چگونه شایعات بی اساس محیط کار را به ارتباطات مثبت تبدیل کنیم؟

محیط کار می تواند تحت تاثیر عوامل متعددی تغییر کرده و زیر و رو شود. جهات مثبت و یا منفی و آسیب پذیر به خود بگیرد. تغییر مسیرهای زیاد، شایعات را پدید می آورد. جذب کردن می تواند به ایجاد اعتماد بین اعضای تیم کمک کرده و بهره وری و ارتباطات معنادارتری را پرورش دهد.

 

چگونه شایعات بی اساس محیط کار را به ارتباطات مثبت تبدیل کنیم؟

 

محیط کار

همه ی ما این نوع شایعات به گوش مان رسیده است. حتی شاید خودمان نیز در ایجاد و رشد آن نقش داشته ایم! خواه این اقدام روبروی کولر آبی رخ دهد خواه در پیامک یا از طریق ایمیل!

دیدگاه های ترکیبی راجع به این شایعات وجود دارد. برخی معتقدند که شایعات در محیط کار  زهرآگین و سمّی است؛ برخی دیگر مثل Jim Whitehurst مدیرعامل Red Hat خیلی فعالانه این شایعات را تشویق می کند.

در شرکت Pacesetter شایعه به معنیِ “ارتباط غیرسازنده با کسی که نمی تواند به حل مسئله ی موجود کمک کند!” تعریف می شد. شرکت معتقد است که این نوع از حرف ها، محیط کار را آلوده می کند. مدیران این شرکت باور دارند که گرایش انسان به شایعه را می توان به ارتباطاتی بهتر -در کل جهان- تبدیل کرد.

در این پست می خواهیم مواردی را مطرح کنیم که با پیاده سازی آن در محیط کار شرکت تان، بتوانید صحبت ها و شایعات بی ثمر را به الگوهای رفتاری تبدیل کنید که قابل ارزیابی هم باشند.

۱- هنر تغییر مسیر

به نظر می رسد که شایعه، فان و مفرح باشد! چون هم مرموز است و هم با خود طراوت و شادابی به همراه دارد. اعضای تیم با شنیدن آن هیجان زده می شوند و به سرعت به دیگری منتقل می کنند. اما چرا این دیدگاه را درنظر نمی گیرید که: “رهبران می توانند احساسات اشتیاق آوری که شایعه ایجاد می کند را به ارتباطات بهتر در موضوعات مهم روزانه تغییر مسیر دهد.”

 

بله، رهبران می توانند شایعات محیط کار و علاقمندی ها را به ارتباطات بهبود یافته روزانه در شرکت تبدیل کنند.

 

 

 

۲- صداقت در ابتدا

صداقت در پدیده فکر مهتر هم از ستون های اصلی ست و به همین دلیل،  گشاده بودن و باز بودن -نسبت به همه چیز- از ویژگی های برجسته ی این مجموعه به شمار می رود. کارکنان توسط مدیریت تشویق می شوند تا نظرات و باورهای خودشان را به دور از استرس و نگرانی در میان بگذارند. بدین ترتیب شایعه نمی تواند فضایی را برای خود اختصاص دهد. از طرف دیگر، شایعه از مسائل شخصی و حرفه ای بدون حمایت از شخص یا یافتن راهکار دوری می جوید.

اعضای تیم های شایعه پراکن، باید از مکالمات خود برای برقراری ارتباط بهتر مشکلات با سایر اعضای تیم یا مدیریت استفاده کنند. محیط کار ، فضایی برای تخلیه ی درونی و ابهام نیست!

بجای صحبت کردن و یا شکایت راجع به مشکلات شخص دیگر -که ممکن است شایعه باشد- سعی کنید جایگاه و شخص درستی را که مهارت و توانایی لازم را داشته شناسایی کنید تا برای یافتن و پیگیری مسئله اقدام نماید.

۳- ارتباط رودر رو با مشتری

چرا مردم شایعه را دوست دارند؟ برای کسانی که در آغاز مسیر هستند درگیر شدن به این نوع از ارتباط می تواند احساس صمیمیت را بین همکاران و دوستان ایجاد کرده و پرورش دهد. شایعه پراکنانی که ارشاد شده اند می توانند نحوه ی ایجاد شدن اعتماد و ارتباطات توسط صحبت های بیهوده را بررسی کرده و از مزایای آن -خصوصاً در ارتباط با مشتری- استفاده کنند.

 

۴- تمرکز روی جنبه مثبت

شاید مهم تر از همه، این باشد که تمرکز خود را روی مشکلات محیط کار قرار دهیم. شایعه زیان بار است چون باعث رشد منفی نگری می شود. انتشار اخبار خوب و دستاوردهای قابل ستایش می تواند گزینه ی بسیار عالی باشد. در این لحاظ، مدیریت باید بیان مثال پیشروی کند. حتی این روش برای شروع هم آسان است. شناسایی و به اشتراک گذاری دستاردهای جمعی در سطوح مختلف را به یک عادت برای خود تبدیل کنید.

 

۵- استاد ارتباطات شوید

این اصول ارتباطات را درون سازمان راهنمایی می کند:

  • دقیقاً بگویید منظورتان چیست. واضح باشید و درخواست های مستقیم مطرح کنید.
  • به طریقی صحبت کرده و بنویسید که مخاطبان تان درک کنند.
  • مسائل و مشکلات را با کسانی در میان بگذارید که توانایی کمک کردن به حل شدن مشکل را دارا باشند.
  • به نمایندگی از شخص خودتان صحبت کنید از “من” استفاده کنید نه “ما”!

 

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar