کارهایی که باید برای افزایش اعتماد به نفس انجام دهیم

افزایش اعتماد به نفس

 

افزایش اعتماد به نفس

“عزت نفس پایین، مثل رانندگی کردن با کشیدنِ ترمزدستی ست.” – Maxwell Maltz

هیچ کس سرشار از اعتماد به نفس به این دنیا نمی آید. اگر می بینید که کسی اعتماد به نفس والایی دارد، بدین معنی ست که سالیان سال برای ایجاد آن تلاش کرده است. اعتماد به نفس، چیزی ست که شما یاد می گیرید آن را خلق کنید زیرا در حالت عادی، چالش های دنیای کسب و کار و حتی زندگی، آن را تخلیه می کند.

یک بررسی آنلاین منفی، یک تقاضای پس پرداخت از جانب مشتری و یا رد شدن بخشی از توافق از جانب سرمایه گذاران می تواند موجب تحلیل رفتن اعتماد به نفس ما شود. همینطور دریافتِ نظراتی که با قصد خوب اما گاهی خشن و نامهربان از نزدیکان مان بیان می شوند هم می تواند ضربه هایی را به آن وارد کند.

قبل از همه ی این موارد، ما باید با نیروی درونی مان که مدام به ما می گوید به اندازه ی کافی خوب نیستیم، معامله ای انجام دهیم. وقتی در معرض حمله ی معیارهای زیادی قرار می گیریم که اعتماد به نفس ما را تهدید می کنند، نیاز به شارژ شدن در ما احساس می شود تا بتوانیم خودمان را مجدداً بسازیم.

ساختن یک کسب و کار موفق، می طلبد که پوستی ضخیم و اعتمادی تزلزل ناپذیر را در مهارت های خود داشته باشید تا قادر باشید بر موانع غلبه کنید. در این پست، به چند مورد از این راهکارها، که به تجدید اعتماد به نفس تان کمک می کند می پردازیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

خودتان را در جایگاه کسی که قرار است به او تبدیل شوید ببینید

به گفته ی Napoleon Hill، هر چیزی را که بشر بتواند تصور کرده و باور کند، قابل دست یابی ست. تصور، تکنیکی ست که شما از طریق آن، تصویری از خودتان را می بینید که در ذهن خودتان افتخار می کنید. وقتی ما در حال جنگ و نزاع با اعتماد به نفسِ ضعیف هستیم، در واقع درک ضعیفی هم از خودمان داریم که اغلب نادرست است. سعی کنید خودتان را در یک ورژن جالبی تصور کنید که به بهترین هدف هایش رسیده است.

خودتان را تأیید کنید

“تأیید، یک ابزار قدرتمند است که بتوانید باورهای دلخواه درباره ی خودتان را آگاهانه درون خود فعال کنید.” – Nikki Carnevale

ما تمایل داریم که مطابق با تصویر شخصی خودمان، رفتار کنیم. رمزِ ایجاد یک تغییرِ پایدار این است که نحوه ی نگرش خودتان را نسبت به خودتان تغییر دهید. تأییدیه ها، بیانیه های نشاط آور و مثبتی هستند که ما به خودمان می گوییم. این موارد در حالت نرمال بسیار مؤثرترند خصوصاً اگر بتوانید با صدای بلند تکرار کنید، جوری که خودتان هم صدای خودتان را بشنوید. ما تمایل داریم که هر چه را که مرتباً به خودمان می گوییم، باور کنیم. برای مثال، اگر از وضعیت ظاهری خود نفرت دارید، (البته در حالت تخصصی و ریشه ای تر اگر دقت کنیم، استفاده ار کلمه ی “نفرت” هم اینجا صحیح نیست، و بهتر است جزو کلماتی باشد که کاملاً باید از واژگان مان حذف کنیم) گفتنِ عباراتی را تمرین کنید که در حال قدردانی و یا خوش آمدن تان نسبت به خودتان باشد (وقتی که در مقابل آینه قرار می گیرید)

برای اینکه کاری کنید مغز با سرعت بیش تری این عبارات و بیانیه های شما را قبول کند، عبارات خود را در قالب سوالی مثل “چرا من، در انجام دادن معامله مهارت دارم؟” درآورید. یعنی نگویید “من در برقراری معاملات مهارت خوبی دارم.”

ذهن ما، ذاتاً به دنبال پاسخ سوال هاست، حتی برایش فرقی ندارد که سوال معتبر باشد یا خیر!

کاری که هر روز شما را می ترساند انجام دهید

“اگر ناامن هستید، بهتر است بدانید که مابقیِ دنیا هم همینطور است. فقط شما نباید زندگی را دستِ بالا و خودتان را دستِ کم بگیرید. شما خیلی بهتر از آنچه فکر می کنید هستید.” – T. Harv Eker

بهترین راه برای غلبه بر ترس، روبرو شدن با آن است. با انجام دادنِ روزانه ی کاری که شما را می ترساند و کسب اعتماد به نفس از هر یک از آن تجربه ها، خواهید دید که اعتماد به نفس تان تا چه حد افزایش می یابد. از منطقه ی راحتیِ خود بیرون بیایید و با ترس های تان روبرو شوید.

از منتقد درونی خود سوال بپرسید

“سال های زیادی ست که در حال انتقاد کردن از خودتان هستید، حالا از خودتان طرفداری کنید و ببینید چه اتفاقاتی رخ می دهد.” – Louise L. Hay

یکی از سخت ترین و خشن ترین نظراتی که ما از درون خودمان دریافت می کنیم، صدای منتقدِ درونی ست. اگر با اعتماد به نفس پایین خود در حال مشاجره کردن هستید، استراتژی هایی مانند درمان شناختی-رفتاری به شما کمک می کند تا از منتقد درونی خود سوال پرسیده و به دنبال شواهدی باشید که گفته های این منتقد درونی را حمایت و یا رد کند. برای مثال اگر خودتان را بازنده می دانید، از منتقد درونی خود سوال کنید: – چه شواهد و مدرکی هست که از این گفته که “من بازنده ام” حمایت کند؟ چه شواهدی هست این گفته ی “من بازنده ام” را حمایت نکند؟

خودتان را برای پیروزی تنظیم کنید

به گفته ی Denis Waitley ، برای دستیابی به اعتماد به نفس واقعی، باید روی موفقیت های خود تمرکز کرده و هرگونه شکست و انرژی های منفی را از خود دور کنید.

بسیاری از مردم درباره ی توانایی های خود دلسرد هستند، زیرا اهداف بسیار سختی را برای دستیابی تنظیم کرده اند. با تنظیم کردن اهداف کوچک تر که برای دستیابی هم آسان تر باشد شروع کنید.

پس از اینکه جریانی طولانی از موفقیت ها را ایجاد کردید که احساس خوبی را هم برای شما به همراه آورد، می توانید به سمت اهداف سخت تر حرکت کنید. اطمینان یابید که لیستی از دستاوردهای خود را -کوچک و بزرگ- با خود به همراه دارید تا مدام به یاد آورید که چه کارهایی را به خوبی به پایان رسانیده اید.

به کسی کمک کنید

کمک کردن به کسی، معمولاً باعث می شود تا خودمان را فراموش کرده و احساس خوبی را نسبت به چیزهایی که شخصاً داریم تجربه کنیم. احساس بسیار خوبی ست وقتی که خودمان را قادر می بینیم تا در زندگیِ دیگری، تفاوتی ایجاد کنیم.

بجای اینکه روی نقاط ضعف خود تمرکز کنید، برای مشاوره و کمک به دیگری داوطلب شوید. در چنین حالتی، خواهید دید که اعتماد به نفس تان بطور اتوماتیک افزایش می یابد.

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۹/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2 نویسندگان دیدگاه
سحر اعتباریسیدمصطفی ربانی
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
سیدمصطفی ربانی
مهمان
سیدمصطفی ربانی

باسلام
ممنونم از مطالب آموزندتون
من کارم بازاریابی املاکه وبه عنوان یه مشاور چند وقتیه که مشغوله کارم ولی نمیدونم چرا نمیتونم به طور یک نواخت ومداوم کار انجام بدم
بعضی اوقات خیلی عالی کار انجام میدم ولی بعضی وقتها خیلی به سختی کار انجام میشه وحتی تا ۹۹درصد پیش میریم ولی متاسفانه کار گره میخوره
میخواستم اگه امکان داره منو راهنمایی کنید متشکرم