چگونه مشتریان خود را واقعا درک کنیم؟

 

در این پست، تکنیک هایی بیان می شود که شما را یاری می دهند تا به واقع بتوانید مشتریان خود را درک کنید.

چگونه مشتریان خود را واقعاً درک کنیم؟

 

بهینه سازی تجربه ی مشتری، بهترین راه برای جذب مشتریان جدید و همینطور بهترین روش برای پرورش وفاداری مشتری ست. به گفته ی Teradata تنها ۴۱ درصد از مدیران بازاریابی از داده های مرتبط با تعامل مشتریان برای تعیین استراتژی بازاریابی مناسب استفاده می کنند.

با وجوداین، بازاریابان و سایر رهبران سازمانی مثل هم، قبل و پس از فروش نسبت به مشتری غفلت می کنند. بزرگ ترین مانع حتی برای شروع، معمولاً نداشتنِ درک عمیق از مشتری ست.

داشتن یک درک جامع از مشتریان کلید اصلی برای دستیابی به اهداف کسب و کاری است. خواه، در پیِ ایجاد یا بهبود تجربه ی مشتری باشید، خواه در پی افزایش فروش و یا تولید محتوای جذاب! در هر صورت،  شناخت شما از مشتریان تان (بهتر از آنها) برای شما در اولویت اصلی قرار دارد.

در این مقاله، تکنیک هایی به شما معرفی می شود که می توانید با پیاده سازی آنها مشتریان خود را بهتر درک کنید. ابزارها و افکاری که در این مقطع نیاز دارید را به همراه هر دو نوع داده های کمی و کیفی را بررسی خواهیم کرد.

۱- اِعمال ضوابط هوشمند برای مشتری

یک تجربه ی مشتریِ بهینه سازی شده برای درآمد و ماندگاری بسیار باارزش است. اگر بتوانید این کار را درست انجام دهید؛ می تواند منبعی باشد برای کسب دانش از مشتری تان!

تعامل با مشتریان تان در زمان واقعی، از طریق ابزارهای جدید راحت تر و دست یافتنی تر می شود. Messenger یکی از محبوب ترین کانال های خدمات به مشتری بود در حالیکه ابزارهایی مثل Drift به شما اجازه می دهند تا وقتی که مشتری در حال گشت و گزار روی وب سایت شماست با او صحبت کنید.

این کانال ها، ابزارهایی برای گردآوری اطلاعات از مشتری هستند. با استفاده از این ابزار، اطلاعات اختصاصی را از تعامل با مشتریان، -بی توجه به کانال- بدست می آورید که باعث می شوند بهتر آنان را درک کنید. با تیم خدمات مشتری خود کار کنید تا الگوها و بازخوردهایی را برای داده هایی که تولید می کنید بیابید.

۲- ایجاد خریداران بیش تر و قدرتمند

بسیاری از بازاریابان به هنگام استفاده از جمعیت های کلی مثل سن، حرفه و موقعیت برای توسعه ی شخصیت های خریداران، مرتکب اشتباه می شوند. این داده ها به سادگی خاطرنشان می کنند که نباید اطلاعات کافی را برای ایجاد پیام هایی که مخاطبان را در سطح احساسی تشدید می کنند فراهم کرد.

یک راه برای کاوش عمیق تر درباره ی اولویت های مشتری، استفاده از تبِ Acquisitions در Google Analytics می باشد تا ببینید که ترافیک وب سایت شما از کدام شبکه های اجتماعی، کدام بلاگ ها و حوزه های صنایع ایجاد شده اند.

این اطلاعات را به شخصیت خود اعمال کنید. بنابراین، درخواهید یافت که چه زمانی و در کجا می توانید بطور موثر به آنها دست یابید.

به علاوه، بدست آوردن داده های کلمات کلیدی یک راه مفید برای کشف عبارت ها و توصیفاتی ست که خریداران واقعی برای توضیح خدمات شما از آنها استفاده می کنند.

 

۳- تولید داده از آنالیز مشتری

 

از کلیک کردن روی لینک گرفته تا مطالعه ی صفحه ی وب، هر یک از این اقدامات مشتری دانش ارزشمندی را درباره ی رفتار مشتری برای ما فراهم می کند.

برای تعیین کردن اینکه مشتریان چطور با وب سایت شما تعامل می کنند می توانید از ابزاری که رفتار مشتری را روی وب سایت تان دنبال می کند استفاده کنید. ابزاری مثل Google Analytics و Inspectlet بهترین ابزارهای مناسب برای گردآوری اطلاعاتی مثل زمانی که روی صفحه ی وب شما هستند می باشد. Inspectlet حتی می تواند ویدئوهای کوتاهی از کاربران روی وب سایت شما را در زمان واقعی تهیه نماید.

اگر دیدید صفحه ای هست که مردم زمان بیش تری را روی آن سپری می کنند محتوای آن صفحه را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی نظرِ مخاطبان را جلب کرده است.

 

۴- پیشی گرفتن، پیش بینی کردن و برنامه ریزی برای آینده

برنامه ریزی برای تعامل مشتری در آینده دقیقاً به اندازه ی برنامه ریزی برای زمان فعلی اهمیت دارد. این برنامه ریزی، تیمی که تجربه ی مشتری را رقم می زنند را در یک قالب صحیح ذهنی قرار می دهد تا بتوانند در شرایط استرسی و چالش برانگیز توانایی مقابله با مخاطبان را داشته باشند.

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar