• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

چگونه ورودی های ذهن سرنوشت ما را می سازند؟

گفتیم که اطلاعات موجود در ذهن ما، سرنوشت ما را می‌سازد. پس بسیار مهم است که بتوانیم ورودی های ذهن را مدیریت و کنترل کنیم! به همین دلیل است که می‌خواهیم ان ال پى را فرا بگیریم.

چگونه ورودی های ذهن سرنوشت ما را می سازند؟
چگونه ورودی های ذهن سرنوشت ما را می سازند؟ – طرح درس اختصاصی آقای محمد کریمائی (مرآت)

ورودی های ذهن

ضمیر ناخودآگاه اطلاعات را دریافت کرده و طبق منطق خاص خود براى ما برنامه ‌ریزی می‌کند، حتى ممکن است یک تصویر نامطلوب که در ذهن ما ثبت ‌شده، در آینده ی دور یا نزدیک، اثر خود را در زندگى ما آشکار کند.
یک مثال واقعى:
یک خانم به من مراجعه کرد براى مشاوره. اون ٣٢ سال داشت و متوجه شده بود در رابطه با ازدواج موانع ذهنى دارد اما نمی‌توانست تشخیص دهد دقیقاً علت چیست؟ شاید باور نکنید اما مانع ذهنى او راجع به ازدواج، فیلمى بود که در دوران راهنمایی دیده بود!

در انتهاى فیلم، خانمى از همسرش طلاق می‌گیرد. به خارج از کشور می‌رود و بسیار آزادانه و خوشبخت زندگى می‌کند! تحت تأثیر همین فیلم، یک *باور قوى* در او ایجاد شده بود : ازدواج = اسارت
طی این سالها، این باور در ذهن او به‌ شدت حفظ ‌شده و حالا که به سن ازدواج رسیده بود، فعال‌ شده بود! و از ازدواج او جلوگیرى می‌کرد.
موضوعِ بسیار حساسی ست که یک فیلم بتواند تا این حد تأثیرگذار باشد!! متأسفانه حقیقت دارد. ورودی های ذهن می توانند سرنوشت ما را رقم بزنند!
از شما عزیزان خواهشى دارم:
*از همین حالا به ‌شدت مراقب ورودی ‌های ذهن خود باشید*
*شنیدنی‌ها
*دیدنی‌ها
*حس کردنی‌ها
یک ترانه به ‌ظاهرساده، موجب برنامه‌ریزی قوى در ذهن تان می‌شود، اگر خوب و مثبت باشد، برنامه‌ریزی مثبت انجام می‌شود. اما اگر ترانه‌ای باشد که مفهوم آن منفى و یا غم‌انگیز است، برنامه‌ریزی منفى براى شما انجام می‌شود، پس بسیار مراقب باشید! ما در جامعه ی خاصى زندگى می‌کنیم که متأسفانه هجوم اطلاعات منفى به ذهن ‌ها، زیاد است! کافى است نگاهى به تیتر روزنامه‌ها بیندازید.
در همین ‌جا از شما خواهش دیگرى دارم؛
* تا آنجا که ممکن است روزنامه‌هاى خبرى نخوانید و شبکه خبر را نبینید!
باور کنید که اگر قرار باشد خبرى به شما برسد، از هر طریقى لازم باشد می‌رسد! مضرات این‌ها بیشتر از فوایدشان است.
به سؤالی که مطرح کردم بازهم فکرکنید: چگونه می‌توانیم ورود اطلاعات به ذهن را کنترل کنیم؟
این را داشته باشید، درس را ادامه می‌دهم:

قانون سوم ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه، بسته‌های اطلاعاتِ مختلف که در فواصل زمانى گوناگون، دریافت کرده بود را به هم ربط می‌دهد و ازکنارهم قراردادن ِچندمعلوم، یک مجهول را کشف می‌کند.

ضمیر ناخودآگاه، بسته‌های اطلاعاتِ مختلف که در فواصل زمانى گوناگون، دریافت کرده بود را به هم ربط می‌دهد و ازکنارهم قراردادن ِچندمعلوم، یک مجهول را کشف می‌کند.

 

باز هم یک مثال واقعى:
یک نفر با حالت کاملاً طبیعی، به‌ قصدِ رفتن به محل کار،از خانه خارج می‌شود، در طول راه، بصورت اتفاقى چشمش به یک شیشه نوشیدنى می‌افتد که درکنار پیاده‌رو افتاده! می‌گذرد. کمى که پیش می‌رود، در آن ‌سوی خیابان کسى را می‌بیند که به‌ صورت دیگرى سیلى می‌زند! از آن‌هم می‌گذرد.
اما وقتى به محل کارش می‌رسد، کاملاً مضطرب است و بعد حالت تهوع هم در او ایجاد می‌شود! طورى که مجبور می‌شود به خانه بازگشته و استراحت کند. وقتى خوب فکر می‌کند متوجه می‌شود که درکودکى، مادرش از همان نوشیدنی که شیشه‌اش را کنار خیابان دیده بود می‌خورده (نوعى مشروب) و در حالت مستى به‌ صورت او سیلى می‌زده است!

دقیقاً دو صحنه‌ی بی‌ربطی که در مسیر مشاهده کرد، موجب تداعیِ یک اتفاق ناگوار شده است! باور کنید که ضمیر ناخودآگاه، تا این حد قوى عمل می‌کند! او به خوبی ورودی های ذهن را در خود نگه می دارد و در زمان دیگر از آنها استفاده می کند! همچنانکه پیش می‌رویم ابهامات شما برطرف می‌شود. و به ‌تدریج دلایل احساساتى را که تجربه می‌کنید را درمی‌یابید، همراه باشید.
به همین دلیل است که ما در طول روز، نوساناتِ احساسىِ زیادى را تجربه می‌کنیم. تمام موضوعاتى که اطراف ماست، به‌ نوعی ممکن است تداعی‌کننده‌ی خاطرات خوب یا اتفاقات بد زندگی ما باشند. عملکرد ضمیر ناخودآگاه، آن‌قدر قوى است که دقیقاً فایل مربوط به آن زمان را درمیان انبوه ورودی های ذهن ما پیدا می‌کند. روى آن کلیک کرده و آن فایل را باز می‌کند! در نتیجه همان شرایط مشابه براى ما تکرار می‌شود.
عوامل تداعی‌کننده‌ی اتفاقات ناگوار گذشته، هنوز در محیط زندگى ما وجود دارند!
اما جاى هیچ گونه نگرانى نیست عزیزان؛ دوستان خوبم! داداش‌های گلم و خواهرهای مهربانم!
همه‌ی این‌ها راه‌حل دارد. درNLP ما می توانیم از هرشرایط نامطلوبى دور شویم و خودمان را به شرایط مطلوب برسانیم. ما موضوعى داریم به نام *اصل کنترل اطلاعات*
با بکارگیرى آن می‌توانید از برنامه‌ریزی‌های تکرارى گذشته رها شوید.

اصل کنترل اطلاعات، براى جلوگیرى از ورود اطلاعات منفى به ذهن، ٣ پیشنهاد ارائه می‌دهد:
١ – ترک محیط
ساده ترین راه این است که محیطِ حامل اطلاعات منفی به سمتِ شما را ترک کنید! اما خب مسلماً اینکار همیشه عملی نخواهد بود.
٢- عوض کردن موضوع
اگر قادر هستید بحث را عوض کنید! به عنوان مثال، اگر کسی از اتفاقات جنگ برای شما حرف می¬زند، بگویید بله. در همان سالها بود که رضا به دنیا آمد و الان مَردی شده و چقدر هم خوشبخت است… اینگونه شما ضمن تأییدِ حرف گوینده و احترام به احساساتش، به طرز نامحسوسی موضوعِ آزاردهنده را به یک موضوع جدید و غیرمخرب تغییر داده اید. هرچند، این راهکار هم همیشه عملی نیست ولی خب! پس چه گلی به سرمان بزنیم؟!
٣- ایجاد یک گفتگوى درونى فوق‌العاده مثبت، قوى و تأثیرگذار، متناسب با شرایط موجود.
منم که دیده نیالوده‌ام به بَد دیدن. همین! این راهکار همیشه عملی ست!
باور کنید با همین مصرع، می توانید از ورود اطلاعات مخرب جلوگیرى کنید!
نتیجه‌گیری:
در هر زمان و مکانی اگر احساس کردید که در معرض اطلاعات منفی قرار دارید و ورودی های ذهن شما منفی است، یک ساختار کلامیِ مثبت، قوی و تأثیرگذارِ متناسب با شرایط موجود را انتخاب کرده و به صورت گفتگوی درونی تکرار کنید!
من خودم جایی بودم که فیلمی از جنایات داعش در حال پخش بود! حضورم واجب بود (یعنی قادر به ترک محیط نبودم) و موضوع غیرقابل تغییر! اینجا بود که یک مصرع از حافظ را زمزمه می کردم و پس از اتمام فیلم، حس و حالم کاملاً طبیعی بود.

 

همراه ما باشید با ادامه مبحث جذاب ضمیر ناخودآگاه

 

 

[تعداد: 87   میانگین:  3.7/5]
Avatar

محمد کریمائی (مرآت)

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط