گزاره هایی که در کسب و کار ایجاد ارزش می کنند(۲)

گزاره های ایجاد ارزش

گزاره های ایجاد ارزش

راه‌حل‌های سیستم

راه‌حل‌های سیستم، بر پایه در کنار هم قرار دادن محصولاتی که برای خلق سیستمی جامع باهم کار می‌کنند بناشده است. رقبایی که محصولات تک‌کاره می‌فروشند حتی اگر بتوان آن‌ها را بهترین دانست از مزیتی برخوردار نیستند.

به‌ویژه در فضای B2B، بسیاری از شرکت‌ها تلاش می‌کنند از جایگاه تأمین‌کننده اجزا به ارائه‌دهندگان راه‌حل‌های سیستم، مبدل شوند. یکی از دلایل آن این است که یک سازمان سیستم محور، ارتباط با مشتریان را تحت کنترل خود درمی‌آورد. دلیل دیگر نیاز به تسخیر حاشیه سود بیشتر در حوزه‌هایی است که ترکیب اجزا به محصولات تبدیل می‌شوند. کافی است محصولات با به‌صورت مجموعه‌ای ارائه کنند، اگرچه به‌ندرت کافی خواهد بود.

 

 

برنامه‌های اجتماعی شرکت

BP در مورد شعار خود “فراتر از نفت”، بسیار جدی است و شدیداً برای حفظ محیط‌زیست تبلیغ و در منابع پاکیزه‌تر انرژی سرمایه‌گذاری می‌کند. بادی شاپ با استفاده از حمایت مشهود خود از اکولوژی جهان سوم و دیگر دلایل به برپایی یک گروه حامی اقدام کرده است. “طریق اچ پی” تعهدی بود نسبت به کارمندان، مشتریان، تأمین‌کنندگان و جامعه که مردم می‌توانستند با آن ارتباط یابند.

طی تحقیقی معلوم شد بیش از ۹۰ درصد مدیران فکر می‌کردند که مدیریت همراه با مسئولیت اجتماعی، افزایش ارزش سهامدار را در پی خواهد داشت.

بسیاری از افراد اساساً می‌خواهند با مردمان خوب و کسانی که قابل‌اعتماد باشند، ارتباط برقرار کنند و به نظر آن‌ها برنامه‌های مسئولیت اجتماعی شرکت انعکاس‌دهنده ارزش‌های یک شرکت هستند. یک برنامه قدرتمند و آشکار مسئولیت اجتماعی شرکت می‌تواند برای مشتریان مزایای خود-اظهاری به ارمغان بیاورد، خصوصاً برای آن دسته از مشتریانی که احساسات قدرتمندی نسبت به موضوعات محیط‌زیستی دارند. یک برنامه مسئولیت اجتماعی شرکت می‌تواند جنبه دفاعی نیز داشته باشد ازاین‌جهت که می‌تواند شرکت را در مواجهه با اتفاقات یا انتقادهای فعالیت موضوعات مرتبط با مسئولیت اجتماعی یاری دهد.

برای این کار می‌بایست برنامه‌ها متمرکز، بامعنی، در طول زمان ثابت و در بهترین حالت شاخص باشند. تمامی شرکت‌ها درباره مسئولیت اجتماعی خواهند گفت و منابعی را صرف آن خواهند کرد. بااین‌حال شرکت‌هایی که شاخص می‌شوند مانند تویوتا و BP تعهد واقعی دارند حتی می‌تواند گفت یک علاقه شدید و راه‌هایی برای آشکار شدن آن می‌یابند.

اما ازجمله مشکلات این استراتژی ممکن است به ایجاد انتظارات غیرمنطقی مربوط می‌شود. چنانچه یک شرکت از منظر مسئولیت اجتماعی شرکت شناخته‌شده و فعال باشد، مردم انتظار دارند هیچ لغزشی مرتکب نشود. مسئله دیگر آشکارسازی و مرتبط سازی برنامه مسئولیت اجتماعی شرکت با مشتریانی است که بسیاری از آن‌ها ویژگی‌ها و منافع شرکت را عاری از مسئولیت اجتماعی می‌دانند.

مطالب مرتبط:

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar