• اسفند ۹, ۱۳۹۸

چگونه یک کمپین سیاسی راه اندازی کنیم؟

راه اندازی کمپین سیاسی و مدیریت آن، یکی از پرچالش ترین و در عین حال ناامیدکننده ترین فعالیت هایِ ممکن است. مدیریت یک کمپین سیاسی معمولی یعنی بیش از ۱۲ ساعت کار روزانه برای مدت چندین ماه!

 

چگونه یک کمپین سیاسی راه اندازی کنیم؟

راه اندازی کمپین سیاسی

 

در روز انتخابات، شما یا برنده می شوید یا کل کمپین باهم بازنده خواهید شد! بدون شک هرچه به روزهای پایانی کمپین نزدیک می شوید استرس و فشار خیلی زیادی برای موفقیت به سراغ تان می آید.

با اینکه هیچ چیزی نمی تواند این استرس شمارش معکوس تا روز انتخابات را حذف کند اما یک سازمان مناسب کمپین سیاسی می تواند از برخی چالش های غیرضروری اجتناب کند.

مرحله ۱: ابزار مناسب را برای کمپین سیاسی تهیه کنید

در عصر سیاست های مدرن، تکنولوژی پایه ی همه ی کمپین هاست. ابزاری که خوب طراحی شده اند به اعضای کمپین شما اجازه می دهند تا به راحتی و بطور کارآمد اطلاعات را به اشتراک بگذارند، تصمیمات را با آگاهی کامل اتخاذ کنند و هرچه به روز انتخابات نزدیک شوید راحت تر به توسعه ی شما کمک می کنند. تهیه و قرار دادن ابزار درست باعث می شود تا تلاش های کمپین را به آسودگی به سرانجام برسانید.

مثلاً شرکت CompleteCampaigns هست که دو ابزار با نام های BackOffice و VoterManager را ویژه ی کمپین های سیاسی طراحی کرده است. این ابزار هر یک ویژگی های مجزایی نظیر مدیریت، پیگیری فعالیت ها و ارتباط با رأی دهنده، مدیریت داده های زیاد طی سال ها را دارا هستند. بنابراین، مهم ترین مرحله برای اینکه کمپین سیاسی راه اندازی کنید یافتن سیستم هایی است که به کارکنان کمپین تان اجازه دهد تا به عنوان یک تیم مشغول به کار شوند.

مرحله ۲: کارکنان کمپین خود را استخدام کنید

هر کمپینی، -از بورد دانشگاه گرفته تا بالاتر- به سه موضع نیازمند است: خزانه دار، جمع آور اعانه و مدیر کمپین.

با توجه به سایز کمپین و مقدار بودجه ای که دارید، اینها می توانند با همکاری کارکنان تمام وقت، مشاورانی که روی چندین کمپین کار می کنند و یا داوطلبان، انجام شود.

خزانه دار، مسئولیت حفظ امور مالی کمپین -هم اهداف داخلی و هم بیانیه های موردنیاز قانونی کمپین- را به عهده دارد. با اینکه این وظیفه می تواند توسط یکی از اعضای خانواده تان که معتمد هم هست و یا یک دوست، انجام شود اما اغلب استخدام کردن یک حسابدار سیاسی متخصص از مشکلات قانونی غیرضروری اجتناب به عمل می آورد. بیش تر از هر چیز دیگر، خزانه دار باید زمان لازم را برای انجام دادن وظایف بر پایه روزانه صرف کرده و به جزئیات ضروری توجه داشته باشد تا از هر گونه اشتباه هزینه بر جلوگیری به عمل آید.

جمع آور اعانه، در درجه ی اول وظیفه ی تمرکز روی افزایش و بدست آمدن پول لازم جهت حاصل شدن یک کمپین موفق را به عهده دارد. همینطور او مسئول طرح ریزی گردآوری اعانه ی لازم است. کار گردآورنده ی حمایت مالی، این است که مطمئن شود تلاش های کاندیدا بطور صحیح متمرکز و گسترش یافته است. در بسیاری از موارد، همسر کاندیدا، انتخاب ایده آل برای گردآورنده ی اعانه ی کمپین می باشد.

کارِ مدیر کمپین، مدیریت آن است. با اینکه بسیاری از کاندیداها مایلند این کار را خودشان شخصاً انجام دهند اما توسط گردآوردی امور مالی و حضور در مجامع عمومی درگیر می شوند و این قابلیت مدیر کارآمد بودن را از آنها سلب می کند. برای بسیاری از کمپین ها، یک مدیر تمام وقت ضروری است تا اطمینان حاصل کند که مشکلات کمپین (و همینطور فرصت ها) بالافاصله شناسایی شده اند. همواره به یاد داشته باشید: در کمپین های سیاسی، هیچ تمدیدی روی مهلت مشخص شده، که همان “روز انتخابات” است وجود ندارد!

 

مرحله ۳: بودجه ی کمپین

مدیریت یک کمپین سیاسی موفق به بودجه ای که به خوبی و با دقت تنظیم شده نیاز دارد. از مراحل اولیه ی آن، تعیین هدف رأی (یا همان تعداد رأی موردنیاز جهت پیروزی) می باشد. بیایید به یک بخش فرضی با ۲۵۰ هزار رأی دهنده نگاهی بیندازیم:

در انتخابات مشابه گذشته، ۵۰ درصد (۱۲۵۰۰۰ از رأی دهندگان) به سمت حوزه ی انتخاباتی حرکت کردند. اگر انتخابات ما همین الگو را حفظ کند برای موفق شدن به ۶۲.۵۰۱ رأی نیاز خواهد بود. از این رو، هدف رأی ما باید چیزی حدود ۷۰ هزار رأی باشد.

برنامه و بودجه ای که با این اطلاعات بدست می آید را باید حساب کرد. به خاطر داشته باشید که برای بدست آوردن ۷۰ هزار رأی شما به صحبت کردن با مخاطبانی بسیار بیش تر از آن تعداد نیاز دارید.

بسیاری از کمپین های حرفه ای، پیشنهاد می دهند که با هر رأی دهنده ی بالقوه ای شش بار ارتباط برقرار کنند. اگر هر یک از این ارتباط ها، ۵ دهم دلار، هزینه دربربگیرد کمپین تان باید ۳ دلار بابت هر یک از رأی دهنده ها صرف کند. همینطور کمپین باید هزینه ی کارکنان، مسئول گردآوری امور مالی و … را هم فراهم نماید.

البته خیلی کمپین های کم تری، پول را تا جایی که دلشان می خواهد افزایش می دهند. فقط مهم ترین چیز این است که با مسئول گردآوری امور مالی در طرح ها صادق باشید تا بتوانید تصمیمات منطقی راجع به اولویت های مالی اتخاذ کنید. پیشنهاد می کنیم که هر یک از کمپین ها بودجه را به سه بخش اصلی تقسیم کنند. یعنی: باید داشته باشید، دوست دارید داشته باشید، لاکچری!

با این سه بودجه، کمپین بهتر می تواند با نتایج واقعی سازگار شود.

مرحله ۴: تعیین استراتژی و پیام صحیح برای کمپین تان

استراتژی و پیام رسانی در بین کمپین ها فوق العاده متعدد است. برخلاف دیگر بخش های کمپین، این مستقیماً به باورهای شخصی کاندیدا گره می خورد. در اوایل کمپین، خودِ نامزد و کارکنان کلیدی او باید درباره ی این مسائل بحث های بی پرده و رک داشته باشند.

در بسیاری موارد، بخاطر احساسات قوی که راجع به یک مسئله دارند دنبال یک دفتر می گردند. با این حال، اگر رأی دهنده ها احساسات قوی کاندیدا را سهیم نشوند کاندیدا باید روی این موضوع تمرکز کند که آیا برای تمرکز کردن روی مسائل دیگر مناسب است یا خیر.

 

مرحله ۵: قلب مدیریت کمپین سیاسی

پس از اینکه ابزارها، تیم، بودجه، استراتژی و پیام را کنار هم گنجاندید مدیریت کمپین واقعی اکثراً مسئله ی اصلی پیاده سازی است. البته که کمپین تان نیاز دارد تا برای تغییر موقعیت آماده باشد (حتی شاید باید در آیتم هایی که ذکر شد نیاز به تجدیدنظر صورت بگیرد) اما با یک برنامه ریزی منسجم، ثابت و عملکردهای روزانه به نرمی و خوبی پیش خواهد رفت.

 

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۴.۴/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar