تحلیل SWOT چگونه انجام می شود؟

تحلیل SWOT چگونه برسی می شود

تحلیل SWOT

تجزیه و تحلیل SWOT گامی ارزشمند در تجزیه و تحلیل موقعیتی شما است. ارزیابی نقاط قوت، ضعف، فرصت های بازار و تهدیدات از طریق تجزیه و تحلیل SWOT یک فرایند بسیار ساده است. که می تواند دیگاه قدرتمندی در مورد مسائل بالقوه و بحرانی که بر روی یک سرمایه گذاری تأثیر می گذارد، ارائه دهد.

تجزیه و تحلیل SWOT با تهیه ی فهرستی از نقاط قوت و ضعف داخلی در سازمان آغاز می شود. پس از آن، می توانید فرصت ها و تهدیدهای خارجی که ممکن است براساس بازار و محیط کلی شما بر سازمان تاثیر بگذارند، شناسایی کنید. در موردجزئیات این موضوعات در این مرحله نگران نباشید؛ نقاط جالب توجه می تواند بهترین راه برای شروع باشد. فاکتورهایی را که فکر میکنید در هر یک از این چهار حوزه مرتبط هستند، ثبت کنید. شاید بخواهید در طی کار روی برنامه بازاریابی خود ، آنچه را که یادداشت کرده اید دوباره مرور کنید.

اولین هدف تجزیه و تحلیل SWOT ، شناسایی و مشخص کردن هر عامل مهم مثبت و منفی در یکی از چهار دسته بندی است. که اجازه می دهد یک نگاه هدفمند به کسب و کار تان داشته باشید. تجزیه و تحلیل SWOT یک ابزار مفید در توسعه و تثبیت اهداف و استراتژی های بازاریابی خواهد بود.

بعضی از کارشناسان معتقدند که پیش از نقاط ضعف و قوت، ابتدا باید فرصت ها و تهدیدهای خارجی را در نظر گرفت. این مطلب به شما کمک می کند تا بخوبی تحلیل SWOT را انجام دهید پس با پدیده فکر مهتر همراه باشید. در هر صورت، شما باید تمامی چهار حوزه را به طور کامل بررسی کنید.

نقاط قوت

نقاط قوت ویژگی های مثبت، ملموس و نامحسوس و داخلی سازمان هستند. آنها در کنترل شما می باشند. مثلا چه کار می کنید؟ چه منابعی دارید؟ از چه مزیتهایی نسبت به رقبای خود برخوردارید؟

شاید بخواهید نقاط قوت خود را با حوزه های مختلف، مانند بازاریابی، مالی، تولید و ساختار سازمانی، ارزیابی کنید. نقاط قوت عبارتند از : ویژگی های مثبت افراد درگیر در کسب و کار، از جمله دانش، پس زمینه، تحصیلات، مدارک تحصیلی، مخاطبین، شهرت و یا مهارت های آنها. این نقاط همچنین شامل دارایی های ملموس مانند سرمایه های موجود، تجهیزات، اعتبار، مشتریان ثابت، کانال های توزیع، مواد توافق شده حقوقی، اختراعات، سیستم های اطلاعاتی و پردازش و سایر منابع ارزشمند درون کسب و کار است.

نقاط قوت جنبه های مثبت درون کسب و کار شما را جذب می کند. که به کار شما ازش می دهد یا مزیت رقابتی فراهم می کند. این فرصتی برای یادآوری ارزش موجود در کسب و کارتان است.

مطلب مرتبط: چگونه برنامه بازاریابی را طرح کنیم؟

نقاط ضعف

به نقاط ضعف کسب و کار خود توجه داشته باشید. ضعف ها عواملی در کنترل شما هستند که از توانایی تان برای دستیابی یا حفظ یک مزیت رقابتی می کاهند. کدام حوزه ها را می توانید بهبود ببخشید؟

ضعفها می تواند شامل کمبود تخصص، منابع محدود، عدم دسترسی به مهارتها یا تکنولوژی، ارائه خدمات نامناسب و یا وضعیت ضعیف کسب و کار باشد. اینها عوامل تحت کنترل شما هستند. اما به دلایل مختلف نیاز به بهبو دارند تا به طور موثر به اهداف بازاریابی خود برسید.

ضعف ها جنبه های منفی درون کسب و کار شما هستند. که از ارزش خدمتی که ارائه می دهید می کاهند ، یا شما را در معرض رقابت بی فایده و مضر قرار می دهند. اینها حوزه هایی هستند که باید به منظور رقابت با بهترین رقیب تان، ارتقا و بهبود دهید. هر چه با دقت بیشتری نقاط ضعف خود را شناسایی می کنید، SWOT برای ارزیابی شما ارزشمندتر خواهد بود.

فرصت ها

فرصت ها عوامل جذاب خارجی را که نشان دهنده دلایل وجود و رونق کسب و کار شماست، مشخص می کنند. این فرصت ها و عوامل خارج از کسب و کار شما هستند. چه فرصت هایی در بازار و یا در محیطی که امیدوار هستید از آن بهره مند شوید، دارید؟

این فرصت ها منعکس کننده پتانسیلی است که می توانید از طریق اجرای استراتژی های بازاریابی خود تشخیص دهید. فرصت ها ممکن است نتیجه رشد بازار، تغییر شیوه زندگی، حل مشکلات مربوط به شرایط فعلی، درک مثبت بازار در مورد کسب و کار شما و یا توانایی ارائه ارزش بیشتر باشد. که موجب ایجاد تقاضا برای خدمات می شود. در صورت مرتبط بودن، زمانبندی ها را برای فرصتها تعیین کنید. مثلا آیا فلان چیز نشان دهنده یک فرصت مداوم است یا یک فرصت کوتاه مدت ؟ زمان بندی شما چقدر قطعی و مهم است؟

فرصت ها چیزهایی خارج از کسب و کار هستند. اگر “فرصت هاییرا شناسایی کرده اید که درون سازمان و در کنترل شما هستند، می توانید آنها را در دسته ی نقاط قوت قرار کنید.

مطلب مرتبط: برسی بازار و زیربازارهای بالفعل و بالقوه

تهدیدات

کدام عوامل تهدیدات بالقوه ای برای کسب و کار شما هستند؟ تهدید شامل عوامل فراتر از کنترل شما است که می تواند استراتژی بازاریابی و یا کسب و کار شما را در معرض خطر قرار دهد. تهدیدات نیز مانند فرصت ها عوامل بیرونی هستند یعنی کنترلی بر آنها ندارید، اما شما می توانید با داشتن برنامه های احتمالی برای مقابله با آنها در صورت وقوع،از آنها بهره مند شوید.

تهدید یک چالش ناشی از یک روند نامطلوب یا توسعه است که می تواند منجر به بدتر شدن وضعیت درآمد یا سود شود. رقابت – موجود یا بالقوه – همیشه یک تهدید است. تهدیدهای دیگر ممکن است شامل افزایش قیمت غیرقابل تحمل توسط تامین کنندگان، قوانین دولتی، رکود اقتصادی، پوشش رسانه ای یا مطبوعاتی مخرب ، تغییر رفتار مصرف کننده که موجب کاهش فروش می شود و یا معرفی یک فن آوری ” نوین” که ممکن است محصولات، تجهیزات و یا خدمات خود را منسوخ کند. چه شرایطی ممکن است تلاش های بازاریابی شما را تهدید کند؟ بدترین ترس های خود را فهرست کنید. بخشی از این فهرست ممکن است ماهیت سوداگرانه داشته باشد اما باز هم به تجزیه و تحلیل SWOT شما ارزش دهد.

طبقه بندی تهدیدات با توجه به جدی بودن” و “احتمال رخداد” ارزشمند است.

هر چه در شناسایی تهدیدات بالقوه بهتر باشید، بیشتر احتمال دارد تا بتوانید موقعیت خود را برای برنامه ریزی فعالانه و پاسخ دادن به آنها تنظیم کنید. هنگامی که شما برنامه های احتمالی خود را در نظر می گیرید، به این تهدیدات نیز توجه داشته باشید.

مطلب مرتبط: نقش تجزیه و تحلیل و آنالیز در بهبود تجربه مشتری

پیامدها

نقاط قوت و ضعف داخلی، در مقایسه با فرصت ها و تهدیدهای خارجی، می توانند دیدگاه بیشتری را در مورد شرایط و پتانسیل کسب و کار ارائه دهند. چگونه می توانید از نقاط قوت استفاده کنید تا بتوانید از فرصت های پیش رو بهتر استفاده نمایید و آسیب هایی را که ممکن است موجب تهدید شوند به حداقل برسانید؟ چگونه می توان نقاط ضعف را به حداقل رسانید یا حذف کرد؟ ارزش واقعی تجزیه و تحلیل SWOT ، گرد هم آوردن این اطلاعات، برای ارزیابی فرصت های امیدوار کننده و مهم ترین مسائل است.

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۳.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar