گوگل آنالیتیک چیست و چه کاری انجام می دهد؟

گوگل آنالیتیک

گوگل آنالیتیک

گوگل آنالیتیک یک سرویس تجزیه و تحلیل رایگان وب است که آمار و ابزارهای تحلیلی پایه برای بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و اهداف بازاریابی را فراهم می کند. هر کسی که حساب گوگل داشته باشد می تواند از این سرویس استفاده کند.

ویژگی های گوگل آنالیتیک عبارتند از:

– ابزار تجسم داده شامل داشبورد، نمودارهای امتیاز و حرکت، که تغییرات در داده ها را در طول زمان نشان می دهد.

– تقسیم بندی برای تجزیه و تحلیل زیر مجموعه ها، مانند تبدیل ها.

– گزارش های سفارشی

– به اشتراک گذاری و ارتباطات مبتنی بر ایمیل.

– ادغام با سایر محصولات گوگل مانند  AdWords، Data Explorer  و بهینه سازی وب سایت.

موارد استفاده

استفاده از گوگل آنالیتیک ممکن است کمی گیج کننده باشد. اما مانند تمام سیستم عامل ها، با کمی آزمون و خطا و سپس خواندن مقالاتی مانند این مقاله، می توانید در کمترین زمان یک متخصص “GA” باشید.

گوگل آنالیتیک برای وب سایت های جزئی و متوسط ​​طراحی شده است. این سرویس دارای محدودیت هایی است که برای وب سایت های پیچیده تر و شرکت های بزرگتر چندان مناسب نیست. به عنوان مثال، سیستم اطلاعات را از طریق یک صفحه ی جاوا اسکریپت جمع آوری می کند که در کد صفحاتی که کاربر می خواهد داده ها را جمع آوری کند، قرار گرفته است. تگ صفحه به عنوان یک باگ وب برای جمع آوری اطلاعات بازدید کننده عمل می کند. با این حال، سیستم به دلیل وابسته بودن به کوکی ها، نمی تواند داده های کاربرانی را که آنها را غیرفعال کرده اند، جمع آوری کند. گوگل همچنین به جای تجزیه و تحلیل تمام داده های موجود، از نمونه گیری در گزارش های خود استفاده می کند.

گوگل آنالیتیک اساسا در مورد جنبه های مختلف عملکرد وب سایت شما گزارش می کند؛ از جمله: تعداد بازدیدکنندگان، زمانِ بودن در سایت، صفحات بازدید شده، منابع ارجاع، مکان های بازدید کننده و غیره. قدرت این پلت فرم واقعا حاصل لایه بندی چندین معیار یا ویژگی فوق یکدیگر است. بنابراین چیزهایی مانند اینکه کدام شهرستان ها تولید ترافیک بیشتر دارند و یا کاربران از چه کلمات کلیدی در جستجوی گوگل برای دسترسی به صفحات محصول شما استفاده می کنند، را می داند.

مورد دیگری که گوگل آنالیتیک را عالی می سازد، ردیابی تبدیل است. در حال حاضر نسخه اصلی گوگل آنالیتیک شما را قادر می سازد تا ۴ مجموعه از اهداف و هر کدام با ۵ گروه تابعه را تنظیم کنید. بنابراین اولین قدم شما این است که اهداف کلیدی خود یا آنچه را که می خواهید کاربران در وب سایت شما انجام دهند، کشف کنید.

امنیت گوگل آنالیتیک

علاوه بر این، برخی از کارشناسان امنیتی نگرانی هایی در رابطه با مسائل مربوط به حریم خصوصی در گوگل آنالیتیک مطرح کرده اند. از طریق داشبورد گوگل آنالیتیک ، کاربران می توانند اطلاعات را در مورد افرادی که وبسایت هایشان به سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر پیوند دارد، جمع آوری کنند.

 

چگونه می توان یک هدفِ تبدیل ایجاد کرد

مجموعه ای از اهداف تبدیل به شما کمک می کند تا تصویر واضح تری از نحوه عملکرد سایت تان ایجاد کنید. ابتدا سعی کنید بدانید چه مواردی برای شما جهت پیگیری مهم هستند. ایجاد اهداف بسیار ساده است و حتی یک صفحه پشتیبانی گوگل وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

دو مورد دیگر مربوط به اهداف در گوگل آنالیتیک ، ردیابی و رویدادهای تجارت الکترونیک است. اگر شما یک سایت تجارت الکترونیک دارید، گوگل قبلا “اهداف” را تنظیم کرده است که به طور خودکار در ارتباط با فروش و معاملات محصولات گزارش می دهد. برای انجام این کار باید تنظیمات تجارت الکترونیک را در سایت خود فعال کنید. رویدادها شبیه به اهداف هستند، اما معمولا برای پیگیری اقداماتی که جزئی تر هستند استفاده می شوند.

استفاده از داده های هدف

هنگام ردیابی اهداف تعیین کنید که چطور امور در طول زمان تغییر می کنند. زمینه را نیز در نظر بگیرید. بنابراین اگر بازدید کنندگان کلی شما افزایش پیدا کنند، اهداف شما نیز افزایش می یابند. بنابراین گاهی اوقات مهمترین معیار، افزایش میزان تبدیل هدف شما در طول زمان هنگام ارتقای سایت تان است. از دیگر تحقیقات مهم می تواند قرار دادن یک ارزش برای تبدیل یا هدف باشد. همچنین بسته به محصول و سرویسی که ارائه می دهید، مسائلی مانند زبان و محل مشتریان تان را باید مورد توجه قرار دهید.

در مقاله بعدی نحوه نصب و استفاده از گوگل آنالیتیک ارائه می شود. با پدیده فکر مهتر همراه باشید!

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
یاسرانصاری نیا
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
یاسرانصاری نیا
مهمان
یاسرانصاری نیا

واقعا گوگل آنالیتیک خیلی موثرهستش توی کار یک وب سایت