چگونه مزیت هزینه ای ایجاد کنیم!!؟

مزیت هزینه ای ایجاد کنیم

ارزش

تقریباً در هر بازاری، از وسایل برقی منزل گرفته تا خودروهای اقتصادی، خمیردندان، کتاب‌فروشی‌ها و خدمات کارگزاری، بخشی وجود خواهد داشت که باقیمت به حرکت درمی‌آید. گرفتن بخش ارزش می‌تواند خطرناک باشد چون حتی بازارهای سالم نیز می‌توانند به موقعیت‌هایی تغییر یابند که در آن‌ها قیمت از اهمیت برخوردار است. ازاین‌رو نادیده گرفتن بخش ارزش ممکن است انتخابی نباشد. ممکن است مشارکت در آن، با یک برند ارزشی یا یک برند اختصاصی، برای تأمین صرفه‌جویی مقیاس ضروری باشد.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می فرمایید، برای رقابت موفقیت‌آمیز  در حوزه ارزش لازم است:

  • مزیت هزینه ای داشته باشیم ( یا دست‌کم از ضعف نداشتن آن اجتناب کنیم)
  • اطمینان حاصل کنیم کیفیت ادراکی تا آنجا زائل نشده که محصول ما پذیرنده ای نداشته باشد.

فرهنگ هزینه در سازمان ایجاد کنیم

ایجاد مزیت هزینه ای

شرکت‌های موفق کم‌هزینه ، آنهایی هستند که می‌توانند رویکردهای چندگانه را پشتیبانی کنند که شامل استفاده از خدمات/محصولات بدون تشریفات، قابلیت عملکردی، صرفه‌جویی مقیاس و منحنی تجربه می‌شوند.

 

خدمات/محصولات بدون تشریفات

یک رویکرد مستقیم نسبت به هزینه پایین، حذف تمامی تجملات و تشریفات از محصول یا خدمات و استفاده از مواد و مؤلفه‌هایی است که از جنبه عملکردی کافی باشند. انبارهای اشتراکی، خطوط هوایی بدون تشریفات و کلینیک های خدمات وکالتی همگی با امکانات و خدمات پرسنلی محدود بکار مشغولند. خطوط ساخت مبلمانی که از چوب های فشرده استفاده می‌کنند مزیت هزینه پایدار و قابل‌توجهی ایجاد می‌کنند.

خطر اصلی، به‌ویژه در بخش خدمات، این است که رقبا خود را در مقابل عرضه‌های بدون تشریفات تنها با ارائه چند خصیصه اضافی جایگزن می‌کنند. نتیجه چنین استراتژی‌هایی می‌تواند جنگی بر سر ویژگی‌ها باشد.

 

عملیات

ماندگاری مزایای هزینه همچنان می‌توانند از طریق کارایی عملکردی مبتنی بر حمایت های دولتی، نوآوری در فرایند، کارایی توزیع (فروش مستقیم دل)، دسترسی به بازارهای هدف (بیمه های خاص)، قابلیت‌های برون‌سپاری و مدیریت هزینه‌های بالاسری ایجاد گردند.

برای دستیابی به‌صرفه‌جویی های عملیاتی قابل توجه، بررسی زنجیره ارزش و جستجوی مؤلفه‌های ذاتاً پرهزینه، که از طریق تغییر شیوه کارکرد کسب‌وکار قابل حذف یا کاهش باشند، مفید خواهد بود. بهترین مثال، حذف اعضای میانی کانال هاست.

 

صرفه‌جویی مقیاس

اثر مقیاس بیانگر کارایی های طبیعی مرتبط با اندازه می‌باشد. هزینه‌های ثابت مانند تبلیغات، هزینه سربار نیروی فروش، تحقیق و توسعه، کارهای ستادی و نگهداری تاسیسات و امکانات می‌توانند بر واحد های بیشتری تقسیم شوند. به‌علاوه عملیات بزرگ‌تری می‌تواند از دارایی‌ها و شایستگی‌های خاصی حمایت کند.

زمانی که یک کسب‌وکار به اندازه کافی برای پشتیبانی از دارایی‌ها و عملیات موردنیاز بزرگ نباشد، نتیجه ممکن است فقدان شدید مزیت رقابتی باشد. ممکن است راه حل هرس کردن یا ادغام واحد های کسب‌وکار باشد. اثرات صرفه‌جویی مقیاس به‌ویژه در ساخت برند و درجایی که هر برند سهم محدودی از منابع را به خود اختصاص می‌دهد دخالت دارند. در خرده فروشی، مقیاس به‌واسطه ترکیب واحدهای کسب‌وکار حاصل می‌شود.

 

منحنی تجربه

بر مبنای منحنی تجربه همچنان که شرکتی کسب‌وکار در ساخت محصولی تجربه می اندوزد، هزینه‌هایش با نرخ قابل پیش‌بینی ای تنزیل می‌یابد. زمانی که منحنی تجربه به کاربرده شود، اولین ورودی به بازار و باهدف کسب بیشترین سهم بازار از مزیت هزینه ای مداوم برخوردار خواهد شد. اثر منحنی بازار بر این واقعیت استوار است که در طول زمان افراد می آموزند کارها را سریع تر و کاراتر انجام دهند، فرایندهای تکنولوژیکی بهبود می‌یابند و اینکه محصولات به‌گونه‌ای طراحی مجدد می‌شوند تا ساخت آن‌ها ساده‌تر بشود.

منحنی تجربه کلاسیک از سوی مدل تی فورد و در سال ۱۹۰۸ به‌عنوان یک اتومبیل ارزان، راحت و قابل‌اطمینان معرفی شد. قیمت مدل تی که بیش از ۱۵ میلیون دستگاه از آن فروخته شده بود با ۸۵۰ دلار آغاز شد، اما قیمت مرتبا کاهش یافت و تا سال ۱۹۲۲ به کمتر از ۳۰۰ دلار رسید، قیمتی که باعث شد بازار به‌شدت توسعه یاید.

برای کار کردن با مفهوم منحنی تجربه، فهم چند نکته لازم است. اول اینکه منحنی اتوماتیک نیست. باید به‌صورت پیشگیرانه، با اهداف بهبود کارآیی، دوایر کیفیت، اهداف طراحی محصول و به‌روز کردن تجهیزات مدیریت شود. به‌علاوه ورود دیرتر به بازار و ارزیابی جدیدترین طرح ها، اغلب دستاورد مزیتی یکسانی با فروشندگان با تجربه تر به همراه خواهد داشت. دوم، چنانچه تکنولوژی یا بازار تغییر یابند، ممکن است منحنی تجربه منسوخ شود. سوم، معنی تلویحی منحنی تجربه‌این است که بهبود هزینه‌ها باید به قیمت ارزان و سهم بیشتر بازار تعبیر گردد تا کسب‌وکار بتواند پیشاپیش منحنی تجربه حرکت کند. بااین‌وجود، قیمت های پایین تر می‌توانند آتش جنگ قیمت را برافروزند و حاشیه سود را کاهش دهند، همانگونه که بارها در وسایل برقی منزل اتفاق افتاده است.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar