چگونه ذهن خود را از مسائل کاری رها سازیم؟

مسائل کاری و مشکلات پیرامون آن که در محیط کار برای همه اتفاق می افتد می تواند ناراحت کننده بوده و برخی نوسانات را موجب شود. در این پست ببینیم که چطور می توانیم ذهن خودمان را بازتر کرده و همواره به کار خود بطور منظم و موفق ادامه دهیم.

همراه باشید.

 

چگونه ذهن خود را از مسائل کاری رها سازیم؟

 

مسائل کاری

ایمیل کاری خود را در ساعات غیراداری چک نکنید. یک زمان استراحت مشخص داشته باشید. وقتی بدن تان از کار خارج می شود، ذهن تان هم باید کارها را رها کند. هیچ نیازی نیست که وقتی در محل کار نیستید ایمیل های کاری را بخوانید. در مقابل وسوسه ها مقابله کنید. ایمیل شخصی موردی ندارد اما اطمینان حاصل کنید تا کاملاً از حساب کاربری کاری خارج شده باشید.

 

اگر ایمیل کاری تان در تلفن همراه تان است گزینه ی نوتیفیکیشن آن را خاموش کنید تا زمانی که ایمیل جدیدی دریافت می شود متوجه نشوید! قبول کنید که حتی اگر در محل کار نباشیم باز هم اکثر ما عادت داریم با تبلت و گوشی هایمان سرگرم شویم. اگر نوتیفیکیشن ایمیل کاری تان در گوشی فعال باشد شما بدون معطلی آن را چک خواهید کرد. حتی اگر چک هم نکنید، هزار فکر و خیال به سرتان می زند و درباره ی آن کنجکاو می شوید.

 

مطلب پیشنهادی: دو استراتژی قدرتمند برای افزایش بهره وری فردی

 

 

شماره موبایل شخصی خود را به مشتریان ندهید! زیرا اگر شماره همراه شما در اختیارشان باشد قطعاً با شما تماس خواهند گرفت! در حالیکه شما هم نمی خواهید چنین اتفاقی بیفتد! شاید سعی کنید تماس های آنان را نادیده بگیرید، با این وجود باز هم با دیدن شماره ی تماس از دست رفته درباره ی آن کنجکاو خواهید شد و خواهید پرسید ” یعنی چیکار داشته؟” اینطور نیست؟

شاید هم فکر کنید که باید تماس از دست رفته را پاسخ داده و با آنها تماس بگیرید! خیر چنین کاری را انجام ندهید. فعلاً زمان شخصی شماست نه زمان کاری تان! این موضوع را جدی بگیرید و برای خانواده و عزیزان پیرامون تان ارزش و احترام قائل شوید.

اگر هم کارهای تان ضروری ست، ترجیحاً یک تلفن همراه ارزان قیمت تهیه کرده و شماره ای را داخل آن قرار دهید و همان را در اختیار مشتریان بگذارید. باز هم دقت کنید که فقط برای تماس های ضروری، چنین کاری مناسب است.

 

مطلب پیشنهادی: تفکر خلاق از طریق رنگ های مختلف

 

اگر در منزل خود، اتاق کار دارید، زمان هایی که خارج از آن به سر می برید، درب آن را قفل کنید زیرا فعلاً زمان کار نیست! اگر در اطراف این اتاق و سایر مسائل کاری پرسه بزنید، از کجا معلوم که کسی وارد خلوت شما نشود؟ شاید چشم تان به یک ایمیل کاری بخورد و سعی کنید با چند خط کوتاه پاسخ آن را ارسال کنید! اما سوالات، تماس ها و ایمیل های پیرامون آن شما را رها نخواهند کرد! این موارد اوقات خوش و زمان استراحت شما را تخریب می کنند.

 

قوانین مهم به هنگام کار

  • زمان استراحت منظم

البته همه ی افراد از اهمیت استراحت های منظم خصوصاً در مسائل کاری ، آگاهند و می دانند که برای سلامتی ضروری ست. اما اگر قصد هشیارانه کار کردن دارید، باید بدانید که استراحت ها و وقفه های منظم تاثیر عجیبی دارند. اگر با مشکل سختی روبرو شدید، ۵ یا ۱۰ دقیقه از زمان خود را برای نوشیدن چای یا قهوه صرف کنید. همینکار استراحتی را که مغزتان نیاز دارد را بازخواهد گرداند. سپس موقع برگشت به سمت مشکل، خواهید دید که از یک زاویه واضح تر و جدید به آن می نگرید. حتی به نظر می رسد که قدم زدن در باغ به مدت دو دقیقه و یا سر زدن به فروشگاه محلی هم در اینکار تاثیر بسزایی دارند.

  • پیاده روی

شاید برایتان جالب باشد اگر اهمیت قدم زدن را بدانید. قدم زدن چیزِ جالبی ست که هر کسی هم می تواند انجام دهد. پیاده روی، ذهن شما را باز می کند و تمرینی ست که باعث استراحت و آرامش مغزتان می شود. حتی دوچرخه سواری، دویدن، اسکیت و هر چیز دیگری که شما را از میز کارتان دور می کند مفید است. فقط از زمانی که با خودتان سپری می کنید لذت ببرید. سپس وقتی به سمت میز خود برمی گردید بهره وری شما افزایش یافته و با ذهن بازتری به انجام فعالیت ها می پردازید.

پس از مطالعه ی این پست، وضعیت و شرایط شخصی خودتان را مشخص کنید و بخاطر داشته باشید که میانه روی را اتخاذ کنید. مثلا اگر در نیروگاه هسته ای کار می کنید که همیشه باید روی خط باشید، خب همیشه آماده و گوش بزنگ بمانید! صدای موبایل تان را نادیده نگیرید. یا مثلاً به ۹ ساعت پیاده روی در روز قناعت نکید آن هم زمانی که میز کارتان پر از پروژه های نیمه کاره شده!

پس سعی کنید فاصله مشخصی را بین زمان شخصی خود و زمان کاری تان ایجاد کنید تا هر دوی این وضعیت ها را به خوبی و با موفقیت پیش ببرید.

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۱/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar