۱۰ سؤال رایج در مصاحبه کاری و نحوه پاسخ دادن به آنها – قسمت اول

شما خودتان را در ۵ سال آینده کجا می بینید؟

همانطور که امیلی مک اینتایر (یکی از اعضای HubSpot) می گوید؛ این سؤال “خیلی خسته کننده” است!

اما چه دوست داشته باشید چه نداشته باشید، این سؤالات هنوز هم در مصاحبه ی واقعی و امتحان شده در مکالمات بین پرسشگران و داوطلبان مصاحبه جای دارند.

و حتی اگر شما این سؤال را در مصاحبه های گذشته پاسخ داده باشید، به نظر می رسد که به نحوی شرمندگی خود را بخاطر ماهر نبودن تان در پاسخ خود پنهان کرده اید. بنابراین، وقتی دوباره باید مصاحبه کنید، بین کلمات خود به سختی می گردید تا بخاطر بیاورید چگونه توانستید اشتیاق واقعی خود را برای شروع کار با بهینه سازی کار خود و جستجو درکمپین ها، پیوند دهید.

در راستای کمک به شما جهت حفظ خونسردی تان در مصاحبه های بعدی، ما بسیاری از سوالات رایج مصاحبه را جمع آوری کرده ایم و راه هایی را نیز برای رسیدن به پاسخ- بدون عرق کردن و با کمترین تپق- ارائه داده ایم.

مصاحبه کاری

چگونه به ۱۰ سوال رایج در مصاحبه کاری پاسخ دهیم؟

۱) نقاط قوت / نقاط ضعف شما چیست؟

داوطلبان معمولاً با این سؤال درگیر مبارزه ی سختی می شوند، زیرا آنها را مجبور می کند از قوانین بین لاف زدن و اعتماد به نفس، شکست و ارزیابی خود، تخطی نکنند. به همین خاطر مجبور می شوید پاسخی دروغین بدهید- یعنی نقطه صعف- بیشتر افراد در سایت Glassdoor می گویند یکی از محبوب ترین طیف پاسخ ها این است: “من یک کمال گرا هستم”.

این سؤال ممکن است در قالب سؤالات دیگری نیز مطرح شود، پس خوب دقت کنید. مک اینتایر می گوید:” در حالیکه یک استخدام کننده تلاش می کند به یک ضعف در شما برسد، می گوید:” می خواهید در مورد چه چیزی بیشتر بدانید؟ “

چیزی که مصاحبه گر می خواهد در اینجا بداند ارزیابی مهارت های صادقانه است- هم از نظر شایستگی ها و هم از نظر کمبود ها- روشی که باعث شد من از گیر افتادن در این سؤال رها شوم این بود که به یاد سپردم که پذیرش “یک مهارت ضعیف در یک نقش” همانطور که برای من بد است برای شرکت نیز بسیار بد است. (اگر در فرآیند استخدام همواره ضعف ها شما را رها نکرده اند، حرف های مرا در این مورد بخاطر بسپارید)

از این پس تنها موضوع، گرفتن زمان برای انعکاس نقاط ضعف و نقاط قوتی ست که به موقعیتی مربوط است که شما برای آن مصاحبه می کنید.

برای مثال، اگر شما برای یک موقعیت SEO مصاحبه می کنید، قدرت مربوط به جلب مشتری می تواند از توانایی های تحلیلی شما باشد. با این قدرت شروع کنید و برای توضیح صحنه های واقعی از زندگی که از خود انعطاف نشان داده اید، آماده باشید. برای همان موقعیت، یک ضعفی که ممکن است وجود داشته باشد در قدرت نوشتن شما نهفته است.. می توانید توضیحات خود را با نوشتن ارائه دهید، زیرا نوشتن بخشی از کار شماست. سایت Glassdoor همچنین توصیه می کند از نحوه ی اشاره به نقطه ضعف پیروی کنید- طوری که بتوانید در مورد رفتن به کلاس نویسندگی کسب و کار، و یا کار با یکی از همکاران که یک ویرایشگر ماهر است صحبت کنید.

باز هم، ممکن است شکافی در مجموعه مهارت ها و یا ویژگی های مورد نیاز نقش، پیدا کنید – اما بهتر است موارد مورد نیاز کنونی را پیدا کنید تا مواردی که ۶ ماه دیگر در بازار کار نیاز خواهید داشت! علاوه بر این، ارائه ی جواب صادقانه به این سؤال در واقع می تواند به شما کمک کند تا در نقش بعدی خود موفق تر باشید. در یک پست در مورد این سؤال رایج، آرجون مورتی در بخش توسعه ی کسب و کار HubSpot VP می گوید که نقاط ضعف ذاتاً منفی نیستند!

او می نویسد: “دانستن نقاط ضعف، لزوماً به این معنا نیست که شما باید خودتان آن را بازسازی کنید، نقاط ضعف اغلب در محدوده ی شما همه گیر اند پس بهتر است با کمک دیگران و واگذاری به دیگران آن را حل کنید”.

این کار با فراهم کردن فضای فعالیت زیاد برای افرادی که مجموعه مهارت های مکمل دارند، باعث ورود آنها و تشکیل یک تیم قوی می شود.

“دانستن نقاط قوت، تنها راه برای پیدا کردن شغلی است که در آن شما می توانید بدرخشید. مسلم است که نمی توانیم در همه چیز قوی باشیم!”

 

۲) چرا شما به این نقش / شرکت علاقه مند هستید؟

اگر در حال تمرکز روی – موارد محوری-  تعادل کار و زندگی، منافع، جبران خسارت، رفت و آمد بهتر داوطلب هستید، فکر شما درباره ی این سؤال کاملاً اشتباه است.

پاسخ سایت Glassdoor چیست؟ “آیا تحقیقات شما درباره ی کار و شرکت طوری است که می توانید نمونه هایی منسجم را برای دلیل علاقه تان به شرکت ارائه دهید؟ و اینکه چگونه می توانید به ارزش آنها اضافه کنید؟ منافع شما باید راستای نیاز شرکت، مسئولیت های نقش ها، و شایستگی داوطلب قرار داشته باشد.

می توان گفت، نشان دادن کمی انگیزه ی شخصی برای شما خوب خواهد بود. می توانید پاسخ به این سؤال را به چند بخش تقسیم کنید:

نیازهای شرکت: ما نیاز داریم تا شرکت را از این نظر که با چه کسی مشارکت کنیم و برای چه کسی محتوا بسازیم، بهتر کنیم.

مسئولیت های نقش: منابع استعداد با موضوعات بخش ها، آماده سازی مهمانان و ویرایش بخش ها در ارتباط است..

صلاحیت داوطلب: ماهر در شنیدن، آگاه بودن از آخرین رخداد های صنعت مربوطه، وقت شناس بودن، توانمند در فروش ایده ها به مردم.

انگیزه های شخصی: می خواهم با افرادی متشخص و توانمند کار کنم بنابراین می توانم از آنها یاد بگیرم و ارتباطات خوبی برقرار کنم.

اما نقاط مشترک نیازهای شرکت، مسئولیت های نقش، شایستگی داوطلب و انگیزه شخصی چیست؟ ممکن است در مورد اینکه چگونه در طول سال ها تعامل، خواندن، یا گوش دادن به سخنان افراد قدرتمند در صنعت خود اطلاعاتی را به دست آورده اید، صحبت کنید، و اثراتِ در معرض دید قرار گرفتن دست اول را روی یک فرد و همینطور روی شرکت دیده اید. چنین پاسخی نه تنها به نیازهای نقش و شرکت مربوط است، بلکه به توانایی های شما گره خورده و نشان می دهد که این نقش و کار به شما انگیزه می دهد.

۳) چرا می خواهید نقش و یا شرکت کنونی را ترک کنید؟

این کار همیشه یک عمل سرگرم کننده برای حفظ تعادل است، به خصوص هنگامی که کار را رها کرده و به سراغ کاری دیگر می روید. (این وضعیت ایده آل نیست اما چیزی اجتناب ناپذیر است)

راه درست برای پاسخ به این سؤال، تمرکز روی فرصت است. تفکر رو به جلو داشته باشید. در مورد نقش و یا پیشنهاد شرکت و علت اهمیت آن برای خودتان، صحبت کنید. روی کمبود های نقش فعلی، علت دوست نداشتن شرکت فعلی، احساس تان درباره ی قرار گرفتن در محدودیت، تمرکز نکنید.

بنابراین اگر گام بعدی شما قرار گرفتن در مقام مدیریت عامل شرکت فعلی ست، (موقعیتی که در حال حاضر توسط یک شخص برای همیشه اشغال شده است) پاسخ خود را در قالبی ارائه دهید که نشان می دهد چگونه می خواهید بخش خاصی از نقش و پیشنهاد شرکت را تحت تأثیر قرار دهید. و یا اگر از جنبه ی تکرار نقشی که برای آن مصاحبه می کنید و اهمیت کمتری دارد، خسته شده اید؛ روی شانسی که موقعیت جدید پیشنهاد می کند تا سطح مهارت شما افزایش یابد، تمرکز کنید.

مهم نیست که چه کاری انجام می دهید، مهم نیست که تا چه حد وسوسه انگیز است، همکاران، کارفرمایان و یا شرکت ها را با لحن تند مورد انتقاد قرار ندهید. زیرا شما امروز لباس حرفه ی خود را می پوشید.

۴) چرا یک شکاف در سابقه کاری شما وجود دارد؟

استخدام کنندگان بیش از آنچه که فکرش را بکنید شکاف شغلی را نادیده می گیرند، به خصوص اگر شما در بازاریابی و یا فن آوری کار کنید. اغلب مردم برای رسیدن به منافع شخصی کار خود را ترک می کنند و یا خطرِ حرفه ای را می پذیرند که دردسرهایش پایان ندارد- و تا مدتی بیکار می مانند.

من از مک اینتایر درباره ی دیدگاهش نسبت به شکاف شغلی پرسیدم تا مطمئن شوم که به عنوان یک مدیر استخدام، آسان گیر نبوده ام. او گفت: “علائم هشداری زیادی وجود ندارد، مگر اینکه آنها شرکت را به طور ناگهانی بدون داشتن یک شغل دیگر ترک کنند، من فقط به دلایل خوب گوش می دهم، خواه بخاطر تعدیل نیرو باشد، خواه مشکل در پیدا کردن نقش مناسب باشد، و خواه قصدکردن برای تغییر شغل !!”

۵) شما چه پیشنهادی برای ما دارید که دیگران ندارند؟

من واقعاً از این سؤال متنفرم، زیرا شما را در موقعیتی قرار می دهد که باید توضیح دهید: چرا فردی خاص هستید و افراد دیگری که در بیرون هستند نمی توانند این کار را انجام دهند! خب آنها خاص هستند. همین! اما افسوس که افراد به هر حال چنینی سؤالی را می پرسند، من در اینجا نحوه ی پاسخ دادن خوب به این سؤال را می گویم:

اول آنکه روی مهارت های تان مانور ندهید! هر داوطلبی به طور جدی می داند که آن موقعیت به مجموعه مهارت های مشابه نیاز دارد، بنابراین این چیز منحصر به فردی نیست که شما بتوانید پیشنهاد دهید. چیزهایی که مردم بیشتر تمایل دارند در آن متفاوت باشند، ویژگی های خاص آن هاست: – پشتکار، رهبری، خلاقیت و …

سپس، سعی کنید ویژگی هایی را که به شما کمک می کند در مقابل مسائل و مشکلات ذاتیِ نقش مقاومت کنید، فهرست نمایید. برای مثال، اگر نقش، برای پیشبرد کار مستلزم خرید از بسیاری از سهامداران مختلف است، کار واقعا دشواری ست. مهم نیست که چقدر در ایجاد نظم ماهر باشید، ناتوانی در غلبه بر موانع، شما را بی اثرو غیر مفید جلوه خواهد داد. بنابراین شاید بتوانید توانایی تان را در ایجاد روابط برجسته کنید، و بگویید که چگونه درگذشته این کار را انجام داده اید. یا می توانید در مورد رویکرد خلاقانه ی خود در حل مسئله و نحوه ی استفاده از آن برای موانع مرتبط با افراد صحبت کنید.

همه ی اینها ویژگی های منحصر به فرد شما هستند (و البته شاید برخی از افراد دیگر نیز این ویژگی ها را داشته باشند)، اما اگر شما مجموعه ای از مهارت ها و ویژگی های مورد نیاز آنها را داشته باشید، این شمایید که درست مقابل آنها می نشینید نه فردی دیگر.

مطالب مرتبط:

۱۰ سؤال رایج در مصاحبه کاری و نحوه پاسخ دادن به آنها – قسمت دوم

[تعداد: ۱۵    میانگین: ۳.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar