• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

کاریابی : نکاتی برای فارغ التحصیلان دانشگاه که به دنبال شغل هستند

کاریابی

کاریابی

بعد از اینکه زندگی دانشجویی خود را به پایان رساندید وارد مرحله ی دیگری از زندگی می شوید که شاید از قبل نیاز به آمادگی داشته باشد. بعد از اتمام دانشگاه است که شما با زندگی واقعی روبرو می شوید. در این لحظه شما وارد دنیایی از دانشجویان فارغ التحصیل بیکار می شوید. هزاران بیکار دیگر وجود دارد که شما هم جزئی از آن خواهید بود مگر اینکه اقدامی کنید.

شاید این جملات باعث ترس شما شوند، اما نترسید! هدف ما ترساندن نیست. تنها سعی می کنیم تا با بیان واقعیت، شما را با آن آشنا کرده و به حرکت درآوریم.

دانشگاه میشیگان اعلام کرده که آمار استخدام برای فارغ التحصیلان بطور متوسط ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت. امیدواریم که در کشور خودمان نیز شاهد چنین اتفاقاتی باشیم. البته مطالعه ی مقاله ی مدرک دانشگاهی :‌ این روزها واقعا نیاز است؟ را قطعاً به شما پیشنهاد می کنم.

شاید از زمان های گذشته به دنبال کار برای خود می گردید و تا کنون نتیجه ای را بدست نیاورده اید. امروز سعی می کنیم نکاتی را بیان کنیم که باید انجام دهید تا در مقابل چشم کارفرمایان و مدیران جامعه به عنوان یک گزینه ی خوب قرار بگیرید و بتوانید جایگاهی برای خود رقم بزنید.

 از همین امروز شروع کنید

یکی از مهم ترین نصایح درباره ی کاریابی برای دانشجویان فارغ التحصیل این است که تا حد امکان، زودتر آغاز کنند. دانشجویان باید از همان ابتدا با ایجاد ارتباطات و شبکه سازی در محافل آموزشی، کمیته ها و انجمن های دانشگاهی و … نقشی را به عهده گرفته و خود را جای دهند.

همواره به خاطر بسپارید که لزومی ندارد برای یک لیست از مشاغل رؤیایی که در ذهن دارید منتظر بنشینید! حتی اگر متوجه شدید که توضیحات شغل مربوط دقیقاً همان خواسته ی شما نیست باز هم به عقب برنگردید. انتخاب آن هیچ صدمه ای به شما و آینده ی پیش روی تان نخواهد زد. با خود زمزمه کنید : هر چیزی که مرا نَکُشَد، قوی ترم می کند.

همین فرآیند استخدام شدن به تنهایی نیز برای شما مفید است. تا جایی که می توانید تجربه در مصاحبه ها داشته باشید. با این کار، زمانی که شغل مدنظرتان به سمت شما پیشنهاد شود دقیقاً می دانید که چگونه مدیر مربوط به تحت تأثیر قرار دهید.

هر آنچه یاد گرفته اید را به نمایش بگذارید

به عنوان کسی که به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده طبیعتاً رزمه و تجربه های کاری بسیار زیاد و قوی ندارید! کسی هم از فارغ التحصیل تازه کار چنین انتظاری ندارد. اما اگر دوره ی آموزشی خاصی یا فعالیت دواطلبانه ی خاص در جهت شغل مدنظر انجام داده باشید قابلیت شما را تبدیل شدن به یک کارمند باارزش و حرفه ای نشان می دهد.

کارکنان تازه وارد به شرکت ها یا کسانی که در فرآیند استخدامی قرار دارند گمان می کنند که کارفرمایان آنها تمایل به شنیدن توانایی ها و دوره هایی که به حوزه کاری فعلی مربوط است دارند. اما Erin Keeley افسر ارشد بازاریابی آژانس خلاق mono عنوان می کند که “ما بیش تر تمایل داریم درباره ی آموخته های کاندیداها از تجربیات و تخصص هایشان بدانیم.”

Cynthia  Davies مدیرعامل Safari Sundays می گوید :  “وقتی من استخدام شدم تحت تأثیر کاندیداهای دیگری قرار گرفتم که فراتر از مهارت هایی که داشتند، تجربیات زندگی آنها برجسته تر بود.”

هر آنچه که شما در زندگی آموخته اید و سپس در فرآیند کاری خود به کار بسته اید نشان می دهد که شما چه جایگاه والایی را می توانید در دنیای کاری به دست آورید.

حضور خود را در شبکه های اجتماعی تقویت کنید

در دنیای امروز، چیزی که بدیهی ست دخالت و نقش شبکه های اجتماعی در شغل شماست (کم و یا زیاد) بنابراین Susan Vitale مدیر ارشد iCIMS در سخنان خود به حضور آنلاین افراد اشاره دارد و از آنها می خواهد تا خود را در دنیای تکنولوژی در دسترس بگذارند تا یافت شوند.

شبکه های اجتماعی به همه ی افراد این اجازه را می دهد تا توانایی ها و مهارت های شخصی شان را به نمایش بگذارند و شبکه های ارتباطی شان را گسترده تر سازند.

شبکه های اجتماعی فواید زیادی دارد. از دیگر مزیت های آن این است که شما می توانید با آگاهی از نام اشخاصی که با ایشان مصاحبه ی استخدامی دارید (یا کسانی که نقش اساسی در شرکت موردنظر دارند) درباره ی او به اطلاعات وسیعی دست یابید.

 فعالیت های غیراینترنتی (حضوری) را تقویت کنید

نقش های مؤثر شبکه های اجتماعی را بیان کردیم که راه ارتباطی با سایر افراد در سراسر جهان را آسان تر کرده بود. اما این موضوع نباید از اهمیت فعالیت های حضوری بکاهد. صحبت کردن و ارتباط حضوری و مستقیم با اشخاص حرفه ای و متخصص که جهت فکری مشابه شما را دارند می تواند مسیر شغلی شما را به طرز عجیبی تحت تأثیر قرار دهد.

بدانید که قصد رفتن به کجا را دارید

به گفته ی خانم Monica Smith مؤسس و رئیس MarketSmith Inc درست است که رفتن شما به دانشگاه در رشته ی خاص، نشان قطعی از شغل آینده ی شما به دست نمی دهد اما حداقل در روزهای دانشجویی خود، ایده هایی را نسبت به مسیری که قصد رفتن به آن را دارید در سر پرورانده اید. خانم Smith طرفدار و مشوق فارغ التحصیلان برای خلق نقشه ی راه شخصی شان است. او از همه ی فارغ التحصیلان می خواهد تا خودشان با کشف مأموریت خود به خلق مسیر کاری خود اقدام کنند. برای خودتان تعیین کنید که چه چیزهایی برای شما اهمیت دارد؟ آن ها را تعریف کنید. او می گوید: تصمیمات و برنامه های خود را برای هرکسی که به شما گوش فرا می دهد بیان کنید. (مقاله ای در همین وبسایت وجود دارد که از شما می خواهد اهداف خود را با هیچ کس در میان نگذارید! و با ذکر دلایل علمی اهمیت آن را ثابت می کند. این نکته، بخشی از علم NLP ست که می توانید در لینک زیر مطالعه کنید)

اهداف خود را با هیچ کس در میان نگذارید. چرا ؟

امیدوارم که این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط