• بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

چگونه یک شریک موفق برای کسب وکار خود پیدا کنیم؟

شریک موفق جایگاه بخصوصی در موفقیت کسب وکار دارد.

به نظر شما وقتی که بخواهید یک تیم برای کمک به تبدیل ایده ها به واقعیت تشکیل دهید، اما پولی ندارید تا کسی را استخدام کنید، چه باید کرد؟

 

چگونه یک شریک موفق برای کسب وکار خود پیدا کنیم؟

 

شریک موفق

شما یک ایده ی استارتاپ بسیار جذاب دارید و می خواهید یک تیم برای تبدیل آن به واقعیت تشکیل دهید. اما در عین حال پول کافی برای استخدام کسی ندارید. در این صورت فقط می توانید شرکای بنیانگذاری (co-founders) پیدا کنید که تمایل دارند به شکل منصفانه و برابر با شما کار کنند!

اما بنیانگذاران واقعی افراد عجیبی هستند-  شما هرگز نمی توانید ببینید که آنها هر روز از مقابل درِ خانه تان عبور می کنند.  بنابراین، چگونه باید آنها را پیدا کرد؟ ما چند پیشنهاد داریم:

 

قبل از رفتن به سراغ یک شریک بنیانگذار

 

۱- بدانید که چه چیزی برای ارائه دارید.

شما ایده ای در سر دارید. متوجهِ آن هستیم. اما، با انبوهی از ایده ها حتی نمی توانید یک بسته دستمال کاغذی بخرید! ملحق شدن به یک شرکت استارتاپ با سیلی از خطرها روبروست. چه چیزی در چنته دارید که می تواند افرادی را که با شما کار می کنند  متقاعد می کند که آینده چندان هم نامعلوم نیست؟

آیا مشتریان یا دنبال کنندگان زیادی در شبکه های اجتماعی دارید که بتوانند به بنیانگذاران کمک کنند؟ آیا قبلاً استارتاپ موفقی داشته اید؟ آیا یک حساب جاری هفت رقمی یا  شماره ی فرد بسیار معتبری را در اختیار دارید؟

 

اگر هیچ یک از موارد فوق را در اختیار ندارید، می دانید که چگونه باید کدنویسی کنید؟ اگر نمی دانید شاید لازم باشد که یاد بگیرید.

استخدام توسعه دهندگان بسیار هزینه بر است، به خصوص در مراحل اولیه پروژه که نمی دانید محصول نهایی دقیقا چگونه خواهد بود و به احتمال زیاد باید به طور مداوم آزمایش شود و تغییر کند.

اینکه بتوانید دست کم یک محصولات قابل دوام حداقل/MVP  (یعنی محصولی که ویژگی های کافی برای رضایت مشتری اولیه دارد) با دستان خودتان بسازید، شما را برای اینکه یک شریک بنیانگذار باشید، جذاب تر جلوه می دهد. از سوی دیگر، پیدا کردن یک شریک بنیانگذار به روز که بتواند برای شما کدنویسی کند ۱۰ برابر سخت تر از پیدا کردن یک شریک کسب و کار یا بازاریابی است. خود من قبل از راه اندازی شرکت  Soundwis، شش ماه را صرف یادگیری کدنویسی کردم و به سراغ Hack Reactor، یک برنامه ی عالی برای آموزش مهندسی نرم افزار رفتم. به دلایل بسیاری برنامه نویسی یکی از سرمایه گذاری های ارزشمند در مسیر استارتاپ من بود. آسان تر کردن جذب موسسان فقط یکی از این دلایل است.

 

۲- چیزی برای نشان دادن داشته باشید

بله می دانم که شما هنوز محصولی ندارید. اما، آیا حداقل یک صفحه وب سایت هم ندارید؟ صفحه ای در مورد چارچوب های ساختاری ، طرح های کسب و کار، pitch deck  ها و نمایش فیلم ها دارید؟ لطفی به خودتان بکنید. قبل از آنکه با یک شریک بنیانگذار همکاری کنید  برخی از این موارد را آماده سازید. این کار نشان می دهد که شما جدی و متعهد هستید. و همچنین باعث می شود که دیدگاه تان را  بسیار آسان تر توضیح دهید.

 

شریک موفق فوق العاده و جاهایی که می توان آن ها را پیدا کرد

۱- شبکه ی کنونی خودتان

افرادی که هم اکنون با آنها کار می کنید  نسبت به غریبه ها شریک های موسس بهتری هستند، بخاطر اینکه سلیقه های یکدیگر را می شناسید و حداقل تا حدی اعتماد متقابل دارید. به همین دلیل است که می بینید بسیاری از همکاران سابق، شرکت ها را باهم بنیانگذاری می کنند. اگر ارتباط تان را با برخی از همتایان با استعداد خود از دست داده اید، شاید حالا زمانش رسیده که یک ایمیل به آنها بفرستید و سلامی بگویید!!

با هرکسی که می شناسید درباره ی ایده تان صحبت کنید، و بپرسید که آیا کسی هست که علاقه مند به پیوستن به شما باشد. تصور نکنید که بدون پرسیدن سوال، مردم می دانند که چگونه به شما کمک کنند.

در محیط استارتاپ محلی خود دوستانی پیدا کنید. احتمال بیش تری دارد که این افراد کسانی را بشناسند که تمایل به کارآفرینی دارند. اگر شما یک کارآفرین تازه کار هستید، داشتن مشاورانی که مورد احترام هستند و با جامعه ی استارتاپ شما ارتباط دارند، بسیار مفید خواهد بود. قبلاً به دنبال یک شریک موفق بنیانگذار بودم، و طبق توصیه ی مشاور خود ،Joshua Konowe  عمل کردم، او مدیر تولید Canvas و یک کارآفرین موفق است. جاشوا خیرخواهانه به من پیشنهاد کرد که موضوع پیدا کردن یک شریک را آگهی کنم. در نتیجه ظرف مدت ۱۰ روز من دو فرد مناسب برای شراکت در بنیانگذاری پیدا کردم.

 

۲- تابلوی آگهی شغل

تابلوهای آگهی جزو جاهایی هستند که برای یافتن شریک بنیانگذار، بسیار دست کم گرفته می شوند. اکثر افرادی که در تابلوهای آگهی به دنبال یک حقوق و دستمزد واقعی هستند، به اندازه ی همان استارتاپ هایی هستند “شغل های شریک بنیانگذاری” را در این مکان ها آگهی نمی کنند! به همین دلیل است که وقتی شما این کار را انجام دهید، آگهی تان به چشم خواهد آمد.

درست مثل یک آگهی شغل، بنویسید که به دنبال یک شریک بنیانگذار هستید، و در آن خلاصه ای از شرکت و مسئولیت ها و شرایط را شرح دهید. در صورت کسب اجازه آن را در یک تابلوی آگهی محبوب قرار دهید (معمولا اگر آگهی مربوط به یک شغل دارای حقوق نباشد، برخی اجازه ی چسباندن آن را نمی دهند). من  هم چندی پیش یک آگهی را برای Soundwis  در تابلوی آگهی شغل Craigslist  قرار دادم که نتایج متعدد جالبی به همراه داشت، نه تنها از نظر یافتن شریک بنیان گذار، بلکه مربیان، همکاران و دوستان نیز جذب شدند. این آگهی ارزش پولی را که برایش پرداخته بودم داشت.

 

۳- دانشگاه ها

بسیاری از دانشگاه ها در حال حاضر برنامه های MBA دارند که کارآفرینی را توصیف می کنند. اگر شما به دنبال یک شریک بنیانگذار  فروش / بازاریابی هستید، خوب است که با مدیر برنامه MBA در دانشکده ی خود در تماس باشید و از وی بپرسید که آیا می تواند به شما در اطلاع رسانی در میان فارغ التحصیلان کمک کند. یک استاد دانشکده ی بازرگانی Fuqua  در دانشگاه دوک، اطلاعات شرکت من را  در گروه فیسبوک خود نوشته بود. در عرض یک هفته، من با دانشجویان MBA ارتباط برقرار کردم که پس زمینه های کسب وکار قابل توجهی داشتند.

 

۴- انجمن ها و رویدادهای استارتاپ

در meetup.com  واژه های استارتاپ/ کارآفرینی را جستجو کنید. اگر در یک شهر بزرگ زندگی می کنید، احتمالاً در هر هفته حداقل یک رویداد استارتاپ را شاهد خواهید بود. توسعه دهندگان استارتاپ نیز میزبان رویدادها هستند، مانند Startup Weekend که توسط  Techstars اداره می شود.  علاوه بر این، انجمن های آنلاین متعددی در فیس بوک و لینکداین مربوط به کارآفرینی وجود دارد.

ویژگی مثبت رویدادها و انجمن ها این است که به راحتی با بسیاری از مردم روبرو می شوید که علاقه مند به شروع یک کسب وکار می باشند. ویژگی منفی اش نیز این است که انجام این کار برای همه آسان است. ایده های بسیاری وجود دارند که در این رویدادها برای جلب توجه رقابت می کنند. آنها رقابت های زیبا و گاهی اوقات با معیارهای مشکوک هستند. بنابراین سخت است که هر کسی بتواند مقاومت کند و به زبان ها بیفتد.

 

۵- برنامه های قرار با بنیانگذار

البته که شما همیشه می توانید از برنامه های شبکه های اجتماعی مانند  cofounderslab استفاده کنید که تنها هدف آنها کمک به کارآفرینان برای یافتن شریک بنیانگذار است. اما از قضا، می تواند بدترین مکان برای پیدا کردن یک شریک بنیانگذار نیز باشد. این برنامه ها نیز همان مشکلات اشاره شده در شماره ی ۴ را دارند یعنی نسبت نویز به سیگنال بسیار بالاست. چیز دیگری که ممکن است متوجهش شوید این است که اکثر افراد حاضر در این پلت فرم ها ایده های مخصوص به خودشان را دارند و همانند شما به دنبال شریک بنیانگذار می گردند.

 

پس از یافتن شریک موفق بنیانگذار مناسب

یک شریک موفق و بنیانگذار عالی را پیدا کرده اید (قرار داد بسته اید) و با هم شروع به ایجاد یک شرکت نموده اید. اما، چگونه مطمئن می شوید که باهم تناسب وسازگاری دارید و وقتی سازگاری نباشد چه می کنید؟ پاسخ و بررسی این پرسش ها نیاز به نوشتن یک کتاب بلند بالا دارد. برای شروع، افراد را با دقت و حوصله و با یک دوره ی آزمایشی مناسب و واگذاری مسئولیت، انتخاب کنید. داشتن شریک موفق بنیانگذار درست می توان موجب موفقیت یا شکست استارتاپ شما شود.  پس اگر رابطه ای ناموفق است، اجازه دهید سریع تر این رابطه تمام شود.

 

نویسنده: Natasha Che

موسس Soundwise

 

[تعداد: ۱۴    میانگین: ۳.۴/۵]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
1
0
 
2 نویسندگان دیدگاه
میثمreza
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
reza
مهمان
reza

I am living in the US and looking for a friend to work together. Can you help me to find someone. Thanks. My name is Reza, byn the way

میثم
مهمان
میثم

در چه زمینه ی دنبال شریک هستی؟ اگه مسئله ی کسب و کار اینترنتی و آنلاین هست، منم دنبال شریک میگردم، میتونیم تبادل نظر داشته باشیم، میتونی با ایمیل meycrazy002@gmail.com در تماس باشی و جزئیات رو به اشتراک بزاری