گای کاواساکی : درس هایی که از استیو جابز آموختم!

۱۰ درسی که گای کاواساکی از استیو جابز آموخت!

در ادامه ی ۵ درسی که در مقاله ی گذشته مطالعه کردیم امروز به ذکر باقی موارد می پردازیم. با مقالات به روز پدیده فکر مهتر همراه باشید.

مقاله ی گذشته: گای کاواساکی : درس هایی که از استیو جابز آموختم!


 

گای کاواساکی : درس هایی که از استیو جابز آموختم!


 

۶ / از تصویر و خط بزرگ استفاده کنید

این درس را از استیو جابز آموخته است: در سخنرانی ها و به نمایش گذاشتن محصولات استیو همیشه از این راه استفاده می کرد و تاثیر بسیار زیادی داشت. اسلاید بود که حاوی عکس و جمله چند کلمه ای با خط درشت بود. استیو هرگز اسلاید ها را نمی خواند و سخنان زیادی به آن اضافه نمی کرد. او با این گونه تصاویر می خواهد روی شما تاثیر بگذارد و وقت خود را با اضافه کردن جملات طولانی که شما آن ها را نمی خوانید هدر نمی دهد! یکی از اسلاید هایی که استیو جابز به نمایش گذاشت حاوی شعار بزرگی درباره ویندوز بود که کلمه ITunes را با خط بزرگی نوشته بود. بهترین نرم افزار طراحی برای ویندوز استیو در این برنامه کار اختصاص داده شده به ویندوز مسخره می کرد و می گفت بهترین برنامه ای که برای ویندوز کار می کند ITunes از اپل است. ببینید او چگونه با استفاده از یک عکس و چند جمله پیام قوی را به مردم رساند.
گای کاواساکی برای مشخص کردن خط، یک روش داشت او می گفت برای اینکه کلمه یا جمله ای زیر عکس بگذارد سن بزرگ ترین فردی که در همایش شرکت می کند را در نظر می گرفت و سپس سن او را تقسیم بر ۲ می کرد تا نتیجه را برای فونت استفاده نماید.

۷/ تغییر نظر دیگران نشانه هوش شماست

مردم فکر می کنند وقتی شخصی نظر خود را در موضوعی تغییر می دهد نشانه حماقت اوست وقتی نظر خود را تغییر می دهید فکر می کنید در تصمیم گیری قبلی اشتباه کرده اید و شجاعت اعتراف به خطای خود را ندارید. فقط تصمیم خود را به صورت درست تغییر می دهید.
راه اندازی آیفون در سال ۲۰۰۷ اپل برای این کار پیامی منتشر کرد با عنوان نوآوری بر اساس استاندارد های وب ۲ که اجازه می دهد برنامه های کاربردی فوق العاده ای را نگهداری کند. استیو توضیح می دهد که چرا او می خواهد اجازه دهد سیستم بسته باقی بماند تا توسعه دهندگان خارجی برنامه دیگری برای آیفون نسازند و همچنان آیفون دستگاهی ایمن و محکم باقی بماند؛ اما بعد از ۱سال استیو نظر خود را عوض کرد و برای ساخت یک پلت فرم برای اپل با سازندگان خارجی به فعالیت پرداخت. این است که هنگامی که استیو در سال ۲۰۰۸ گفت که به خارجی ها اجازه فعالیت نمی دهم همه کارشناسان با نظر استیو موافقت کردند و گفتند بله آیفون باید محکم و امن بماند  و بعد از تغییر نظر استیو باز هم کارشناسان با او موافقت کردند این نکته ما را به درس اول می اندازند به کارشناسان تکیه نکنید.

۸/ کارمند خوب کارمند بهتر را معرفی می کند

آنچه که در محیط کسب و کار اتفاق می افتد معمولاً از مدیر و یا بخش تعیین کارمندان کم تجربه و کم استعداد است و مدیر این گونه افراد را استخدام می کند که توانایی های او بیشتر از کارمندانش باشد و هنگام کمکاری کارمند، فرد دیگری که کمتر از خود مهارت دارد را نیز معرفی می کند.

۹/ راه اندازی کالا سپس تست آن

این  یک درس مهم در شرکت هاست که آن را به عنوان یک هدف نمی بینند! اما اپل در حال کار بر اساس آخرین مفهوم راه اندازی محصولات و خدمات سیستم عامل است. اول آن ها را تست می کند بعد به بازار عرضه می نماید.
این تناقض را بین اپل و زیراکس می بینید. زیراکس به عنوان مؤسس نوآور در روابط کاربردی گرافیکی که انقلابی بزرگ به وجود آورده است کار می کند اما اپل به طور اساسی به ساخت پالتوی بارانی پرداخت. سپس آن را به بازار فرستاد و بعد شروع به پاسخ گویی کرد.

وقتی موضوع به نوآوری های جدید باز می گردد اول محصول را به شکل اساسی عرضه کنید و تا کامل شدن منتظر نمانید.

۱۰/ بازاریابی  = ارزش واقعی

مردم محصولات را بخاطر ارزش شان می خرند! وقتی محصولی را عرضه می کنید که قیمت آن بالا باشد و تمایزاتی نداشته باشد در دام رقابت قیمت می افتید باید قیمت را پایین آورید.
اگر محصول منحصر به فردی را عرضه کردید که به غیر شما کسی آن را ندارد و قیمت آن پایین باشد اینجا حماقت شما مشخص میشود زیرا حتی اگر آن را مجانی هم بدهید کسی آن را نمی خرد. این مثال مانند آن است که شما محصول خوبی را دارید که ارزشش درون اوست!
گای ساعتی در دست دارد که هنگام بروز ایست قلبی کافی ست که دکمه ان را فشار دهد تا آمبولانس دنبال او بیاید و در آخر نجات جان شما را موجب می شود! قطعاً این ساعت از هر ساعتی بهتر است.

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar