گزاره هایی که در کسب و کار ایجاد ارزش می کنند(۱)

گزاره هایی که در کسب و کار ایجاد ارزش می کنند

انواع گزاره های ایجاد ارزش

در شکل زیر تعداد زیادی از گزاره‌های که ایجاد ارزش رامی کنند مشاهده می­ فرمایید


ایجاد ارزش

 

ویژگی برتر یا منفعت

چنانچه ویژگی یا منفعت یک محصول یا خدمت برای خرید و استفاده از آن پیشنهاد حیاتی باشد، یکی از انتخاب‌های استراتژیک تسلط یابی یا حتی مالکیت آن ویژگی خواهد بود. هاینس سس گوجه‌ای دارد که با ویژگی غلیظ بودن اما صرفاً به دلیل طراحی بسته‌بندی “بالا به پایین” آن را به‌راحتی می‌ریزد، بریتیش ایرلاینز برای مسافرین کلاس تجاری خود فضای خواب راحت‌تری ایجاد کرده است. در هریکی از این موارد، ویژگی با مشتریان تناسب دارد و برندها به‌وضوح در همان خصوصیت‌ها تثبیت‌شده‌اند.

اگر قرار است چنین گزینه‌ای در طول زمان ماندگار باشد، باید در مقابل رقبا محافظت شود. کسب حق اختراع یکی از این راه‌هاست. راه دیگر به‌کارگیری استراتژی سرمایه‌گذاری برنامه‌ای برای حفظ لبه‌واقعی و ادراکی است. روش دیگر مالکیت یک ویژگی در طول زمان، تبدیل کردن آن به یک برند و مدیریت فعالانه آن برند و تعهدات آن است.

 

طراحی جذاب

یک محصول می‌تواند حس زیبایی شنایی فرد را برانگیزد وبیانی از منافع کارکردی آن نیز باشد. Mac نیمه شفاف اپل نشان داد که حتی کامپیوترها نیز می‌توانند استعداد طراحی داشته باشند. فولکس‌واگن‌های قورباغه‌ای با طرحی جدید بازگشتند که ظاهر قورباغه اصلی و شخصیت معتبر آن را حفظ می‌کرد.

لازمه اتخاذ گزینه طراحی برای شرکت این است که علاقه‌ای واقعی به طراحی داشته باشد و برای تیم طراحی خلاق خود جایگاه مناسبی تدارک ببیند. در اختیار گرفتن جایگاهی برای طراحی می‌تواند دشوار باشد، راه دیگر اتحاد با یک شرکت طراحی است که در زمان لازم امکان دسترسی به برگزیدگان طراحی را فراهم می‌سازد. برون‌سپاری نیز می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد، درصورتی‌که شرکت بتواند این اتحاد را به‌درستی مدیریت کند و مالکیت انحصاری خود را بر محصول خروجی برقرار سازد.

اعتباربخشی و رؤیت پذیری طرح نیز چالشی دیگر است. استفاده از طراحان مشهور به تارگت اجازه داد تصویری کاربردی از خود ارائه دهد.

راه‌حل‌های سیستم

راه‌حل‌های سیستم، بر پایه در کنار هم قرار دادن محصولاتی که برای خلق سیستمی جامع باهم کار می‌کنند بناشده است. رقبایی که محصولات تک‌کاره می‌فروشند حتی اگر بتوان آن‌ها را بهترین دانست از مزیتی برخوردار نیستند.

به‌ویژه در فضای B2B، بسیاری از شرکت‌ها تلاش می‌کنند از جایگاه تأمین‌کننده اجزا به ارائه‌دهندگان راه‌حل‌های سیستم، مبدل شوند. یکی از دلایل آن این است که یک سازمان سیستم محور، ارتباط با مشتریان را تحت کنترل خود درمی‌آورد. دلیل دیگر نیاز به تسخیر حاشیه سود بیشتر در حوزه‌هایی است که ترکیب اجزا به محصولات تبدیل می‌شوند. کافی است محصولات با به‌صورت مجموعه‌ای ارائه کنند، اگرچه به‌ندرت کافی خواهد بود.

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar