چگونه کنفرانسی بهتر ارائه دهیم ؟

چگونه کنفرانسی بهتر ارائه دهیم ؟

 

چگونه کنفرانسی بهتر ارائه دهیم؟

احتمالاً شما هم تجربه ی ارائه ی کنفرانس دارید. تاکنون فکر کردید که چگونه می توان کنفرانسی بهتر ارائه داد؟ نظرات خود را در انتهای صفحه با ما در میان بگذارید.

بسیاری از مردم، به قدری که از صحبت کردن در جمع وحشت دارند از مرگ نمی ترسند. در واقع، مطالعات نشان می دهند که صحبت کردن در ملاعام جزو یکی از رایج ترین اضطراب های اجتماع است.

بی توجه به اینکه چرا کنفرانس ارائه می دهید، هدف اصلی این است که مطئن شوید پیامی که به دنبال انتقال دادنش هستید به طریقی واضح، قابل درک و فکورانه باشد. برای برخی، این کار بسیار عادی و ساده است اما برای بیش تر افراد، صحبت کردن در ملاعام احساساتی سرشار از ناامنی فراهم می کند. با رعایت نکاتی که در این پست ذکر می کنیم می توانید به راحت تر شدن فرآیند کنفرانس کمک کنید.

 

۱- تا حدامکان ساده کنید

سعی کنید ارائه ی خود را خیلی آسان، راحت و بدون حاشیه بیان کنید. نکات مهم را به زبان آورید. حرف های سنگین و منظورهای پیچیده هم شما و هم مخاطبان تان را کسل کرده و آنها را غرق در افکار پوچ می کند. از سخنان شما دلزده شده و بی قرار می شوند، و دوست دارند هر چه سریع تر محل را ترک کنند و یا حتی حاضرند در همانجا به خواب روند. هرچه بیش تر سعی کنید سخنرانی خود را ساده انجام دهید. از کلمات ساده استفاده کنید. خواهید دید که مخاطب هم خیلی راحت تر پیام شما را دریافت کرده و با شما همسو خواهد شد.

۲- روی ۳ نکته تمرکز کنید

برای اینکه مخاطب را با اطلاعات خیلی زیادی که ارائه می دهید گیج نکنید سعی کنید سخنرانی خود را روی سه نکته ی اصلی پیش ببرید. از ابتدای ارائه ی خود با بیان همین ۳ نکته آغاز کرده و تا پایان با همان پیش بروید. یعنی مدام تکرار کنید. حتی اگر آنها بیش تر چیزهایی را که گفتید فراموش کنند مطمئن باشید که این سه مورد را از یاد نخواهند برد. سه جمله ی زیر را شما هم هرگز از یاد نبرید:

  • خودتان را با افراد شاد و مثبت احاطه کنید.
  • هرگز دست از یادگیری برندارید.
  • ذهن خود را مدام باز نگاه دارید.

۳- مخاطب را درگیر کنید

بهترین کنفرانس ها می توانند مخاطب را درگیرِ خود کنند. پس، از راه هایی استفاده کنید که آنها احساس کنند این کنفرانس را با شما سهیم هستند و قرار نیست فقط در نقش شنونده ظاهر شوند. سوالاتی را مطرح کنید، دیدگاه آنان را بپرسید. حتی از آنها استفاده کنید تا منظور خود را بهتر بیان کنید. توانایی توجه کردن مردم کوتاه است بنابراین سعی کنید هر از ۷ الی ۱۰ دقیقه با انجام حرکتی جدید، آنها را دوباره به سمت خود دعوت کنید.

۴- از ابزار بصری استفاده کنید

Confucius می گوید: “من شنیدم و یادم رفت. اما وقتی دیدم در خاطرم ماند، و وقتی انجام دادم، درک کردم.” کنفرانسی که شما در طول آن مدام با یک لحن ثابت صحبت کرده و از هیچ راه موثر و به یاد ماندنی استفاده نکنید مفید نخواهد بود. از تصاویر، انیمیشن ها، چارت ها و حتی ابزار واقعی برای تاکید و نشان دادن منظور خود استفاده کنید.

۵- صادق باشید

قبل از اینکه قرار باشد بطور موثر اطلاعاتی را در اختیار مخاطب قرار دهید، لازم هست که خودتان در مورد موضوع ارائه مشتاق باشید. اگر شما علاقه ای نداشته باشید مطمئناً نظر مخاطب هم جلب نخواهد شد. که باعث می شود اعتماد به نفس در شما به عنوان سخنران و در پیامی که باید منتقل می شد ، از بین برود.

۶- حرکت کنید

از پشت میز سخنرانی خارج شوید. به قدری درباره ی موضوع کنجکاو باشید که بی اختیار حرکت کنید. در جایگاه خود قدم بزنید و حتی به سمت مخاطب پیش بروید. از نگاه کردن به چشمان تک تک مخاطبان نترسید. اگر به هر دلیلی قادر نباشید حرکت کنید از حرکت دست ها، بیانات صورت و ژست ها استفاده کنید تا در درک بهتر پیام مخاطب نقش بیش تری ایفا نمایید. هرچه مخاطبان شما بیش تر باشند، باید ژست ها و اشارات بیش تری به کار ببندید.

۷- داستان هایی را به اشتراک بگذارید

برای اینکه خستگی را از میان بردارید تجربیات شخصی خود را هم با مطالبی که ارائه می دهید تلفیق کنید تا چیزها بیش تر جالب شوند. پیام خود را با چاشنی داستان های شخصی خود درهم آمیزید. مطمئن باشید که مخاطبان شما پیام را بهتر درک خواهند کرد و سخنان شما را از یاد نخواهند برد.

۸- لحن خودمانی داشته باشید

بهترین سخنرانی های شما زمانی ست که صدای شما حالت گفتگو داشته باشد. سعی نکنید فقط خودتان حرف بزنید. با تغییر لحن و استفاده از ابزار واقعی، از پسِ هر موضوع خشک و جدی هم برخواهید آمد.

۹- مانند یک متخصص صحبت کنید

کیفیت و تن صدای شما در کنفراس تان تاثیر خواهند داشت. این اثر می تواند مثبت و یا منفی هم باشد. یک مربی صوت استخدام کنید یا ویدئوهای آموزشی برای سخنران بهترشدن ببینید. از ارائه ی خود، نوار تصویری یا صدا تهیه کنید. سپس آن را با دقت مرور کنید تا بدانید که چه جاهایی را می توان بهتر کرد.

۱۰- تمرین، از شما یک عالی می سازد

چه متخصص باشید، چه یک فرد آماتور، هرگز نمی توانید بدون تمرین ظاهر شوید. حتی مشهورترین سخنرانان نیز قبل از هر ارائه ی خود، تمرین می کنند. در مقابل آینه بایستید و صحبت کنید. در صورت امکان، افرادی را در مقابل خود قرار دهید، برای آنها صحبت کنید. بازخورد بگیرید، سپس مواد و تکنیک ها را اجرا نمایید.

بیش تر از هر چیزی، مهم این است که از ارائه ی خود لذت ببرید در چنین حالتی، آنها هم لذت خواهند برد. این نکات شما را در این مسیر قرار می دهد. امیدوارم مفید واقع شده باشند.

 

[تعداد: ۱۲    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2 نویسندگان دیدگاه
سحر اعتباریحامد
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
حامد
مهمان
حامد

بسیار عالی و کار آمد سپاس از شما دوستان