چگونه کارکنان موفق درون سازمان پرورش دهیم؟

کارکنان موفق برای پدید آمدن یک کسب وکار موفق ضروری اند. خصوصاً کارکنانی که توانایی حل مسئله بطور شخصی را دارا باشند مزایای ویژه ای برای سازمان دارند. در این پست ببینیم که چطور می توانیم چنین کارکنانی را برای شرکت مان ایجاد کنیم.

 

چگونه کارکنان موفق درون سازمان پرورش دهیم؟

 

کارکنان موفق

 

۱- با فرآیند استخدام آغاز کنید

شما باید این فرآیند را از جایی که استخدام را شروع می کنید، آغاز کنید. شاید از قبل تیمی را در اختیار داشته باشید اما همچنان می توانید این سیستم را برای فرصت های استخدامی آینده درنظر بگیرید. بسیاری از مردم وقتی با کاندیدا مصاحبه می کنند بدنبال تجربه، صلاحیت و مدارکی از دستاوردها می گردند. اینها ویژگی های خوبی هستند اما همه چیز را هم راجع به کاندیدا نشان نمی دهند!

 

مطلب پیشنهادی: سوالات هوشمندانه برای مصاحبه استخدامی!

۲- اعتماد کنید

این وهله هم راحت است! باید به کارکنان تان تا زمانی که کار را به اتمام می رسانند اعتماد کنید. اگر میکرومنیجر هستید و مدام از بالا به آنها نگاه می کنید آنها به راهنمایی ها و دستورالعمل های شما وابسته خواهند شد. باید به آنها فضا دهید. به آنها بفهمانید که در صورت بروز مشکل، شما می توانید روی آنها حساب کنید.

 

۳- به آنها هدف دهید، نه دستورالعمل!

ارائه ی هدف به کارکنان، -نه دستورالعمل ها!- یعنی تقویت و قدرت بخشیدن به کارکنان، نه هدایت مستقیم شان! وقتی وظایف و کارهایی را به اعضای تیم محول می کنید، مجموعه ای از دستورالعمل ها را برای آنها آشکار نسازید! به آنها نگویید که چطور باید کار را به پایان برسانند!

بجای آن، مجموعه ی هدف را به آنها بگویید و اجازه دهید از مابقی ماجرا هم آگاه شوند. مثلاً بجای اینکه مراحلی را برای دنبال کردن مشخص کنید، به آنها بگویید “به دنبال ۱۰ درصد نرخ فروش بیش تر هستم. می توانی باعث رخ دادنش بشی؟”

۴- به خلاقیت تشویق کنید

بعدی اینکه باید تا حد ممکن به خلاقیت تشویق کنید. گاهی اوقات، توانایی حل مسئله به کمی تفکر انتزاعی -به اندازه ی منطقی- نیاز دارد. مشکلات بی پرده و واضح معمولاً بدون مسائل زیاد حل شوند. راه های زیادی برای پرورش خلاقیت در دفتر وجود دارد و می توانید از بسیاری از آنها -یا موارد موردعلاقه ی خود- استفاده کنید.

مثلاً رنگ ها و گیاهان سبز بیش تری را به محیط کار خود بیفزایید. اتاق بازی هم می تواند راهکار مناسبی باشد. از هنرهای انتزاعی برای تزئین و زیبایی دیوارها استفاده کنید. نتیجه ی همه ی این اقدامات، کارکنان موفق خواهد بود.

 

مطلب پیشنهادی: ایده های ساده و خلاقانه برای محیط کار

۵- منابع گسترده فراهم کنید

وقتی منابع درستی را در اختیار داشته باشید مشکلات راحت تر حل خواهند شد. برای مثال، پیگیری مسئله با کمپین سئو خیلی ساده تر خواهد بود اگر نرم افزار آنالیز و بررسی مقاومی برای اینکه در مسیر درست قرار بگیرید در اختیار داشته باشید.

ابزاری که کارکنان تان برای تکمیل کار استفاده می کنند را کاهش ندهید. حتی اگر انتقادی از نحوه ی کار و بهتر شدن وضعیت داشتند از صمیم قلب گوش دهید و با منابع بهتر و ابزار کافی با آنها ارتباط برقرار کنید تا به پاسخ هایی که نیاز دارند دست پیدا کنند.

 

مطلب پیشنهادی: تکنولوژی و ابزار قدیمی شکست کسب وکار را تضمین می کند!

 

۶- طوفان ذهنی تیم را تسهیل ببخشید

کارکنان تان شاید به تنهایی و فردی، مهارت خوبی در حل کردن مسئله داشته باشند اما اگر درون یک تیم و بطور گروهی کار کنند خیلی بهتر هم خواهد شد. طوفان ذهنی تیمی همیشه هم سازنده نیست! در حقیقت، اگر گروهی از مردم را کنار هم گرد آورید و آنها با از دست دادنِ “تصویر بزرگ” به صحبت باهم بپردازند، چیزی که عاید شما می شود فقط هدر دادن زمان است.

اما اگر شما به کارکنان تان “باهم کار کردن” را بیاموزید و تا حد ممکن آنها را پرورش دهید یاد می گیرند که آزادانه ایده های خود را به اشتراک بگذارند، سازنده باشند و در نهایت راهکارهای سریع تر، موثرتر و کارآمدتری را -کاملاً توسط خودشان- خلق کنند.

 

۷- از ایده های جدید قدردانی کنید

آخرین استراتژی برای پرورش کارکنان موفق ساده و موثر است. نسبت به پذیرش ایده های جدید گشوده باشید. کسی را برکنار نکنید. کارکنان را تشویق کنید تا با صدای بلند و رسا نظرات خود را ابراز کنند. هرچه بیش تر اینکار را انجام دهید تقویت و قدردانی بیش تری را کارکنان احساس خواهند کرد. و در نتیجه با اعتماد به نفس بیش تری به حل کردن مشکلات شان برخواهند آمد.

حل مسئله یک جزء ضروری بسیاری از بخش های کسب وکارهاست. از آنالیز و بررسی کردن چیزهایی که در کمپین اشتباه رخ می دهند گرفته تا راهکارهای جدیدی که برای شکایات متداول مشتری هاست. وقتی کارکنان شما برای حل کردن مشکلات توسط خودشان مجهزتر شوند -با کم ترین مداخله از جانب شما- سازمان تان سریع تر، کارآمدتر و منعطف تر کار خواهد کرد.

همه ی اینها یک فرآیند است و در طول یک شب انجام نمی شود. در طول زمان، این استراتژی ها به نیروی کار شما کمک می کند تا به یک دستگاه حلال مسئله تبدیل شوند.

 

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar