چگونه ماهیت بازار و حجم رقبا را تعیین کنیم؟

چگونه ماهیت بازار و حجم رقبا را تعیین کنیم؟

 

تعیین ماهیت بازار و حجم رقبا

اگر شما کارآفرینی بلند پرواز هستید و محصولاتی با کیفیت در اختیار شماست حتما اشتیاق فراوانی دارید کالاهای خود را به مشتریان بالقوه خود ارائه دهید. اما قبل از شروع مرحله فروش باید به اهداف کسب و کار تجاری خود توجه کنید. هدف شما برای فروش در بازار چیست؟ مشتریان تا چه حدی به محصول شما اهمیت می دهند؟
ارزیابی محصول از پیش به عنوان اولین فرصت و گام برای شناسایی محصول در بازار معرفی می شود و نقشه شما برای کسب سود از مشتریان بالقوه را تضمین می کند. قبل از شروع به بازاریابی راه هایی را بیاموزید و حجم رقبا در بازار را تعیین کنید.

 

ارزیابی بازار

سوالات اولیه که در ذهن خود دارید و سعی می کنید به آن ها پاسخ دهید؛ ماهیت بازار و آن چه که باید روی آن ها تمرکز کنید را مشخص می کند. همچنین حجم سرمایه گذاری و نوع آن را برای شما روشن خواهد کرد. این سوالات عبارتند از:

  • حجم کلی بازار در حال حاضر چقدر است؟
  • کدام بخش بازار جالب تر از دیگر بخش هاست؟

 

بسیار مهم است که تفاوت بین “بازارهای کلی” و “بازارهای موجود” را بدانید. بازارهای کلی به معنای مجموع ایرادات احتمالی محصولات در بازار است اما بازار موجود، جزئی از کل بازار را تشکیل می دهد و برای رقابت به صورت واقعی بسیار مناسب خواهد بود. عوامل بسیاری در رقابت و جذب مشتری تاثیر دارند مانند مناطق جغرافیایی، مواد مورد مصرف کالاها و یا توانایی خود افراد برای فروش کالا.  اگر دید روشنی از دو بازار برای بازاریابی داشته باشید می توانید اطلاعات لازم را برای تعیین حجم فروش به دست آورید. اطلاعات موردنظر را از اینترنت جمع آوری کرده و منابع تضمین کننده کالا را شناسایی کنید تا کالایی خوب ارائه دهید. جمع آوری اطلاعات درست درباره کار به عنوان کلید موفقیت شما خواهد بود.

تعیین بازار و تجزیه آن به قسمت های متفاوت بخش بعدی کار شماست. برای هر بخش جدولی را طراحی کرده و اطلاعات لازم را وارد نمایید. در هر بخش موضوعاتی چون خرید کالاها، سود و سرمایه گذاری را قرار دهید سپس متغیرهایی را که برای تعیین بازار جمع آوری کرده اید را برای شناسایی مشتریانی که علاقه دارند محصول تان را خریداری کنند به کار ببرید. با این کار تمام بخش های بازار را تعیین خواهید کرد به طور مثال اگر محصولی دارید که باعث تصفیه آب آشامیدنی می شود و می خواهید آن را در بازارهای اروپایی به فروش برسانید باید از قوانین این کشورها مطلع شوید. زیرا برخی از کشورهای اروپایی اجازه فروش را به دیگران در بازارهای خود نمی دهند.

 

تعیین مشتریان و اهداف آن ها

هدف از این روش، تعیین کسانی ست که به تلاش شما در بازار سرعت می بخشند. حتماً در بازاریابی اولویت و فرصت های خوب را به این افراد بدهید زیرا احتمال خرید کالا یا خدمات شما را بیش تر از دیگران دارند. قابلیت مشارکت با چنین کارآفرینان به تلاش های شرکت کمک می کند. انواع مشتریان و ارزش خرید آن ها را به بخش های متنوعی طبقه بندی کنید. این کار کمک فراوانی به شناسایی شرکت های مورد هدف خواهد کرد.
کسانی که تصمیم گیرنده اصلی شرکت ها هستند را شناسایی کنید. مانند مدیران شرکت ها، مدیر عاملان، مدیران فروش و … از ایمیل برای ارتباط با آن ها کمک بگیرید. انجامِ این کار به شما کمک می کند. شما می توانید به این شیوه مشتریان بالقوه خود را شناسایی کنید.

 

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
سحر
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
سحر
مهمان
سحر

به راهنمایی احتیاج دارم اگر براتون مقدوره