• ژانویه 27, 2020

گالری تقدیر نایک از دوندگان اهل شانگهای

دوندگان در شانگهای مشکلات زیادی را تحمل می کنند. آلودگی هوا و کمبود پارک از جمله این مسائل است. به گفته آژانس تبلیغاتی Wieden & Kennedy شانگهای، خیابان ها پر از موانع مختلف از قبیل عابران، فروشندگان دوره گرد، گردشگران، روروک ها و تاکسی هایی هستند که هنگام پیچیدن نقاط کور را بررسی نمی کنند.

Shanghai_Marathon_7_native_1600

 

با این وجود جامعه دوندگان شانگهای مدام در حال گسترش است که البته اعضای آن از قدیم نیز محبوب نبودند. در راستای برگزاری یک کمپین با تمرکز بر روی ماراتون بین المللی شانگهای، نایک و آژانس تبلیغاتی Wieden & Kennedy با کشیدن هشت نقاشی دیواری در قالب هنر های خیابانی، دوندگان محلی را در حال انجام این ورزش نشان می دهند. هدف از برگزاری کمپین “Unstoppable” (توقف ناپذیر)، احترام گذاشتن به فرهنگ محلی دویدن با وجود چالش های موجود است.

به گفته ترنس لئونگ، مدیر خلاقیت Wieden شانگهای، حال چگونه می توان فرهنگ دویدن را در این شهر رواج داد؟ فرهنگ دویدن در بوستون وجود دارد. در لس آنجلس و سانتا مونیکا، مردم در ساحل می دوند. وضعیت در پارک مرکزی نیویورک نیز به همین ترتیب است. آلودگی هوای شانگهای و عدم توجه به رهگذران و کودکان در این شهر گهگاه جلوی ان اتفاق را می گیرد.

برخی فعالیت ها در گذشته قصد تشویق مردم به دویدن را داشتند. آن ها می خواستند مردم را قانع کنند که باید این کار عجیب و غریب را انجام دهند. امروزه ورزش توجه افراد بیشتری را به سوی خود جلب می کند. نایک می خواهد بخشی از موضوع گفتگو درباره دویدن باشد و در ضمن افراد را به تداوم این روند تشویق کند.

یکی از نقاشی های دیواری با هنرمندی “WK Interact”، یک دونده حرفه ای پیشکسوت به نام “جین یوآن” را در حالی نشان می دهد که سر مربی باشگاه “Nike Run” شده است. نقاشی دیگری از “خو یون” تقدیر به عمل می آورد که سه بار فرصت حضور در مسابقه دو ماراتون شانگهای را از دست داد اما تصمیم گرفت تا نیمی از مسیر دو ماراتون را خود به تنهایی طی کند. پایین هر یک از این نقاشی های دیواری یک کد QR وجود دارد که مردم می توانند با اسکن آن ها به وسیله گوشی های هوشمند خود از مشاهده یک سری پیام های دیجیتال از قبیل چندین انیمیشن مختلف لذت ببرند.

اطراف یک محل اختصاصی برای دویدن به نام “Century Park”، تیم برگزار کننده این کمپین برچسب های کوچکی را برای تبلیغ آن نصب کردند که برای مثال، دوندگان را در حال پریدن از روی موانع نشان می دهد. در مسابقه دو ماراتون، آن ها از افارد عبور کنده از خط پایان عکس گرفتند. با قرار دادن این عکس ها در قالب یک نرم افزار، چیزی شبیه به یک نقاشی دیواری خیابانی دیجیتال بزرگ پدید آمد که چند ساعت پس از عبور کردن دوندگان از خط پایان، برای آن ها ارسال شد.

نایک سال ها وقت خود را صرف ترویج فرهنگ ورزش در شهر های آسیایی کرده است. در جاکارتا، نایک و آژانس تبلیغاتی BBH با کمک یکدیگر کمپینی مشابه به منظور تبدیل شهر به یک پیست دو میدانی را برگزار کردند که با نوشتن پیام های گوناگون در طول مسیر به تشویق مردم به دویدن می پرداخت. در چین، جایی که بسیاری از مردم کم کم شروع به کشف سبک های سالم تر زندگی و انجام حرکات ورزشی می کنند، توسعه بازاریابی نتیجه داده است و با وجود افت کلی رشد اقتصادی، درآمد نایک در سه ماهه اخیر ۳۰ درصد رشد داشت.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar