• فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

کمپین تبلیغاتی چیست و چه فرآیندی دارد؟

کمپین تبلیغاتی گروه هایی از پیام های تبلیغاتی اند که ذاتاً مشابه هم اند. پیام ها و موضوعات یکسانی را در انواع مختلف مدیا و رسانه در زمان های معین به اشتراک می گذارند. برنامه ریزی زمانی این کمپین های تبلیغاتی هم معین بوده و بطور ویژه تعریف شده هستند.

 

کمپین تبلیغاتی چیست و چه فرآیندی دارد؟
کمپین تبلیغاتی

 

کمپین تبلیغاتی

از چیزهای اولیه که باید قبل از ایجاد کمپین بدانید این است:

چرا تبلیغات می کنید؟ چه چیزی را تبلیغ می کنید؟

چرا به سمت اهداف کمپین های تبلیغاتی اشاره دارید؟ اهداف کمپین های تبلیغاتی عبارتند از:

  • مردم را از محصولات تان آگاه کنید
  • آنها را قانع کنید تا محصول را بخرند
  • محصولات را در دسترس مشتری قرار دهد

فرآیند ایجاد کمپین تبلیغاتی نیز از قرار زیر است:

۱- تحقیق. مرحله ی اول، تحقیقات بازار از محصولی که قصد تبلیغ آن را دارید می باشد. شما باید از میزان تقاضای محصول، رقبا و … آگاه باشید.

 

مطلب پیشنهادی: چطور قبل از تولید، فروش محصول را تضمین کنیم؟

 

۲- شناسایی مخاطبان هدف.  شخص باید بداند که چه کسی قصد خرید محصولاتش را دارد و چه کسی باید هدف واقع شود.

 

۳- تنظیم بودجه. تنظیم بودجه با درنظرداشتن همه ی فاکتورها (مثل رسانه، اسناد کاری، ارائه ها و …) که نقشی را در تبلیغات دارند و جایی که نیاز به منابع مالی داشته باشد صورت می گیرد.

 

۴- تصمیم گیری برای موضوع/ تم درست. تم برای کمپین باید تصمیم گیری شود. مثل رنگ های مورداستفاده، گرافیک های مورداستفاده باید به یکدیگر شبیه بوده و یا اکثراً مشابه باشند. موسیقی و صداهایی که بکار می روند، طراحی تبلیغات، زبانی که استفاده می شود و همینطور روشی که پیام ها ارائه داده می شوند.

 

۵- انتخاب مدیا/ رسانه. رسانه یا رسانه هایی که انتخاب کردید باید همان چیزی باشد که به مخاطبان هدف دسترسی دارد.

 

۶- برنامه ریزی رسانه. برنامه ریزی باید به درستی انجام شود تا برای مخاطبان هدف در زمان درست، قابل دیدن/ قابل خواندن و یا قابل شنیدن شود.

 

۷- اجرای کمپین. در نهایت، کمپین باید ایجاد شده و سپس فیدبک بدست آمده ثبت شود تا موردتوجه قرار گیرد.

اکثر ابزار رسانه های بکار رفته، رسانه های الکترونیکی و چاپی هستند. رسانه های چاپی شامل روزنامه، مجلات، بروشور، بنر و … و رسانه های الکترونیکی رادیو، تلویزیون، ایمیل، ارسال پیام در موبایل و تبلیغات تلفنی را دربر می گیرد. تنها چیزی که باید بخاطر سپرد داشتنِ تکرارِ به موقع برای کمپین تبلیغاتی است تا تبلیغات نمایان شده و زمانی را برای مشتری به چنگ آورد.

همه ی کمپین ها مدت زمان مشخصی ندارند. برخی از آنها فصلی و برخی دیگر در طول کل سال مدیریت می شوند. همه ی کمپین ها در زمانبندی متفاوتند. برخی از کمپین های تبلیغاتی بر پایه ی رسانه ایجاد می شوند برخی دیگر منطقه ای اند و برخی دیگر بر پایه ی محصول! عموماً کمپین های تبلیغاتی با موفقیت هدایت می شوند اما در صورتی که هدف در هیچ موردی حل نشود، تئوری را باید دوباره انجام داد. این شرایط به تغییراتی نیاز دارد که از تجربه استفاده کرده و کمپین باقی مانده به جلو پیش برود.

 

[تعداد: 6   میانگین:  3.7/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar