یک صاحب کسب و کار چطور باید حقوق دریافت کند؟

 

ارزش خود را تعیین کنید و ببینید که چقدر باید به خودتان حق الزحمه بپردازید.

برای سال های زیادی، هر کارآفرینی یک یا چند بار با این سوال درباره ی خود مواجه شده است: چقدر از کسب و کارم را باید برای خودم بپردازم؟

خب هر کسی با روش های مختلفی به این سوال پاسخ می دهد، ما در این پست، پاسخ این سوال را برای شما گردآوری کردیم تا نیازی به جستجوهای زیاد در گوگل احساس نکنید.

یک صاحب کسب و کار چطور باید حقوق دریافت کند؟

بسیار مهم است که به خودتان پرداخت کنید

قبل از اینکه به مقدار حق الزحمه ی دریافتی شما از کسب و کارتان اشاره کنیم، بهتر است در این زمینه به خوبی قانع شوید و بپذیرید که باید مجموعه ای از درآمد کسب و کارتان را به خود اختصاص دهید؛ حتی اگر تنها مالک کسب و کارتان محسوب شوید!

لازم به تاکید است که شما با کسب و کار و امور مالی شخصی خود به عنوان واحد های مختلف رفتار می کنید. حتی تمرینِ پرداخت به خود مزایای زیادی را با خود به همراه دارد که در ذیل برخی از آنها را می بینید:

  • کسر از حقوق ماهیانه ی شما، مقدار مالیات وضع شده بر کل سود کاهش می دهد که به اصطلاح سود نهایی شما را افزایش می دهد.
  • ادامه دادن مصارف و سرمایه گذاری ها با دو حساب مالی مختلف برای زندگی و کارآفرینی بسیار راحت تر است.
  • پرداخت به خودتان، ثبات کسب و کار شما را نشان داده و برنامه های طولانی مدت تان را توضیح می دهد که برای سرمایه گذاران فعلی و آینده بازخورد مثبتی را ارائه می دهد.
  • کسب درآمد ماهیانه به شما خارج از سرمایه گذاری های کاری، اجازه ی پس انداز کردن می دهد. این پس اندازها در برنامه های آینده مثل سیاست های بازنشستگی، سیاست های بیمه ی زندگی، شهریه ی کالج برای فرزندان و …می تواند مورداستفاده قرار بگیرد. همینطور برای شرایط ضروری و سخت مثل زمانی که کسب و کارتان دچار مشکلاتی شده قابل استفاده می باشد.

در ارتباط با این نکاتی که ذکر شد و پرداخت حق الزحمه به خودتان را واجب دانست، بسیار هم ضروری است که بگوییم در هیچ یک از موارد نباید بیش از پول معین دریافت کنید. اگر بخاطر شرایط اضطراری، مخارج شخصی شما بالغ بر درآمدتان است، به فکرِ وام های کوتاه مدت باشید تا از پسِ مخارج تان بربیایید. اینکار به شما، سرمایه گذار و دولت اطمینان می دهد از اینکه به واقع، خودتان هم در کسب و کارتان، کارمند هستید و اجازه خواهند داد تا از سایر مزایا بهره ببرید.

 

چقدر باید به خودتان پرداخت کنید؟

پاسخ به این سوال بسیار وابسته به تفکر خودِ شخص است. اما دو مسیر اصلی وجود دارد که می توانید برای تعیین حقوق منطقی به خودتان پیش بروید:

  • به اندازه ای که ارزش شماست به خود واریز کنید.
  • تنها به اندازه ی کافی گذران زندگی، پرداخت کنید.

 

به اندازه ارزش تان پرداخت کنید

 

اگر کسب و کارتان به حد بی سود و زیان شدن (مساوی) رسیده و دریافتید که حقوق پایه تان باید افزایش یابد تعیین کنید که ارزش شما در بازار چیست و براین اساس درباره ی حقوق تان تصمیم بگیرید. برای اینکه از ارزش بازارتان آگاه شوید بهتر است سه توصیه ی زیر را درنظر بگیرید:

۱- حقوق شما وقتی که شغل قبلی خود را ترک کردید چقدر بود؟ این مقدار به شما فرصت هزینه- پولی که اگر در جای دیگری مشغول به کار بودید دریافت می کردید- را می گوید. حقوق شما باید عیناً آن را جبران کند.

۲- کارکنان دیگری که در همین حوزه و در همین جایگاه مشغول به کارند چه مقدار حقوقی دریافت می کنند؟ مقایسه ی هزینه ها بطور آنلاین به شما کمک می کند تا دستاوردهای خود را ارزیابی کنید. همینطور از طریق جستجوی آنلاین خواهید دانست که سایر صاحبان کسب و کار چگونه به خودشان پرداخت می کنند.

۳- حقوق شما در آینده چقدر افزایش خواهد داشت؟ همانطور که کسب و کارتان رشد می کند به خودتان هم اجازه ی افزایش درآمد دهید. این کار بهترین استراتژی برای آنچه که ارزشش را دارید می باشد.

 

تنها به اندازه ی ضروریات پرداخت کنید

 

همانطور که از عبارت بالا پیداست، این روش پرداختی به شما اجازه می دهد تا تنها بتوانید با درآمد حاصل از کسب و کارتان با ضروریات زندگی روبرو شوید. نه کم تر و نه بیش تر! این تکنیک برای کارآفرینان آماتوری که اخیراً کسب و کار خود را آغاز کرده اند و به سرمایه ی عظیمی برای تثبیت کسب و کار نیاز دارند نتیجه می دهد. بحثی که در اینجا یافت می شود به حداقل رساندن مصارف شخصی و تحمل نارضایتیِ فوری برای دستاوردهای طولانی مدت است. مطمئن باشید که آینده بخاطر این کارتان از شما قدردانی خواهد کرد.

 

پیرامون همه ی این کارها، برای تعیین میزان حقوق دریافتی خود و سنجش ارزش واقعی تان به عنوان صاحب کسب و کار، باید حقوق پایه، مسئولیت ها و وظایف و مقدار زمانی که صرف مدیریت می کنید را درنظر بگیرید. با خودتان هم همانند کارمند ساده رفتار کنید. دقت کنید که در این موضوع نه بسیار بخشنده باشید و نه با سماجت عمل کنید. شاید انجام اینکارها، وقتی که خود رئیس خودتان هستید بسیار هیجان انگیز برسد، اما هستند بسیاری از کارآفرینانی که در تصمیم گیری برای حقوق شان دچار تردید و سختی می شوند. اگر برای خود هزینه ی زیادی قائل شوید کسب و کارتان را وارد ریسک می کنید. از این رو، یافتن تعادل نقش بسیار ضروری ایفا می کند.

 

 

[تعداد: ۹    میانگین: ۴.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar