چگونه مردم را به رأی دادن بیش تر ترغیب کنیم؟

رأی دادن در هر کشور و ملتی خیلی اهمیت دارد. با این حال، بسیاری از افراد در هر جامعه ای هم هستند که از حضور در انتخابات امتناع می ورزند. در این مقاله، ۱۱ شیوه ی ترغیب مردم جهت رأی دادن را می خوانید که توسط طراحان طراحی شده اند.

 

چگونه مردم را به رأی دادن بیش تر ترغیب کنیم؟

 

رأی دادن مردم در انتخابات

تعداد رای دهندگان در ایالات متحده اغلب بخاطر کم بودن مورد انتقاد است- و در واقع، بخش قابل توجهی از آمریکایی ها به پای صندوقهای رای نمی روند. هنگام ارزیابی فاکتور رأی دهندگان به عنوان درصدی از جمعیت تقریبی واجد شرایط رأی،  آمریکا در میان ۳۵ کشور OECD  (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه)،  در رتبه ی ۳۱ قرار دارد. در سال ۲۰۱۲، فقط ۵۳.۶ درصد از جمعیت واجد شرایط، در انتخابات ریاست جمهوری رای دادند.

اینکه مردم رأی نمی دهند، دلایل بی شماری دارد – شاید احساس می کنند که باورها و خواسته هایشان توسط مقامات منتخب منطقه شان مورد توجه قرار نمی گیرد، ممکن است فکر کنند رأی آنها تفاوتی در نحوه ی کار دولت ایجاد نمی کند، یا شاید فقط از هیچ نامزدی در رای گیری حمایت نمی کنند.

رفع این مسائل یک گزاره بسیار بغرنج و پیچیده است. اما به گفته طراحان، مجموعه ای از روش های کوچکتری که گرایش کمی به سیاست دارند باعث می شوند که حوزه های رأی گیری در روز انتخابات پر شورتر، آماده تر، و مطلوب تر  باشند. Business Insider  از چهار طراح پرسیده است که:  چه تغییراتی را برای افزایش میزان رأی دهندگان ایجاد کرده اند؟

در اینجا برخی از ایده های آنها را مرور می کنیم.

ارائه ی مواد غذایی رایگان یا کوپن، وقتی که مردم صندوق های رای را ترک می کنند

 

در یک دنیای ایده آل، برای آنکه در انتخاب رهبر بعدی ملت حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید انگیزه کافی وجود داشته باشد تا مردم رأی دهند. اما آمار چیزی دیگر را نشان می دهد.

Geoff Cook، یکی از شرکای استودیوی برندسازی Base Design، یک رویکرد واقع بینانه دارد، وی می گوید: “از آنجا که امریکا یک جامعه سرمایه داری در جهان است، ما نیز باید انگیزه های تجاری در مردم ایجاد کنیم تا پای صندوق های رأی بیایند.”

او می گوید این انگیزه ها می توانند شکل های مختلفی داشته باشند. شرکت ها می توانند از محل های رای گیری حمایت مالی بکنند، و به آنها فرصت تبدیل شدن به ” مرکز رسمی پر شور”  را در یک انتخابات معین بدهند که در ازای توزیع کالاهای رایگان است. حامیان همچنین می توانند کارت های تخفیف به رای دهندگان بدهند، مانند ۱۰٪ تخفیف در میسی یا آمازون.

کوک می گوید که به این ترتیب “رای دهندگان برای رای دادن انگیزه پیدا می کنند، و بزرگ ترین کسب وکارهای آمریکایی خریداران بیش تری جذب می کنند و بیشتر در معرض دید قرار می گیرند.”

 

 

تبدیل غرفه های رأی گیری به یک بوم هنری

کوک همچنین پیشنهاد می کند که به هنرمندان و عموم مردم اجازه دهید که درباره ی طراحی های روی دیوارها تصمیم بگیرند. در حال حاضر، بسیاری از آنها فقط مقوای سفید با طراحی قرمز و آبی کلی است. اما کوک می گوید که بجای اینکار می توان  یک پلت فرم آنلاین را برای جمع سپاری طراحی ها ایجاد کرد.  ممکن است مجموعه ای از پارامترها (مانند رنگ ها و ابعاد) وجود داشته باشند، از این رو ساکنان یک منطقه خاص (برای مثال یک استان و یا شهرستان) می توانند طرح هایی را ارسال کنند و در غرفه ای رأی دهند که می خواهند در حوزه ی رأی گیری خودشان ببینند.

کوک می گوید” بجز نام داوطلبانی که به آنها رأی داده می شود و تصویرشان نیز به دیوار زده شده است، این گروه می تواند سالن های ورزشی، کلیساها و مراکز اجتماع را به گالری هنری آنی تبدیل می کنند.”

رقابت طراحی به رأی دهندگان اجازه می دهد تا  میهن پرستی شان  را به روشی خلاقانه نشان دهند، و افراد بیشتری قبل از روز انتخابات در روند رای گیری مشارکت کنند.

 

انتخاب یک طراحی جذاب در سطح جهانی برای مواد رأی

Whitney Quesenbery، یک بنیانگذار و پژوهشگر در مرکز طراحی مدنی (Center for Civic Design) ، می گوید: “آیا خوب نخواهد بود اگر چیزی را که در دست می گیریم متنی داشته باشد که برای خواندن به اندازه ی کافی بزرگ باشد ؟”

او می گوید که مواد انتخاباتی – همه چیز از برگه های ثبت نام گرفته تا یادآورهای انتخاباتی – باید به گونه ای طراحی شوند که  بهترین سطح طراحی را با زیبایی شناسی منسجم ، فونتی که نیازی به عینک ندارد، و زبانی مستقیم و ساده، داشته باشند.

Quesenbery  می گوید توجه به ظاهر و خوانایی مواد می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

“اگر قرار باشد چیزی را در هر حوزه قضایی کشور که باید در آن کار کنم مطرح نمایم – که هزینه ی چندانی هم ندارد- این موضوع را مطرح می کنم که  مواد انتخاباتی را نشان میدهم و می گویم :” چطور می توانیم این مواد را بهتر طراحی کنیم ؟ و چگونه می توانیم با رای دهندگان ارتباط بهتری برقرار کنیم؟ ”

Quesenbery به آرای غیر حضوری در Escambia   بخش اسکامبیای ایالت فلوریدا اشاره می کند. در آنجا ، ناظر انتخابات دیوید استافورد ترفند هایی در طراحی به کار برده است:  مانند قالب بندی دستورالعمل ها به صورت یک چک لیست، اضافه کردن فاصله بین خطوط و متن بزرگتر، و رنگارنگ کردن فضای امضا  به طوری رای دهندگان امضا را فرموش نکنند. این تغییرات پس از انتخابات سال ۲۰۱۴ انجام شد، و در سال ۲۰۱۶، تعداد آرای غیر قابل قبول بخاطر اشتباه و یا عناصر ناقص به میزان  ۳۶ درصد کاهش یافت.

در نظر گرفتن پاداشی کوچک برای اقدام رأی دهندگان

Sam von Hardenburgh ، یک طراح تعاملی در سازمان دیجیتالی  Kettle، می گوید: در رای گیری باید از بازی ها الهام گرفت، و پاداش های کوچکی (فراتر از یک مُهر “من رای داده ام”) در نظر داشت تا پس از آنکه رأی دهندگان رأی خود را به صندوق انداختند به آنها تبریک گفت.

“برخی از بهترین (و اعتیاد آور ترین) محصولات دیجیتال به کاربران خود به شیوه ای پاداش می دهند که انگیزه آنها را برای اقدام تقویت می کند. با این حال، او می گوید که  تجربه ی فعلی قرار دادن یک رای را در صندوق چیزی قابل توجهی نیست.

Hardenburgh  می گوید : چیزی به سادگی یک رقص نور جذاب و یا آهنگ و گرافیکی رضایت بخش می تواند به مردم احساس ارزشمندی بخاطر رأی دادن بدهد و همچنین آنها را مطمئن کند که آرای شان شمارش می شود.  و همچنین می تواند  احتمال مشارکت آنها در انتخابات بعدی را افزایش دهد.

سفارشی سازی غرفه ها برای رفع نیازهای مختلف

Jason De Turris ، مدیر ارشد استراتژی در سازمان نوآوری برند Phenomenon ، می گوید که همه ی غرفه های رای گیری نباید دقیقا عین هم باشند.

برای مثال یکی از غرفه ها را می توان برای افرادی طراحی کرد که می خواهند زمان بیشتری را برای بررسی موارد ذکر شده در روی برگه رأی گیری شان صرف کنند.  این موارد می توانند  شامل مواد آموزشی و یا فیلم هایی باشند که به مردم کمک می کند تا  در مورد موضوعات و نامزدها بیشتر بدانند. این نوع طراحی ها می تواند به خصوص برای ساکنان ایالت هایی مانند کالیفرنیا که اغلب فهرستی از پیشنهادات را برای رأی دهی دارند، مفید باشد.

گونه ی دیگری از غرفه می تواند نوعی پیش ثبت نام آنلاین را داشته باشد که کمک می کند تا رای دهندگانی که عجله دارند به سرعت وارد و خارج شوند، گرچه این موضوع نیاز به ایجاد یک وب سایت و یا برنامه دارد تا رای دهندگان بتوانند دسترسی سریع به آن داشته باشند.

 

ایجاد امکان برنامه ریزی  زمان رأی دهی برای مردم

کوک می گوید: ” صف های مردمی  و حتی DMV نیز وارد صحنه شده اند.” ” اگر آنها بتوانند این کار را انجام دهند، دولت آمریکا قطعا می تواند یک پلت فرم آنلاین را راه اندازی کند که زمان را رزرو می کند و یک مسیر جداگانه ی مشخص را برای ورود و خروج به مردم می دهد.”

حرف زدن در این باره بسیار راحت تر از انجام آن است، اما اجازه دادن به مردم برای انتخاب زمان رأی ،  ترس از ماندن در صف های طولانی را کم خواهد کرد. از ویژگی های موعد  برنامه ریزی شده این است که اجازه می دهد که  مردم در تقویمشان زمان خاصی را برای تعیین زمان رأی خود ، پیش از رسیدن روز انتخابات در نظر بگیرند، که در نهایت یک حس قوی از تعهد را برای آنها ایجاد می کند.

 

آزاد گذاشتن مردم در مورد انتخاب زمان رأی دهی

Quesenbery  می گوید : آزاد گذاشتن برای رأی دهی در هر زمان در طی یک دوره ی چند روزه و حتی یک هفته ای، می تواند حتی بهتر از تعیین موعد باشد. به این ترتیب، شرایط اضطراری پیش بینی نشده، مسائل برنامه ریزی، کار و یا فراموشی مانع از شمارش نشدن آرای هیچ کس نخواهد شد.

انعطاف پذیری و آزاد بودن می تواند در شکل های دیگری نیز نمود یابد – شاید به جای اختصاص یک محل رای گیری بر اساس آدرس خانه ی مردم، بتوان به آنها اجازه داد تا در محلی که برای آنها مناسب است (مثلا  نزدیک دفتر کار آنها، مدرسه ی کودکانشان) رأی خود را به صندوق بیندازند. و یا شاید افراد بتوانند یک نوع رای غیر حضوری داشته باشند، که به آنها امکان می دهد تا در ایستگاه های اخذ رأی سیار در اطراف شهرها  و شهرستان ها، رأی خود را به صندوق بیندازند.

Quesenbery  می گوید: ”  این کار به تفکر و برنامه ریزی در مورد چگونگی دیدار با مردم در جایی که هستند، نیاز دارد”.

 

 

رأی دهی بر اساس فیلم ها

بیش تر رای دهندگان کاندیداهای ریاست جمهوری را از قبل می شناسند، اما اغلب نامزدهای دیگری نیز وجود دارند –  مانند قضات، نمایندگان دولت، و … – که کمتر کسی آنها را می شناسد.

De Turris  می گوید که به جای داشتن یک برگ رای با نام های چاپی، هر غرفه باید نوعی پخش ویدئو پلیر داشته باشد. رای دهندگان می توانند قبل از انداختن رأی خود به صندوق، به تماشای فیلم ۳ دقیقه ای در مورد هر شخص و یا  اقداماتی که قبلا کمتر به آنها اشاره شده است، بپردازند. (برای آنکه تماشای فیلم باعث کم شدن سرعت اخذ رأی و طولانی شدن صف ها نشود، این پیشنهاد را می توان با موارد دیگری ترکیب کرد، مثلا با غرفه های رای گیری سفارشی و برنامه ریزی موعد رأی گیری.)

 

تعطیل کردن روز انتخابات

البته این ایده، علاوه بر  طراحان، در میان بسیاری از مردم دیگر نیز محبوب و مشهور است – و برخی از شرکت های ایالات متحده در حال حاضر به کارکنان خود مرخصی می دهند تا در رأی گیری شرکت کنند. بنابراین تعجب آور نیست که De Turris  فکر می کند این کار می تواند تفاوت ایجاد کند. بجز بسته شدن دفاتر کار، او می گوید که این روز تعطیل همچنین باید شامل جشن هایی در سطح شهرستان باشد، مانند جشن های محلی ، نمایشگاه های خیابانی و یا کباب پزی.

او می گوید که: ” اگر مردم به یک جشن با این مضامین دعوت شوند و رای گیری فقط بخش کوچکی از آن باشد، چه می شود؟”

 

مطلب پیشنهادی: انتخابات ریاست جمهوری در دیگر کشورها!

 

 

ثبت نام رای دهندگان به صورت اتوماتیک

Quesenbery می گوید ” حقیقت این کار این نیست که پر کردن یک فرم را آسان کنیم، بلکه فراتر از آن است.  بیایید مردم را برای رأی دادن به صورت اتوماتیک ثبت نام کنیم.”

بسیاری از کشورها، از جمله سوئد، آلمان، و شیلی، در حال حاضر این کار را انجام می دهند. هنگامی که یک شهروند به سن رأی دادن می رسد، آنها به طور خودکار و بدون هر گونه ثبت کاغذی واجد شرایط رأی می شوند.

Quesenbery می گوید”  گفتن این حرف که بیایید مشکل ثبت نام رای دهندگان را حل کنیم آسان است – مثلا  بهبود بخشیدن و آنلاین کردن فرم ها.” ” اما بعدا به این فکر می کنید که اصلا چرا ما باید برای رأی دادن ثبت نام کنیم؟”

 

ساخت یک برنامه ی غرفه ی رای گیری رسمی

Hardenburgh و Turris  بر این باورند که باید یک منبع مرکزی، متناسب با تلفن همراه ایجاد شود تا به رای دهندگان آموزش داده  و آنها را  وادار کند که قبل از روز انتخابات در مورد رأی خود فکر کنند.  یک نرم افزار رایگان می تواند شامل این موارد باشد: فیلم ها، بیانیه ها، پلت فرم ها و اطلاعات دیگر در مورد کاندیداهای ریاست جمهوری و مقامات دیگری که رای دهندگان احتمالا کمتر آنها را می شناسند. یادآوری به مردم درباره ی اینکه چیزهایی بیشتری وجود دارد  که بر اساس آن می توانند رئیس جمهور بعدی را انتخاب کنند می تواند انگیزه ی رفتن به پای صندوق های رأی را افزایش دهد.

علاوه بر این ، Turris می گوید که این برنامه حتی می تواند یک گزینه پیش رای نیز داشته باشد، که می توان از قبل آن را علامت زد و به محض ورود به غرفه ی رأی گیری آن را  به کار برد؛ که موجب سریعتر شدن فرایند در روز انتخابات می شود. و البته، در صورتی که برنامه ای  کاملا امن و قابل اعتماد ساخته شود ، شاید یک روز همه ما بتوانیم در هر جایی – بدون رفتن به یک حوزه رای گیری –  رأی خود را با آن اعلام کنیم.

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar