چگونه طرح ذهنی بر زندگی تاثیر می گذارد؟

تاثیر طرح ذهنی بر زندگی

امروز باز هم درباره ی نقشه و سرزمین صحبت می کنیم و نکات جدیدی را خواهیم گفت، و تاثیر طرح ذهنی بر زندگی را بررسی می کنیم.

تا اینجا گفتیم که شما نقشه ی ذهنی خود را پیدا می کنید. خودتان را در آن می بینید. تغییری انجام می دهید که احساس بهتری نسبت به آن تصویر داشته باشید. اگر این تغییرات را درست انجام دهید، به زودی شاهد تغییرات اساسی در زندگیتان خواهید بود. زیرا نقشه معمولاً از سرزمین قدرتمندتر است. به عبارت دیگر:

طرح ذهنی شما، آنقدر قدرتمند است که بر محیط زندگی شما تأثیر خواهد گذاشت. حالا سؤال این است که: چگونه این تغییر را انجام دهیم که مورد رضایت ضمیر ناخودآگاه باشد؟ تا او آن تغییر را قبول نکند، نقشه تغییر نمی کند و روال همانند سابق خواهد بود.

  • اصولاً ضمیر ناخودآگاه در مقابل هر تغییری مقاومت می کند. او طبق قانون اینرسی ذهنی عمل می کند. یعنی “تمایل به حفظ حالت فعلی”!! چکار کنیم که آن تغییر مورد پذیرش او واقع شود؟!

بهترین حالت این است که ضمیر ناخودآگاه را در حالتی قرار دهید که خودش روش خلاقانه ای به شما پیشنهاد دهد. بطور کلی، ما همیشه باید به گونه ای با او رفتار کنیم که احساس کند می تواند ابراز وجود کند و قدرت انتخاب دارد. این نکته ی ظریف، رمز برقراری ارتباط دوجانبه با ضمیر ناخودآگاه است.

اگر سعی کنید همیشه او را آزاد بگذارید تا اظهار نظر کند، بسیار تشویق می شود و بر اثر این اشتیاق راهکارهای خلاقانه ای از خود بروز می دهد. وقتی که ضمیر ناخودآگاه احساس کند از جانب ضمیر خودآگاه مورد احترام واقع شده است قدرت خلاقیت خود را به کار می اندازد و راهی را برای تغییر دیدگاه ارائه می دهد و مسلماً راهی که خودش پیشنهاد می دهد بسیار مؤثرتر خواهد بود.

خب، پس متوجه شدیم که باید شرایطی را فراهم کنیم که او خودش تصمیم بگیرد! این نکته ی بسیار ظریفی ست که اگر رعایت شود موجب نزدیکی ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه می شود. این مورد یکی از اهداف ماست و یکی از سه رسالت NLP می باشد.


و اما بحث جدید:

تا اینجا بحث ما، مثبت اندیشی بود و گفتم که نقشه از سرزمین قدرتمند است. از اینجا به بعد وارد فاز واقع نگری می شویم:

ما همیشه نباید انتظار داشته باشیم که دیدگاه ذهنی خود را در محیط بیرون مشاهده کنیم. زیرا گاهی محیط و سرزمین بر نقشه ی ذهنی برتری دارد! نقشه در حال حرکت است. سرزمین هم در حال حرکت است. ما باید سرعت این دو را باهم تنظیم کنیم. اگر این تنظیم و هماهنگی انجام نشود ما به اهدافمان نمی رسیم. سرزمین، محیط یا عالم هستی با سرعت فزاینده ای در حال حرکت است. نقشه ی ذهنی ما هرچه هست باید خود را با این سرعت هماهنگ کند.

کسانی که دچار حالت هایی نظیر افسردگی، پریشانی، گوشه نشینی، خلوت گزینی و … می شوند به این علت است که نتوانستند سرعت نقشه ی خود را با سرزمین هماهنگ کنند! بنابراین، ناامیدانه به خلوت خود پناه می برند و تمام انتظاراتی که از محیط داشتند و برآورده نشد را از نقشه ی ذهنی خود طلب کرده و خود را سرگرم می کنند.

مثلاً یک نفر، بسیار به انسانها خوش بین بود. و اصلاً تصور نمی کرد که شاهد خیانت باشد! اما شخص نزدیک او به او خیانت کرد. او در نقشه ی ذهنی خود هیچ جایگاهی برای خیانت در نظر نگرفته بود و با انجام این عمل توسط نزدیکترین شخص به او، به شدت از سرزمین متنفر شده و به دنیای فانتزی خود پناه برده بود!

شاید موارد مشابه برای همه رخ دهد.


 

ما باید در نقشه ی ذهنی خود، برای همه ی موارد، نقشه ی مدبرانه ای درنظر بگیریم. تا اگر احتمالاً رخ داد دچار حس نامطلوبی نشویم! و بتوانیم تعادل ذهنی خود را حفظ کنیم. به این می گویند تدبیر و ادراک!!

اگر واقع نگر باشیم، می بینیم که دنیا، محیط و اطرافیان همیشه هم مطابق انتظار ما رفتار نمی کنند. اینها محدودیت های دائمی ست که خوشبختانه تعداد آنها کم است. و احتمال وقوع آن هم ناچیز!! اما این ما هستیم که باید برای هر موضوعی راهکار نجات دهنده و کارآمدی داشته باشیم.

همچنان به این معتقدیم که نقشه بر سرزمین برتری دارد. اما در عین حال باید آمادگی مشاهده و تجربه ی هر چیزی را داشته باشیم. اتفاقاً وقتی که شما تصمیم می گیرید مثبت فکر کنید، حجم افکار منفی به شدت بالا می رود!

اما عزیزان من؛

از این موضوع هیچ هراسی نداشته باشید. این هم یکی از فرایندهای طبیعی ذهن و ضمیر ناخودآگاه ماست. افزایش حجم افکار منفی بسیار زودگذر و موقتی ست. شما باید با افزایش حجم افکار مثبت به مقابله با آن بپردازید. بعد از ۲۱ روز شاهد کاهش چشمگیر افکار منفی خواهید بود!

 

شاد باشید

[تعداد: ۹    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar