• اسفند ۳, ۱۳۹۸

کار گروهی : خشم و دشمنی در مقابل عملکرد بالای کارکنان

کار گروهی فعالیت های دشواری را به همراه دارد. حتی مدیریت آن هم به مراتب سخت تر و پیچیده تر است. بطور مثال، شاید شما به تنهایی هدفی را برای خود درنظر بگیرید و با عبور از چالش های فردی به آن دست یابید. اما حالا تصور کنید که این هدف گذاری با چندین نفر دیگر که هریک علاقمندی ها، عادت ها و رویکردهای متفاوتی دارند چگونه پیش خواهد رفت؟! از همینجا خدا قوت می گوییم به همه ی مدیران کوشا و صاحبان کسب وکار!

 

کار گروهی : خشم و دشمنی در مقابل عملکرد بالای کارکنان

 

کار گروهی

یکی از این مسائلی که در کار گروهی ممکن است پیش بیاید زمانی ست که یک یا تعداد کمی از کارکنان عملکرد بسیار بالا و خوبی از خود برجای گذارند. البته که تا اینجا این اتفاق بسیار خوب است اما مشکل زمانی پدید می آید که این عملکرد بالای آنها باعث خشم سایر اعضای تیم می شود. در این پست، برخی از تحقیقات در این خصوص بیان می شود. همراه باشید.

 

سازمان ها در شکار خود به دنبال افراد مستعد، در دوراهی قرار می گیرند. آنها به دنبال بهترین و درخشان ترین افراد که بتوانند فروش بیش تری را منجر شده و بهره وری بیش تری داشته باشند می گردند. بنابراین، منابع قابل توجهی را برای جذب و حفظ کارکنان برجسته با عملکرد بالا صرف می نمایند. اما گاهی اوقات، سازمان ها، تیم هایی را هم می خواهند که عملکردهای شان بهم پیوسته و منسجم باشد.

بسیاری از مدیران، آسیب های بالقوه ای را که از جانب تیم های شان ممکن است بر کارکنان با عملکرد بالا وارد شود نمی بینند، یا دست کم می گیرند!

برخی از کارکنان مستعد برای گریختن از پیامدهای منفی اجتماعی، از سازمان های شان خارج می شوند. آنهایی که می مانند اغلب بدون حمایت و پشتیبانی در حال تقلا باقی می مانند. تحقیقات ثابت می کند که بیش از ۳۰ درصد کارکنان مستعد با عملکرد بالا عدم درگیر شدن به کار را احساس می کنند و ۲۵ درصد انتظار دارند که در طول سال، در جای دیگری مشغول به کار شوند.

با افزایش مدل های همکاری در محل کار، مشکل بدتر هم می شود. تحقیقات hbr پیشنهاد می دهد که تأکید روی کار گروهی در محیط کاریِ مدرن ریسک ها را برای کارکنان مستعد گسترش می دهد. بخشی از آن به این دلیل است که عملکرد بالا وابسته و بر پایه ی مقایسه ی اجتماعی ست. در جامعه ای با تعامل مداوم فرصت ها برای چنین قیاسی، افزایش می یابد.

افرادی که با احساسات شان پیش می روند اغلب به بدشانسی دیگران لبخند می زنند. در مطالعه ی hbr ممکن است چیزی شیطانی تر و بدخواهانه تر هم رخ بدهد: همکاران به کارکنان مستعد با عملکرد بالا بطور استراتژیکی ضربه می زنند! یعنی یک عمل کاملاً محاسبه شده.

کارکنان مستعد اولین انتخابِ منابع کمیاب و یا حساب های مشتریان را دریافت می کنند که می تواند استثناهایی را بین کارکنان ایجاد کند. آنها شاید کارهای بیش تری انجام می دهند و سطح انتظارات برای گروه بالا می رود. افراد با عملکرد بالا و مستعد حتی ممکن است بخاطر رفتار دیگران، هم پاداش دریافت کنند.

این وضعیت سرکوب شدن کارکنان مستعد توسط سایر اعضای تیم برای شما هم پیش آمده؟ چه نظری در این باره دارید؟

فکر می کنید مدیران باید چگونه این مسئله را حل کنند؟ با ما در میان بگذارید.

 

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۳.۷/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar