چگونه یک داستان برند موفق ایجاد کنیم؟

داستان برند به همان استراتژی بازاریابی محتوا در سازمان برابری می کند. پس آن را جدی بگیرید!

چگونه یک داستان برند موفق ایجاد کنیم؟

داستان برند

 

داستان برند ، ابزاری برای فروش نیست! بلکه روشی ست برای ایجاد یک رابطه ی بسیار قوی با مشتریان تان. داستان شما، نشان می دهد که مأموریت شما چه چیزهایی هستند. همینطور به عنوان یک مؤسس برای همه ی توسعه دهندگان محتوای شما در آینده ارائه می دهد.

یک راه برای آشکار کردن “داستان” کسب و کارتان، استفاده از چارت است. این چارت باید شما را از نقطه ی آغاز نشان دهد. چارت به شما کمک می کند تا ساختاری را بجای یک بازاریابی محتوای کوچک استفاده کنید.

چهارچوب بازاریابی محتوا

داستان، سومین مرحله برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوای موفق می باشد.

راز داستان برند

نقاط تماس مصرف کنندگان، فرصت هایی برای ارتباطند. با پاهای مشتریان خود قدم بردارید و به این فکر کنید که در کجا با برند شما تعامل می کنند.

یک داستان، کلکسیونی از کلمات، تصاویر و اقداماتی ست که به یک روش قانع کننده آشکار می شود. داستان ها در رنگ ها و تم های مختلف وجود دارند. ما داستان های رومانتیک، ماجراجویی، طنز و حتی داستان هایی خیلی جدی داریم. این ایده که همان علامت همیشگی را روی پکیج ها و باربری ها بگذاریم مثل آشکار ساختن داستانی که خودش ایجاد شده و مدام در طول زمان جذاب است نیست! حتی در این خصوص، نویسنده Adrienne Weiss چنین نوشته:

“در دهه ی ۱۹۵۰ میلادی، در قسمت جنوب شیکاگو، پدربزرگم یک فروشگاه کفش باز کرد و نامش را “کفش سیندرلا” نهاد. او از واقعی ترین راه برای ایجاد داستان برند – افسانه ی دوست داشتنی- و دقیقاً قرار دادنِ اسم برندش استفاده کرد. با گرفتن داستان سیندرلا، احساسات و حقوق صاحبان فکری آن را از آنِ خود کرده و قول کیفیت بالای آن را می داد (که از جنس شیشه بود) یعنی به گونه ای که پرنسس هم آن را تحسین می کند. چنین کفش هایی با این ویژگی ها برای مشتریانِ “کفش سیندرلا” ارائه می شد.

 

اولین مرحله در ایجاد داستان، درکِ DNA شرکت تان است. بهترین راه مشخص کردن آن، نگاه کردن به مشتریان و پاسخ بیش ترین سوال هایی ست که آنها خواهند پرسید: چه چیزی در آن برای من است؟

 

 

در کارگاه Build-A-Bear همانطور که در تصویر بالا می بینید، پاسخ این سوال “دوستی” است. آنها باهم می توانند خرس موردعلاقه ی خودشان را بسازند. در LYFE Kitchen پاسخ سوال، غذایی ست که مصرف کننده دوست دارد. آنجا، محلی است که قدرت انتخاب سیاست های غذاییِ خودشان را دارند.

 

در مورد Bissell هم پاسخ سوال، کسی است که می داند شما به چه چیزی نیاز دارید و چگونه می توانید خانه ی خود را به بهترین شیوه تمیز کنید. DNA شما، انعکاسی از کارهایی ست که انجام می دهید و در مقابل، همان چیزی ست مشتری از شما انتظار دارد. وقتی به دنبال مشخص کردن DNA شرکت خود تلاش می کنید به دلیلِ بودن تان بیندیشید. چه کاری است که شما بهتر از دیگران آن را در کار خود انجام می دهید؟ چرا مشتری باید بخواهد که با شما وارد تجارت شود؟

مرحله ی بعدی، که معمولاً سخت تر هم هست، ادامه ی داستان نویسی ما را دربر می گیرد: یعنی کلمات و تصاویری که DNA شما را بیان می کند. اگر برند شما بخاطر مراقبت و مهربانی برجسته است، کدام کلمات و تصاویر آن را ابراز می کند؟ اگر برند شما بخاطر آسایش و به اصطلاح معروف زندگی لاکچری شهرت دارد، چه نشانه ها، رنگ ها، نوشته ها، گفته ها و عبارت هایی آن را منعکس می کند؟

اینجا دقیقاً همانجایی ست که تفکر خلاق به کمک تان می آید. برند هم تصویر است هم کلمه!

مرحله ی نهایی یافتنِ جایی است که بتوانید این داستان را نشر داده و توسعه دهید. نقاط تماس مصرف کنندگان شما چیست؟ چگونه می توانید از طریق آنها ارتباط برقرار کنید؟ راهکار کلیدی این فرآیند قدم برداشتن با کفش های مشتری است و اینکه باید فکر کنید آنها در کجا می توانند با برند شما تعامل داشته باشند. آنها فروشگاه را می بینند، جعبه های خرید را باز می کنند، و روی صندلی می نشینند. اینها فرصت هایی ست که می توانید با داستان برند ارتباط برقرار کنید.

همه ی تصمیمات، – از طراحی داخل فروشگاه گرفته، بسته بندی تا منابع انسانی سازمان تان، از طریق داستان برندی که در ذهن هست ایجاد شده اند.

پس از مطالعه ی این مطلب، به نحوه ی ایجاد داستان برندتان فکر کنید و تغییر را از همین فردا آغاز کنید. اگر می خواهید بدنبال DNA شرکت خود بگردید، لازم است از ویژگی های برجسته ی خود و رقبای تان آگاه شوید. برای انجام تحقیقات از بازار و رقبای تان، با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا به یاری شما بشتابند. از طریق این لینک

 

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط