چگونه قبل از تولید محصول ، فروش آن را تضمین کنیم؟

چه خوب است اگر قبل از راه اندازی و تولید محصول ، از میزان تقاضای آن آگاه باشیم. اینطور نیست؟

باعث می شود در زمان، هزینه و فرآیندها صرفه جویی کنیم.

 

چگونه قبل از تولید محصول ، فروش آن را تضمین کنیم؟

 

تولید محصول

مشکل اینجاست که بسیاری از کارآفرینان با داده هایی سروکار دارند که تنها ایجاد کسب وکار را ساپورت می کند -نه خودِ کسب وکار را!

آنها نمی دانند که راهکارشان باید چیزی باشد که مردم به آن نیاز دارند تا بتواند بازار را بدست آورد.

خوشبختانه، راهی وجود دارد که می توان میزان تقاضا را قبل از راه اندازی محصول دانست. اما قبل از اینکه وارد این بحث شویم کمی درباره ی سیستم هایی صحبت کنیم که کارآفرینان در حال حاضر برای اینجاد یک کسب وکار بکار می گیرند.

۱- سایز بازار و ترندها

۲- مقدار رقبای موجود در منطقه جغرافیایی

۳- مطالعه ی جمعیت برای تعیین اینکه آیا محصول به اندازه خواهد بود

به عنوان مثال، به سایز بازار نگاه کنیم. اگر از آمار مربوط به سایز و بزرگیِ بازار استفاده کنید قطعاً می دانید که چقدر کاربردی و مفیدند اما با این حال، نمی تواند بگوید که چقدر تقاضا برای کسب وکار شما وجود خواهد داشت.

مثلاً حوزه ی کاهش وزن، حدود ۵۰ بیلیون دلار ارزش دارد اما آیا بدین معنی ست که اگر محصول جدید کاهش وزن وارد بازار شود موفقیت آن تضمین شده است؟ البته که خیر!

کارآفرینان به سیستمی نیاز دارند که میزان تقاضا را برای محصولات بالقوه شان بیان کند. البته و خوشبختانه با وجود تکنولوژی، کارآفرینان توانستند به معیاری نزدیک تر به این تقاضا دست یابند.

انجام اینکارها می تواند شما را به اندازه ی ماه ها (شاید سال ها) سخت کوشی سرعت دهد و باعث صرفه جویی صدها دلار شود. پس مطالعه ی این مقاله را از دست ندهید!

 


صفحات وب سایت ما (همان صفحاتی که مخاطب در تبلیغات آنلاین یا موتور جستجو روی لینک آن کلیک کرده و به آن می رسد) بهترین سیستمی ست که در حال حاضر برای اندازه گیری علاقه در اختیار داریم.

اگر ایده ای برای محصول دارید، باید اینکارها را انجام دهید:

۱- نام دامنه را انتخاب کرده و یک صفحه را روی آن، برای محصول اختصاص دهید تا بگویید محصول دقیقاً چیست.

۲- روی این صفحه چنین بنویسید: “اگر علاقمند هستید، لطفاً آدرس ایمیل خود را وارد کنید.”

۳- آدرس ایمیل خود را نشان دهید و بگویید که هر سوالی داشتند می توانند مستقیماً به همین آدرس ایمیل ارسال کنند.

۴- تا وقتی که احساس کنید طبق آمار، بازدیدکننده ی قابل توجهی بدست آوردید؛ وضعیت صفحه را مرتباً ارتقا ببخشید.

۵- اگر میزان بازخوردی را که به دنبال آن بودید بدست نیاوردید، محصول و ایده ای که در سر دارید را خلق نکنید! اگر بازخورد خوب بود؛ بسازید. دقت کنید قبل از ساختن این صفحه ی وبی، در ذهن خود هدفی از این میزان داشته باشید.

اگر نمی خواهید زمانی را برای ساخت صفحه ی وبی صرف کنید، با جستجو در اینترنت از ابزار دیگری مثل Launch Rock استفاده کنید.

نگویید: فقط یه ایده بود دیگه! در صورت امکان، ویدیویی ایجاد کنید و درون ویدیو توضیح دهید که این محصول چطور کار می کند. التبه برای اینکار نیازی نیست اسکرین شات (عکس از صفحه) نشان دهید.

در زیر، برخی از صفحات ثبت نام در وب سایت ها را ببینید که مشابه صفحات وب سایت (همان صفحاتی که در ابتدای مقاله معرفی شد) هستند. این صفحات به خوبی و بطور آشکار مشخص می کنند که محصول چیست و چه کاری انجام می دهد.

 

 

همانطور که می بینید سادگی این صفحات بسیار چشمگیر و قابل توجه است.

 

 

اما متأسفانه، این صفحات ثبت نام -هیچ یک- منحصربفردیِ کسب وکارشان را نشان نمی دهد!

بله بسیار مهم است که یکتا و منحصربفرد بودنِ ایده ی خود را در صفحه ی وبیِ خود بروز دهید. اما دقت کنید که نگویید “هنوز یک ایده ست!”به آنها بگویید این یک محصول واقعی ست که ساخته شده است.

تصویر زیر، صفحه ی وبیِ همان چیزی ست که در توییترِ دنیای امروز قرار داشته است:

 

احتمالاً شما هرگز حاضر نیستید به دنبال این نوع طراحی برای صفحه وب خود بگردید. به مردم بگویید که محصول تان درباره ی چیست. اطلاعات کافی در اختیارشان قرار دهید تا بدانند که آیا از این چیز می خواهند استفاده کنند یا خیر! در عین حال، دقت کنید که سادگی و مختصر بودن خودش را حفظ کند.

قبل از تنظیم و ایجاد صفحات وب، بسیار مهم است که برخی سوالات را از خودتان بپرسید:

۱- در چه نقطه ی آماری، می توان گفت که داده های کافی کسب کرده اید؟

۲- چند درصد از بازدیدکنندگان باید از این محصول استقبال کنند؟ آیا ۲۰ درصد (و یا بیش تر) به اندازه کافی خوب هست تا محصول را بسازیم؟

یکی از بهترین چیزها درباره ی این روش، این است که اگر تصمیم به راه اندازی محصول بگیرید از قبل صدها و یا هزاران مشتری بالقوه در صف خرید قرار گرفته اند.

اما اگر به اندازه ی کافی، آدرس ایمیل بدست نیاوردید پروژه را نادیده بگیرید. زیرا زمان و هزینه ی کافی برای هدر دادن ندارید!

 

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar