چگونه قدرت تصمیم گیری خود را افزایش دهیم ؟

قدرت تصمیم گیری

 

قدرت تصمیم گیری

گاهی اوقات تعداد تصمیماتی که ما اتخاذ می کنیم و پیچیدگی مسائلی که به دنبال راهکارشان هستیم فراتر از ظرفیت مغز ماست. برای اینکه بازخوردی سریع تر و کارآمدتر به تعداد بیش تری از فعالیت های روزانه داشته باشیم مغز ما فرآیند تصمیم گیری را ساده تر نموده است. چطور؟ با ایجاد برخی میانبرها.

این میانبرها معمولاً راه های انتخاب و استفاده از اطلاعات هستند که heuristics (کشف کننده) هم نام گذاری شده اند. همینطور به شما کمک می کنند تا به سرعت صاحب نظر شوید. اما هرچه در زمان صرفه جویی کردید در دقت و درستی آن از دست می دهید.

دانشمندان تقریباً ۱۰۰ نوع از این heuristics هایی که ناقص بوده و منجر به ضعف در عقاید ناگهانی می شوند را یافته اند. این عوامل به صورت اتفاقی منجر به کشف حقیقت شده و نتایج شتاب زده ای را حاصل می شوند. آنها باعث می شوند تا چیزهای غیرواقعی را باور کرده و واقعیت ها را کنار بزنید. همه ی این ها باعث می شود تا تبدیل به انسانی شوید که قدرت تفکر تنبلی دارد.

این نوع تفکر، تاثیرات عمیقی در تصمیماتی که شما اتخاذ می کنید، فعالیت هایی که برای رسیدن به نتایج خاصی انجام می دهید برجای می گذارند. شما می توانید شخصاً به خودتان آموزش دهید تا از شر رایج ترین این میانبرها خلاص گردید. در ادامه چگونگی خلاص شدن را باهم مطالعه می کنیم:

 

باورهای خود را سوال کنید

وقتی شما ایده ای را از روی منطق و واقعیت می پذیرید یعنی آنها برایتان قابل باور به نظر رسیده اند. باورهایی که بسیار قوی هستند چالش برانگیز هم نیستند و تعیین می کنند که برای رسیدن به هدف تان، چه فعالیت هایی را باید انجام داده و از انجام چه فعالیت هایی دوری کنید. برای مثال

اگر شما باور داشته باشید که بیش تر کسب و کارهای کوچک شکست می خورند، طبیعتاً نمی توانید کسب و کار خود را راه اندازی کنید. اگر معتقدید که محصول تان ارزش پرداخت پول را ندارد هرگز نمی توانید به منظور فروش آن را در دسترس قرار دهید. و اگر اعتقاد دارید که محتوای تان به اندازه ی کافی قدرتمند نبوده و اهمیت ندارد هرگز نمی توانید آن را با دیگران سهیم شده و به اشتراک بگذارید.

از خودتان بپرسید: چه حقایقی باورهای شما را حمایت می کنند؟

به دنبال حقایقی باشید که نقطه نظرات شما را رد کند

ما همیشه دوست داریم که حق با ما باشد و برای اینکه از تمایلات خودمان حمایت کنیم و آن را صحیح بدانیم به دنبال شواهد و مدارکی می گردیم که ایده ها و افکار ما را حمایت کرده و مفاهیمی را که با ما مخالف است رد کند. این حس باعث می شود تا شما حتی زمانی که فکر اشتباهی در سر دارید گمان کنید که حق با خودتان است. شاید اگر کمی روی این گزینه تمرکز کنیم ببینیم که بسیاری از ما دارای چنین خصوصیتی هستیم. برای مثال

اگر فکر می کنید که منشی شما فرد بی کفایتی ست همیشه به دنبال اشتباهات و مشکلات از جانب او خواهید بود. زمان ارزیابی فعالیت ها که فرا برسد شما لیستی از کاستی های وی تهیه کرده اید. بنابراین کاملاً طبیعی ست که همواره فکر کنید درباره ی منشی حق با شما بوده است. خودتان را برای اینکه شواهدی خلاف نظرات خود گردآوری کنید تشویق نمایید. این کار نه تنها به شما کمک می کند تا مشکلات را پیش بینی کنید، بلکه باعث می شود تا به قدرت بیش تری در باورهای خود دست یابید.

از خودتان بپرسید: چه مدارکی را برای خلاف نظراتی که دارید گردآوری کرده اید؟

بدانید که چه زمانی احساسات خود را دخیل کرده و چه زمانی از آن دوری می کنید

می توانید بدون اینکه احساسات خود را دخیل کنید تصمیمات درستی را اتخاذ نمایید؟ احتمالاً می توانید. اما برخی از تصمیمات کار بیش تر و شاید زمان بیش تری را هم از شما طلب کنند. احساسات پیام های سریع و مستقیمی را به قسمت تصمیم گیری مغز ارسال می کند که نشان می دهد با این اطلاعات چه کاری باید انجام دهد. وقتی که پیام های مملو از احساسِ شما خیلی بلند باشد بر تصمیمات شما نیز تاثیر بسزایی خواهند گذاشت.

احساسات شما در هر لحظه می تواند واقعیت شما را تحریف کرده و بر نحوه ی قضاوت شما (از شرایط یا فرد) تاثیر بگذارد. احساسات مثبت می توانند باعث شوند که توانایی های خود را دست بالا و ریسک ها را دست کم بگیرید. همینطور موجب می شود تا در دستاوردهای خود مبالغه نموده و اولویت های تان را تغییر دهید. به نظر می رسد که چیزهایی که احساس خوبی در ما ایجاد می کنند بسیار مهم تر، ارزشمندتر بوده و از اهمیت شایانی برخوردار باشند. دقیقاً خلاف این مورد، احساسات منفی باعث می شوند تا توانایی های خود را دست کم گرفته و ریسک ها را دست بالا بگیرید. در پیامدها و عواقب آن مبالغه کرده و اولویت های خود را از دست خواهیم داد.

از خودتان بپرسید: این مقاله در شما چه احساسی ایجاد کرده است؟

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar