برای اندازه گیری و سنجش اهداف و بازخوردهاست. یعنی کارکنان با داده هایی که در اختیار دارند در این جلسات حاضر می شوند و دستاوردی که نصیب آنها شده را بطور دقیق مورد بررسی قرار می دهند.

هرچه پیش زمینه و شواهد واقعی برای پاسخ به اینکه “چرا لایقِ این افزایش حقوق/ افزایش مسئولیت، هستید؟” با خود نزد مدیر ببرید، بهتر است. به یاد بسپارید که اگر ارزشی که ایجاد کرده اید می تواند میزان حقوق درخواستیِ شما را ضمانت کند، حداکثر حقوق ممکن را تقاضا کنید.

در پایان جلسه، بجای اینکه پاسخ فوری از مدیر بخواهید اجازه دهید درباره ی این تصمیم فکر کنند. بدین ترتیب راه را برای تحقیق و پرس و جوی آنها نیز باز گذاشته و اطمینان خاطر خود را نشان داده اید. اما در عین حال، دقت کنید که برنامه ی زمانی مشخص برای اعلام نتیجه ایجاد شود. مثلاً برنامه جلسه ی مجدد درباره ی تصمیم شان، یک هفته پس از اولین جلسه باشد.

با مراحل و نکاتی که ذکر شد، امیدوارم تقاضای افزایش حقوق شما به خوبی و موفقیت به پایان برسد. اگر چنین شد، شیرینیِ ما را هم فراموش نکنید 😉

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar