• ژانویه 27, 2020

مدیر بازاریابی موفق چه وظایفی دارد؟

 

مدیر بازاریابی

مدیر بازاریابی

برای بسیاری از کسب و کارها، چندین رویکرد مختلف سازمانی برای بازاریابی وجود دارد. وظیفه ممکن است به عنوان یک فرد در یک تیم تعریف شود، و یا می تواند مسئولیت یک گروه باشد. نکته مهم در مورد تیم های کوچک این است که بتوانند روحِ رهبریِ بازاریابی را به عملیاتِ کسب و کار شما القا کنند. البته تیم ها و شرکت های برزگ تر نیاز به کار بیشتری دارند.

بسته به بودجه در دسترس و مهارت های تیم، شما ممکن است برخی از عناصر بازاریابی (تحقیق بازار) را برون سپاری کنید و یا در منزل انجام دهید. مسئولیت های کلیدی مدیر بازاریابی باتوجه به کسب و کارها متفاوت است ولی می تواند شامل:

 • القای روحِ رهبری بازاریابی در سراسر کسب وکار
 • تحقیق و ارائه گزارش درباره فرصت های خارجی
 • درک مشتریان فعلی و بالقوه
 • مدیریت سفر مشتری طبق قیف خرید (مدیریت ارتباط با مشتری)
 • توسعه استراتژی و برنامه ریزی بازاریابی
 • مدیریت تمام عناصر بازاریابی
 • مدیریت واحد ها
 • ارزیابی پیشرفت و موفقیت
 • مدیریت بودجه
 • اطمینان از انجام امور در زمان مقرر
 • نوشتن نسخه کپی
 • تصویب تصاویر
 • دستورالعمل های درحال توسعه
 • تصمیم گیری متمرکز بر روی مشتری

نقش بازاریابی می تواند متنوع و یا متمرکز باشد ولی در حال حاضر ما بیشتر به برخی از جنبه های کلیدی که می بایست بصورت استادانه قلب کار را در دست دارد می پردازیم.

تحقیقات بازار

یک مدیر بازاریابی موفق می بایست دانش خوبی از مشتریان خود داشته باشد. به این معنی با استفاده از منابع در دسترس بتواند تصویر دقیق از او متصور شود. خیلی مهم است که یک مدیر بازاریابی بتواند تصمیماتی خارج از نظر شخصی خود بگیرد-شما نمی توانید دقیقا مثل مشتری فکر کنید. اطلاعات می تواند از طریق پرسشنامه،گروه های تمرکز، اینترنت، مصاحبه، عادات خرید و بسیار منابع دیگر جمع آوری شوند اما این مهم است که اطلاعات با استفاده از روش های علمی و آماری بصورت دقیق و کاربردی جمع آوری شده باشند.

توسعه استراتژی و برنامه بازاریابی

برنامه ریزی بازاریابی می بایست در هسته مرکزی هر کسب و کار قرار بگیرد، و در قالب برنامه و طرح بازاریابی ارائه گردد. یکی از مشاوران بازاریابی به نام پل اسمیت یک فرآیند شناخته شده با عنوان SOSTAC® را توسعه داد که یک مدل مفید برای ساختار طرح بازاریابی است. SOSTAC® مخفف عناصر زیر است:

Situation Analysis – درحال حاضر کجا هستیم؟ (چه موقعیتی داریم)

Objectives – به چه چیزی میخوایم دست پیدا کنیم؟

Strategy – چگونه قصد رسیدن به آنها را داریم؟

Tactics – جزئیات استراتژی ما چیست؟

Actions – چه کسی چه کاری را چه زمانی انجام می دهد؟

Controls – چگونه پیشرفت فعالیت برای موفقیت را ارزیابی میکنیم؟

طرح بازاریابی می بایست برای تمام افراد تیم مسیر مشخص کند و در طول سال به روز رسانی شود. دلیل اصلی از وجود طرح بازاریابی این است که رویکرد ساخت یافته ای فراهم می کند که تمام نیروی مدیر بازاریابی بر روی عناصر فرآیند برنامه ریزی متمرکز می کند، چرا که در صورت تصویب یک رویکرد شتابزده ممکن است بسیاری از عناصر در نظر گرفت نشوند.

پیشنهاد ما به شما برای نوشتن طرح بازاریابی

مدیریت آمیخته بازاریابی

آمیخته بازاریابی شامل تمام عناصر ملموس بازاریابی ست که به شما اجازه بازاریابی محصولاتان را می دهد. که شامل امکانات، کارکنان، محصول، هزینه استراتژی، میزان فروش، روندها و چگونگی تبلیغات و ترویج می باشد. اینکه تا چه میزان مدیر بازاریابی درگیر خواهد شد بستگی به میزان تمرکز کسب و کار شما بر روی بازاریابی دارد. یک سازمان متمرکز بر محصول، ابتدا یک ایده محصول را تولید می کند و سپس سعی و تلاش می کند تا برای خریداران آن را عرضه کند. اما یک کسب و کار متمرکز بر بازاریابی بر محور مصرف کننده شکل می گیرد و تلاش می کند که نیاز مشتریان را کشف کند. بعضی از شرکت های متمرکز بر محصول را می شناسیم که موفق شده اند ولی باید گفت که شرکت های متمرکز بر بازاریابی شانس بیشتری برای رسیدن به موفقیت دارند.

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

مدیریت ارتباط با مشتری، فرآیند ارتباط با مشتریان در سراسر مراحل مختلف فرایند خرید است، و این شامل افرادی که در حال حاضر از شما خرید می کنند نیز می باشد. بطور قابل توجهی حفظ مشتریان موجود بسیار آسان تر از جذب مشتری جدید است، ولی این امر نیازمند عملکرد مناسب و هماهنگی تمام عناصر بازاریابی است.

قیف خرید

مدیریت واحد ها

خیلی بعید است که یک کسب و کار کوچک در خانه بتواند تمام عناصر بازاریابی را توسعه دهد. طراحی وب سایت، بروشور و سایر ادوات ترویج اکثرا برون سپاری می شوند و توسط دیگران به طراحی و چاپ می رسند. برای مدیریت دقیق سازمان خیلی ضروری است که یک رویکرد بازاریابی یکپارچه برای ترویج وجود داشته باشد. مدیریت واحد شامل رسیدگی و توسعه جزیئات پروژه، تایید و یا رد طرح های خلاقانه، و حصول اطمینان از اجرا یکپارچه و به موقع امور می باشد. بسته به حجم برون سپاری کارها شما می توانید زمانی ارزشمند برای توسعه برخی دستورالعمل ها و همچنین توسعه استراتژیک استفاده از رسانه در اختیار داشته باشید.

ارزیابی موفقیت

یک عنصر مهم از نقش های مدیر بازاریابی است که اغلب موارد نادیده گرفته می شود، چراکه او می بایست با جمع آوری و تجزیه تحلیل درست اطلاعات بتواند از روند پیشرفت ارزیابی داشته باشد. این می تواند شامل بازدید از وب سایت، آمار و ارقام فروش، اطلاعات سهم بازار، رضایت مشتری، و یا بسیاری از معیارهای دیگر باشد، و این مهم است که این اطلاعات را به عنوان یک بخش اصلی از عناصر بازاریابی ثبت و پیگیری کند.

سخن پایانی

مدیریت بازاریابی یک کار گوناگون و متنوع است و ترویج تنها یکی از بخش های دامنه کاری این حرفه محسوب می شود. کسب و کارهای بازاریابی محور شانس بیشتری برای دستیابی به موفقیت و کسب سود بیشتر دارند.

[تعداد: ۹    میانگین: ۴.۱/۵]
Avatar

مجید احمدی

http://www.cstland.com

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar