گای کاواساکی : درسهایی که از استیو جابز آموختم!

۱۰ درسی که گای کاواساکی از استیو جابز آموخت!

در ابتدای مقاله باید بدانیم که گای کاواساکی کیست؟

گای کاوازاکی به عنوان مدیر بازاریابی پالتوی بارانی از سال ۱۹۸۳تا ۱۹۸۷ (که مهم ترین دوره زندگی او بود) کار می کرد. این امر باعث ارتباط او با استیو جابز شد. سپس با سیستم راه اندازی که سیستم پایگاه داده خاص (IMC) مشغول به کار شد و در سال ۱۹۸۹ شرکت اپل را ترک کرد و به نویسندگی روی آورد و شرکت خاصی به نام Fog city که برنامه ایمیل را عرضه می کرد تاسیس کرد سپس برنامه ایمیل را به شرکت Claris فروخت.

او همچنان در شرکت Garage technology شریک بود.

امروز به ۵ درس از ۱۰ درسی که گای کاواساکی از استیو جابز آموخته را برای شما شرح می دهیم. ادامه در مقاله ی بعدی ارائه خواهند شد. با ما همراه باشید.

 

۱۰ درسی که گای کاواساکی از استیو جابز آموخت!

 

۱/ به کارشناسان تکیه نکنید!

برخی وقت ها کارشناسان به شما می گویند کارهایی را انجام دهید که نباید انجام بدهید و یا به شما می گویند که ایده هایتان با شکست (یا موفقیت) مواجه می شود. رئیس مجلس اداره شرکت IBM توماس واتسون در سال ۱۹۴۳ درباره ی رشد کامپیوتر گفته بود پیش بینی می کنم در تمام جهان فقط ۵ کامپیوتر باشد! در صورتی که اکنون هر خانه ای به تنهایی ۵ کامپیوتر دارد!
استیو جابز می خواهد این درس را به ما بدهد که زیاد به کارشناسان تکیه نکنیم!
نظر دیگر یکی از کارشناسان در شرکت های اتحادیه غربی بود که می گفت تلفن ها طریقه مناسبی برای ارتباط نخواهد بود! همه ی خطای او را امروزه به چشم می بینند!
خطای سوم کارشناس Ken olsen ، او می گفت لزومی ندارد فردی کامپیوتری بخرد و به منزل ببرد! این سخن در سال ۱۹۷۷ بود امروزه مردم کامپیوترها را در خانه ماشین و حتی در جیب هایشان نیز دارند.

۲/ به مشتری گوش ندهید

وقتی محصولی را در بازار برای بازاریابی عرضه می کنید و می خواهید نظر مشتری را بدانید؛ باید آگاه باشید که مردم همیشه دنبال بهترینند! آنها می خواهند محصول سریع ، زیبا، قوی، و حجم کمی داشته باشد. اما هیچ وقت مشتری از شرکت نمی خواهد که محصولی ایده آل و انقلابی عرضه کند. هنگامی که اپل اولین محصولش را عرضه کرد کسی از آن نخواست که رایانه لمسی به بازار عرضه کند! چیزی که درخواست کردند این بود که دوربین قوی و خدمات اضافی داشته باشد.
استیو حسش همیشه به نظرات مشتری گوش نمی دهد اپل شرکت انقلابی بود که محصولات منحصر به فردی می ساخت اما کسی چیز جدیدی از آن نخواست!

۳/ چیز مهم در منحنی بعدی قرار می گیرد

کاواساکی درس بعدی را که از استیو آموخته را شرح می دهد: ابداع، باز ماندن در یک سطح نیست! ابداع، رفتن به سطحی از سطح دیگر است.
مثال: ۱۰۰ سال قبل مردم به مناطق یخ زده می رفتند و تکه های مکعبی را می بریدند و از ابزارهای اولیه یا اسب برای کشیدن آن ها استفاده می کردند. اما بعد از ۳۰ سال با پیشرفت تکنولوژی انواع ابزارها و یخچال ها به وجود آمد. این تغییر باعث شد شما اگر سالانه یخ به دستتان برسد با هر بار گذاشتن آب مقداری یخ به دست آورید.
درسی که می توان گرفت: شرکت ها خود را به عنوان تولیدکننده محصول معینی به مردم معرفی می کنند و به این کار ارامه می دهند .مانند آوردن یخ در زمان گذشته و تولید یخ در زمان حال. این خلاقیت و نو آوری بود که باعث پیشرفت شد.

همیشه به پشت سرتان نگاه کنید. به کار خود نگاه کنید و ببینید چه چیزی را عرضه می کنید. باید روی منافع و ارزش ها تمرکز کنید نه روی دستگاه ها و اهن الات!!

۴/ چالش های بزرگ سبب کسب و کار بهتر می شود

وقتی شرکت IBM صنعت کامپیوتر را شروع کرد فکر می کنید اپل چگونه به رغیب قوی در جهان کامپیوتر نگاه کرد؟
به آن خوش آمد گفت؟؟؟ بله. درست است. و تبلیغی پخش کرد که در آن نوشته شده بود IBM خوش آمدی! 🙂
چرا اپل این کار را کرد ؟؟؟ چون این سخن را به منزله ی هدف قرار داد. او می خواهد این شرکت بزرگ را شکست دهد. استیو این را نیز به تمام کارمندانش گفت: می خواهیم IBM را شکست دهیم به طوری که از همان ابتدا شروع کند!

۵/ طراحی مهم

حتی اگر افراد علاقه مند به محصولات و فرآیند هستند اما آخرین چیزی که به آن فکر می کنند طراحی محصول است! آنها اشتباه می کنند هیچ کس دوست ندارد روی لپ تاپ رنگ سیاه و سفید که از پلاستیک ساخته شده و بد فرم و ضخیم و سنگین است کار کند (اگر مجبور باشند این کار را می کنند) اما همه دوست دارند کار روی مک بوک ایر با رنگ نقره ای که بسیار سبک و ظریف است کار کنند.

با ۵ درس بعدی که گای کاواساکی از استیو جابز آموخت همراه باشید…

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar