کارکنان مشتریان خط اول ما هستند

کارکنان مشتریان خط اول ما هستند
این عکس مربوط به یکی از دفاتر کار گوگل است !! چرا گوگل این فضا را برای کارکنان خود ایجاد کرده ؟؟

کارکنان مشتریان خط اول

کارکنان می توانند موجب موفقیت یا شکست طرح بازاریابی شما شوند، کارکنان مشتریان خط اول شما هستند.(( هال روزنبلوث)) مالک یک شرکت مسافرتی بزرگ با عرضه کتابی تحت عنوان (( مشتری در درجه دوم اهمیت قرار دارد)) (( Customer Comes Second)) ، دنیای بازاریابی را متعجب ساخت. در این صورت چه کسانی در درجه اول اهمیت قرار دارند؟ او میگوید، کارکنان شرکت.اگر کارمند هتل بد اخلاق باشد، اگر خدمتگذار هتل بی تفاوت باشد، اگر حسابدار پاسخ تلفن را ندهد، در این صورت مشتریان خرید خود را از شرکت های رقیب ، انجام خواهند داد. ابتدا کارکنان را آموزش دهید تا رفتار دوستانه داشته و مطلع و قابل اتکاء باشند، این کار منجر به ایجاد مشتریانی وفادار می شوند که مجددا برمیگردند و موجب ایجاد جریانی از سود فزاینده برای سهام داران می گردند.

کارکنان مشتریان خط اول ما هستند

با در نظر گرفتن این نکته که کارکنان ،مشتریان هستند بنابراین نیازهایشان را درک نموده و ارضاء نمایید.شرکت (( والت دیسنی )) دارای دیدگاه مشابهی است : ” تا شما روابط خوبی با کارکنان نداشته باشید، هرگز روابط خوبی با مشتریان نخواهید داشت)). در نهایت احساس کارکنان شما در مورد شرکتهمان احساسی است که مشتریان شما خواهند داشت.

شرکت ها از لحاظ جذب نیرو، مشکلی ندارند، اما کمبود کارکنان ماهر و باهوش را احساس می کنند. کارکنانی که امروز استخدام می کنید آینده شرکت را رقم می زنند. شرکت هواپیمایی (( سوت وست)) با استفاده از یک تعریف دقیق از ویژگی های شخصیتی مناسب کارکنان برای کار در شرکت، فقط ۴ درصد از ۹۰ هزار متقاضی شغل را استخدام می کند. سپس شرکت اطمینان حاصل می نماید که به فرد استخدام شده فقط شغل ارائه ننماید بلکه یک مسیر شغلی را عرضه کند.

حقوق مناسب

شرکتی که پرداخت کمی را به کارکان خود عرضه می نماید بازده کمی نیز از آنها خواهد داشت. جایگزین نمودن کارکنان ناراضی که شرکت را ترک می نمایند نیز پر هزینه است. پیدا کردن کارکنان باهوش و با انگیزه و حفظ آنها کلید موفقیت هر شرکتی است.

شرکتهای هوشمند پرداخت های خوبی را به کارکنان خود عرضه می نمایند. این شرکت ها بهترین افراد را جذب مینمایند که بازدهی آنها به مراتب از حقوق بیشتری که دریافت می کنند بالاتر است. نرخ ترک خدمت آنها کمتر و هزینه استخدام آنها نیز پایین تر است ( زیرا افراد به راحتی جذب این شرکت ها می شوند). هزینه آموزش این کارکنان نیز کمتر است زیرا این شرکت ها ، افرادی با توانمندی های بالاتر را جذب می کنند.

حقوق مناسب ، فقط بخشی از مدیریت خوب کارکنان است. شرکت ها سازمانهای اجتماعی و انسانی هستند و فقط یک ماشین اقتصادی نیستند. کارکنان نیاز دارند تا احساس نمایند که به یک سازمان با ارزش تعلق دارند، کار با ارزشی را انجام میدهند و سهم آنها در موفقیت شرکت نیز با ارزش است.

فقط کسب و کار ایجاد نکنید، بلکه علت وجودی شرکت را خلق کنید

شرکت ها باید یک بیانیه ارزشی قوی را نه تنها برای مشتریان بلکه برای کارکنان خود نیز آماده نمایند. هدف بازاریابی داخلی ، آن است که نحوه برخورد با کارکنان همانند مشتریان شرکت باشد. شرکت های بزرگ کاری می کنند که پایین ترین کارکنان آنها احساس خوبی نسبت به شرکت داشته باشند . کارکنان یک شرکت می توانند قوی ترین منبع مزیت رقابتی باشند . از کارکنان کمتر و باهوش تر برای عرضه ارزش بیشتر و سریع تر به مشتریان استفاده کنید.

همانگونه که می خواهید مشتریانتان در آرامش و رضایت مندی از محصولاتتان یا خدماتتان استفاده کنند آرامش را برای کارمندانتان فراهم کنید از ایجاد تنش های اجباری بپرهیزید زیرا در این صورت کارکنانتان در جهت جلب رضایت شرکت کار میکنند نه برای جلب رضایت مشتریان و تنها برای رفع تکلیف تا مورد اتهام قرار نگیرند .ایجاد فضای دوستانه و پر انرژی باعث حفظ کارکنان در شرکت و افزایش خلاقیت و نوآوری در بخش های مختلف خواهد شد.


تجارب خود را از کار در شرکت های مختلف با ما در میان گذارید؟ شما برای بهبود وضعیت منابع انسانی شرکت ها چه پیشنهادی دارید؟

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۴.۱/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

10
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
6 نویسندگان دیدگاه
محمد رسولیگلنار آپریننرم افزار حسابدارینیوشا ارانیمحمد سیفی
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مريم صادقي
مهمان
مريم صادقي

مطالب بسیار خوب عنوان شده و با توجه به تجربه ای که من و شما در این زمینه داشتیم،کاملا ملموس و مورد تایید است. ? ممنون

نیوشا ارانی
مهمان
نیوشا ارانی

به نظرم این موضوع واسه جامعه ما یکم آرمانیه و ما خیلی کار داریم تا اوجا برسیم. دلیلشم باورای غلط و راحت طلبیه که تو جامعه ما جا افتاده. مثلا همه دنبال یه کاری هستن که راحت باشه . سختی نداشته باشه. اگه جایی حجم کارش از یه حدی بالاتر باشه اصطلاح غلط مثل “خر” کار کردن رو نسبت میدن. و هیچ وقت هم از کاری که انجام میدن لذت نمیبرن. و از طرف دیگه دید کارفرما هم به این صورته که به جای استخدام چند نیرو که تو زمینه خودشون تخصص دارن یک نفر رو استخدام میکنن که چند… موارد بیشتر »

نرم افزار حسابداری
مهمان
نرم افزار حسابداری

والا ما که هرجایی استخدام شدیم اولویت اصلی کارفرما پرداخت کمتر حقوق بوده حتی اگه کارمندش ناراضی باشه

گلنار آپرین
مهمان
گلنار آپرین

سلام ممنون از مقاله مفیدتون . منم چون خودم کارمند هستم دقیقا خلاف این موارد برام کاملا ملموس هست. توی جامعه ما دقیقا رضایت کارمند کمترین اهمیت رو داره .. وبا کمی مخالفت و درخواست حق و یا یه سوال ساده درباره حقمون ب راحتی میگن اگه راضی نیستی میتونی استعفا بدی . هیچ امنیت شغلی نیست . در مقابل حقوقی کم بیشترین کار رو ازت انتظار دا رن … متاسفانه .

محمد رسولی
مهمان
محمد رسولی

سلام
ممنون از مقاله مفید و عالی تون
ما می توانیم با آموزش و مطالعه و خودسازی به جایگاه آرمانی برسیم.
درسته که در حال حاضر در جامعه ما این شرایط بر عکسش ملموس هست ولی توجه کنید که شرکت های خیلی معتبر تونستن این شرایط رو ایحاد کنن و اعتبار کسب کنن شروعش برای ما در ایران سخت هست ولی قطعا نتیجه خواهد داشت.
بامید روزی که در کشورمون شاهد تحقق این شرایط آرمانی باشیم.