کارکنان فرهنگ سازمانی را چگونه می بینند ؟

فرهنگ سازمانی

 

کارکنان فرهنگ سازمانی را چگونه می بینند؟

فرهنگ سازمانی در محل کار رفته رفته از اهمیت بیش تری برخوردار می شود و بدین منظور ما هم سعی کردیم مطالب زیادی را در وب سایت حاضر، تحت این عنوان قرار دهیم که امیدوارم مفید بوده باشند. وقتی که در ماه ژولای، شرکت VitalSmarts بر روی ۱۲۰۰ کارمند بررسی کرد؛ دریافت که بسیاری از کارفرمایان نکته ی اصلی را از دست داده اند!

رهبران می خواهند باور کنند که محیطی سرشار از انگیزه و احساسات تیمی و گروهی ایجاد کرده اند در چنین شرایطی، شانس خوبی برای کارکنان ایجاد شده تا محیط کار را به عنوان اطاعت کردن، رقابت و پیش بینی بدانند.

فرهنگ ایده آل چگونه است؟ کارکنان واقعاً درباره ی آن چگونه فکر می کنند و چگونه می توان به این شکاف ارتباطی در سازمان نزدیک شد؟

فرهنگ ایده آل

هرچه از نردبان ترقی شرکت بالا روید، نظرات درباره ی فرهنگ سازمان شما مثبت و مثبت تر خواهد شد. این رؤیای رهبران از محیط کاری سرشار از انگیزه است: آنها معتقدند که ابزار ضروری برای رسیدن به موفقیت را برای کارکنان فراهم کرده اند. آنها اطمینان می یابند که متدهای جدید برای بهبود فرآیند کاری کارکنان همیشه ایجاد خواهند شد.

این چشم اندازها از یک فرهنگ کاری ایده آل می تواند شامل کار گروهی هم باشد -جایی که کارکنان در یک سطح و باهم به شیوه ای سازنده مشغول می شوند. در این دنیا، هیچ چیزی مثل “شکاف نسل” نخواهد بود زیرا کارکنان شرکت ها، همه و همه از آموزش یکسان برخوردار بوده مقدار دقیق دانش را برای تکمیل وظایف کاری خواهند داشت.

واقعیات کارکنان

متأسفانه، کارکنان باور ندارند که کارفرمایان معتقد باشند کارکنان شان در محیطی انگیزشی و تیمی حضور داشته باشند و این واقعیت کارکنان نیست! Globoforce در یک بررسی با بیش از ۸۰۰ کارمند تمام وقت آمریکایی که در ماه نوامبر سال گذشته انجام شده بود دریافت که ۴۷ درصد از شرکت کنندگان گفتند که احساس نمی کنند رهبران شرکت شان به آنها اهمیت داده و در پی داشتن محیطی کاری فعالانه و انسانی تلاش کنند.

در چنین وضعیتی، احتمالاً کارفرمایان باید به بررسی واقعیت بپردازند: کارکنان آنها دقیقاً با شکاف نسلی، تکنولوژی پیشرفته، چالش ها و ماهیت همیشه در حال تغییرِ شغل سروکار داشتند. همه ی این مسائل، با احساسات رهبرانی که بطور فعالانه برای داشتن فرهنگ کاری بهتر تلاش نمی کردند تلفیق شده و ناامیدی ایجاد می کرد. در عین حال هم، بهره وری را کاهش می داد.

شکاف های نسلی، همینطور می تواند تنش هایی را درون چشم انداز یک کار گروهی ایده آل ایجاد کند. افراد از هر رده ی سنی، ماهیت کار را بطور متفاوتی می بینند و ارزش های مختلفی را روی مزایاهای متنوع محیط کار قرار می دهند. Unify در ژانویه روی ۹۰۰۰ کارکنانی که کارشان مدیریت و استفاده از اطلاعات بود بررسی کرد و دریافت که افراد در رده ی سنی ۱۶ تا ۲۴ سال یک محیط کاری ایده آل را “خلاقانه، موفق و مهیج” توصیف کرده اند.

در مقابل، کارکنان ۳۵ تا ۴۴ ساله خواستارِ این بودند که تنها بخشی از محیط کار خلاقانه، موفق و حمایت کننده باشد.

وقتی یک نسل به دنبال هیجان در محیط کار بوده و دیگری در جستجوی حمایت باشد به هنگام کار گروهی، خطوط تیره و تاری ایجاد خواهد شد. این نوع از سوءتفاهم می تواند رضایت، شادی و همینطور بهره وری کارکنان را کاهش دهد.

احساسِ اینکه ابزار مناسب ارائه و یا بروزرسانی نشده اند فرهنگ سازمانی شرکت را به سمت مختل شدن و بی نتیجگی سوق می دهد.

شرکت ها با تکنولوژی قدیمی و آنهایی که تکنولوژی جدید اما آموزشِ در حال اجرا ندارند، به خودشان و کارکنان شان صدمه می زنند. نوآوری رشد نمی کند اگر کارکنان با مسائل و موانع تکنولوژی سروکار داشته باشند.

چگونه می توان شکاف را از بین برد؟

اینکه بدانید کارکنان تان به فرهنگ سازمانی شرکت تان چگونه می نگرند؛ به شاد و خلاق نگاه داشتنِ کارکنان فعلی مربوط است. اهداف ویژه ای به آنها بدهید. در چنین شرایطی، ابزار مدیریت عملکرد مثل Reflektive فیدبک زمان واقعی، مرور عملکرد و ترازبندی هدف را قادر می سازد. گوش دادن و واقعاً شنیدنِ هر فیدبکی که از کارکنان دریافت می شود به او دیدِ واقعی را می دهد که به طرق دیگر نمی توانست دریافت کند. این دیدگاه جدید به کارفرمایان کمک می کند تا به رسم یک نقشه ی راه جدید برای فرهنگ سازمانی بپردازند.

در بررسی Unify که در بالا ذکر شد، نتیجه ی دیگری هم حاصل شد که بیان می کرد، برای بسیاری محیط کار ایده آل، محیط کار غیررسمی ست. ۹۵ درصد از این دسته کارکنان بیان کرده اند که تمایلی به کار کردن در محیطی که کنترل شوند را ندارند.

با آگاهی از این آماری که گفته شد شاید مهم ترین هدفی که می توانید تنظیم کرده و براساس یک فرهنگ سازمانی منسجم به آن دست یابید این است که کشف کنید چه چیزهایی برای کارکنان شما بسیار مهم تر است. سپس قدم هایی را برای ایجاد آنها فراهم کنید.

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2 نویسندگان دیدگاه
سحر اعتباریسید
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
سید
مهمان
سید

بسیار جالب بود. بنظر من کارمندان و مدیران، باید برای افزایش انگیزش و کارایی، دارای اختیارات در تصمیمگیری و اجرا داشته باشند و البته در کنار این قضیه باید آگاه به عواقب آن باشند که مدیریت ارشد و سیستم درحال مانیتورینگ و کنترل فعالیتهای آنها بوده و باید پاسخگو باشند.