گام دوم سایپا در حرکت تحولی به‌سوی تکریم مشتری !

۵۰۴۸۳۹_۵۳۱

 

این طرح همچنین مناسب مشتریانی است که متقاضی خرید خودرو هستند اما از یک‌سو می‌خواهند به دلایلی مانند تولید خودروهای جدیدی که هنوز زمان‌بندی عرضه و قیمت آن‌ها اعلام نشده است منتظر بمانند و از سوی دیگر نمی‌خواهند در این مدت از مقدار یا ارزش پول آن‌ها کاسته شود.

عذرخواهی مدیرعامل سایپا از مردم به‌خاطر وجود مشکلات کیفی در محصولات و خدمات این گروه صنعتی نشان‌دهنده رویکردی تازه به اصل احترام به خواست مشتریان و تکریم و جلب رضایت آنان بود.

در همین راستا، دو هفته پیش گروه سایپا در اولین حرکت تحولی خود در راستای تکریم مشتری اقدام به راه‌اندازی باشگاه مشتریان کرد. در باشگاه مشتریان که با هدف شناسایی نیاز مشتریان برای ارائه خدمات مناسب و شایسته به آن‌ها و همچنین ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان راه‌اندازی شده است، مشتریان بر اساس دفعات مراجعه خود به نمایندگی‌ها و تعمیرگاه‌های مرکزی و همچنین میزان حجم خرید ریالی امتیاز دریافت می‌کنند و باشگاه بر‌ اساس این امتیاز مشتریان را سطح‌بندی کرده و خدمات بهتر و مطلوب‌تری متناسب با نیاز آن‌ها ارائه می‌کند.

اما در ادامه این حرکت و در گام دوم، سایپا طرح چهارروزه “هزینه‌سفر” یا “اتوخدمت” را رونمایی کرد. براساس این طرح مشتریان پس از انتخاب یکی از خودروهای سایپا و تعیین مدت دلخواه از ۳ تا ۲۴ ماه برای تحویل آن، هر ماه مبلغی را تحت عنوان “هزینه‌سفر” دریافت می‌کند که درواقع بر مبنای سود سالانه ۲۸درصدی مبلغی است که نزد سایپا ودیعه گذاشته است.

این در حالی است که همه‌چیز در این طرح براساس خواست مشتری قابل تغییر است؛ مشتری می‌تواند زمان تحویل خودرو را به تعویق بیندازد و باز هم “هزینه‌سفر” دریافت کند، می‌تواند با احتساب مابه‌التفاوت نوع خودرو را تغییر دهد و می‌تواند از دریافت خودرو انصراف دهد و پول خود را پس بگیرد.

همچنین در صورتی که قیمت خودرو در این مدت افزایش یابد، این پرداخت مابه‌التفاوت آن متوجه مشتری نخواهد بود اما درصورتی‌که قیمت خودرو کاهش داشته باشد، مابه‌التفاوت آن به مشتری پرداخت خواهد شد.

این طرح همچنین مناسب مشتریانی است که متقاضی خرید خودرو هستند اما از یک‌سو می‌خواهند به دلایلی مانند تولید خودروهای جدیدی که هنوز زمان‌بندی عرضه و قیمت آن‌ها اعلام نشده است منتظر بمانند و از سوی دیگر نمی‌خواهند در این مدت از مقدار یا ارزش پول آن‌ها کاسته شود.

گفتنی است این طرح که از روز یک شنبه آغاز شده با استقبال بسیار خوب مشتریان روبه‌رو شد، به نحوی که سایت فروش گروه سایپا در همان ساعات آغازین ثبت نام طرح به دلیل مراجعه بیش از حد کاربران دچار اختلال و از دسترس خارج شد.

پیشتازی گروه سایپا در حرکت برای کسب رضایت مشتریان در حالی است که بنا بر گزارش‌ها رکود شدید بازار خودرو دامنگیر خودروهای گروه قیمتی زیر ۲۵ میلیون یعنی پراید و تیبا که محصولات سایپا هستند، نشده و مبتلابه گروه‌های قیمتی ۲۵ تا ۵۰ و ۵۰ تا ۷۵ میلیون و بالاتر است.

تشکیل فوری ستاد ویژه تحول و بهبود کیفیت خودرو در وزارت صنعت، لحاظ کردن شاخص عیب‌یابی IQS در اهداف کیفی صنعت خودرو، عذرخواهی مدیرعامل سایپا از مردم، برنامه یک‌ساله خودروسازان برای به مشکل برنخوردن خودروهای زیر کارکرد ۱۰هزار کیلومتر، راه‌اندازی باشگاه مشتریان سایپا و رونمایی از طرح هزینه‌سفر ازجمله اقدامات و تحرکاتی است که نویدبخش تحول در راستای ارتقای کیفی، تنوع‌بخشی محصول، افزایش بهره‌وری و مدیریت هزینه‌های تولید با هدف متناسب‌سازی قیمت و کیفیت است و امید می‌رود متضمن حفظ حقوق مشتری در فرآیند خرید و پس از آن در خدمات پس از فروش باشد.

 

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

دارای مدرک MBA و کارشناس امور بانکی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar