۱۰ سوالی که باید زمان طراحی لوگو از خود بپرسید

طراحی لوگو

طراحی لوگو

لوگوهای خوب در یک نگاه قابل شناسایی هستند.همچنین آنها باید در ذهن هم ماندگار باشند. از همین رو طراحی لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است. یک طراحی لوگو مناسب میتواند در به یاد ماندن نشان تجاری شما بسیار تاثیر گذار باشد.
تارگت هدف را نشانه می گیرد، نایک به نرمی تاب می خورد و اپل چشم را خیره می کند. تصویر لوگوی هر سه کمپانی، تک، به یادماندنی و ماندگار در طول زمان هستند. آنها بلافاصله و همیشه وظیفه ای که یک لوگوی نیرومند باید داشته باشد را انجام می دهند: برند را تعریف می کنند، آن را برجسته می کنند و توجه مشتری را به خود جلب کرده و به هدف نهایی که فروش محصول می باشد می رسانند.

targetlogo-6     ۵۰۰px-Logo_NIKE.svg             giant-apple-logo-bw

ما همه لوگوی هایی عالی را می شناسیم، اما همه این را نمی دانیم که ساختشان اصلا آسان نیست. از مفهوم و رنگ تا اجرا، به نکات زیادی باید توجه کرد تا بتوان یک برند را در یک عکس خلاصه کرد.
آلینا ویلر، یک متخصص برند و تجاری سازی اهل فیلادلفیا و نویسنده کتاب طراحی هویت برند، می گوید: “ما زمان و موقعیت زیادی برای توضیح آنچه برایمان در گذشته رخ داده است نداریم. یک نماد یا یک لوگو یک راه ارتباطی سریع و شناخته شده برای بشر است که باعث دیده شدن شما می شود. پس بسیار مهم است که در گام اول به فکر یک لوگو برای خود باشید.”

در اینجا به ۱۰ سوال ضروری که باید زمان طراحی اولین لوگو شرکتتان از خود بپرسید، اشاره می کنیم:


 

مطلب مرتبط: چگونه یک لوگوی حرفه ای طراحی کنیم؟! [اینفوگرافی]


 

۱- چند نوع لوگو وجود دارد ؟
ویلر انواع لوگو را به ۴ دسته تقسیم کرده است:

-طراحی کلمه: یک کلمه مستقل یا مجموعه ای از مخفف چند حرفی که به صورت فشرده تشکیل یک لوگو را می دهند یا به عبارت دیگر لوگوتایپ. کمپانی های با این نوع لوگو عبارتند از:

google_2015_logo_detail   kleenex_416x416   ibm-logo.preview   ebay-reveals-new-company-logo-7cfa25d9f9

-طراحی حروف: این نوع لوگو فقط به صورت یک تک حرف طراحی می شود. مانند:

fb-art    mcdonalds    Honda-Logo    Beats-logo

-طراحی تصویری: این دسته از لوگوها، سمبل مصوری از نمادهای مشخص می باشند. مانند:

Twitter_logo_blue       starbucks_logo_by_purplishblack-d3bp13n

-طراحی انتزاعی: این دسته از لوگوها همانند هنر انتزاعی هیچ چیز قابل شناختی ارائه نمی دهند احتمالا یکی از معروف ترین لوگوها در این مجموعه نایک می باشد.

۵۰۰px-Logo_NIKE.svg

۲- کدام نوع لوگو مناسب کار من می باشد؟
متاسفانه هیچ کس نمی تواند بگوید کدام نوع لوگو برای همه مناسب است. ویلر می گوید : ” لوگویی که برای شما مناسب است بستگی زیادی به نام شما و محصولی که ارائه می کنید دارد.”
برای مثال اگر شما یک کمپانی با نام کوتاه دارید، مانند Ebay لوگو از نوع طراحی کلمه مناسب است. لوگوهای به صورت کلمه و حرف باعث می شوند مشتریان نام شما را بهتر به خاطر بسپارند تا نوع انتزاعی. اگر شما یک لوگوی انتزاعی را انتخاب کردید، مطمئن باشید که آن گویای هویت برندتان باشد.

۳- نکات کلیدی کار من که لوگو باید آن را بیان کند چه هستند؟
لوگوی شما – از رنگ تا شکل – باید در همان لحظه نخست بیان کننده نوع کار شما باشد.
ویلر می گوید: “زمانی که افراد به آن نگاه می کنند، باید حس هویت و نقطه نظر متمایز شما را از آن دریافت کنند. آنها باید بدانند که شما با رقیبانتان متفاوت هستید، در کار خود یک حرفه ای هستید. به خود مطمئنید و در کاری که انجام می دهید موفقید.”
لوگوی آمازون که با اسم کمپانی نشان داده شده است و با یک فلش در زیر آن که از حرف A آغاز و به حرف Z ختم می شود نمونه یک لوگوی با طراحی عالی است که هویت برند را به طور کامل مجسم می کند. همانطور که ویلر می گوید: ” فلش درون لوگو دو منظور را می رساند. یکی لبخندی را نشان می دهد که به معنی ارائه سرویس و خدمات مشتریان دوستانه می باشد و همچنین حرف A را به Z متصل کرده که گویای ارائه هر محصولی که فکر کنید از A تا Z می باشد. همه چیز در آن موجود است.”

Amazon-Logo

۴- بهترین رنگ برای لوگو چه می باشد؟

انتخاب رنگ به صورت غیر قابل باوری مهم است. برای بهتر متمایز کردن خود ویلر می گوید مهم تر از هر چیز این است که رنگی را انتخاب کنید که بزرگترین رقیبتان در لوگویشان از آن رنگ استفاده نکرده باشد.
همچنین توجه کنید که بسته های رنگی متفاوت جنبه های روانی مختلفی را ایجاد می کند. به طور مثال رنگ قرمز- که به طور مناسبی در لوگوی رد بول آورده شده است- بیانگر فعالیت، قدرت و تا حدودی هشدار دهنده است. رنگ زرد، شاد ، انرژی بخش و نشاط آور است و احتمالا یک انتخاب مناسب برای یک کمپانی با فعالیت مرتبط با سلامت می باشد. رنگ آبی – لوگوی فورد ، سامسونگ، و GE – نشان دهنده اطمینان، آرامش و قابل اعتماد بودن است.

۵- از چه فونتی استفاده کنم ؟
فونت ، همانند رنگ، منتقل کننده و الهام بخش احساسات مختلفی می باشد. برای کارهای مختلف فونتهای متفاوتی باید استفاده شوند.
برای مثال برای لوگوی یک شرکت حقوقی – که باید گویای احترام، قدرت و عدالت باشد – بهتر است از فونتی درشت، در یک خط و بدون هیچ گونه زینت استفاده شود. در حالیکه برای یک مغازه شکلات باید فونتی فانتزی که بیانگر حس جوانی، شیرینی و تفریح باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

۶- آیا برای طراحی لوگو می توانم خود دست بکار شوم یا باید یک گرافیست استخدام کنم؟
اگر شما فکر می کنید که یک نقاش قابلید و حتی اگر دارای بودجه بسیار محدود هستید، ویلر پیشنهاد می دهد که طراحی لوگویتان را به یک طراح آموزش دیده محول کنید. ” کار کردن با یک طراح ماهر بسیار حیاتی است. او می داند یک لوگوی خوب چیست و با چه مقیاسی باید طراحی شود و از عملکرد آن در رسانه های مختلف و کانال های بازاریابی، مانند وب سایتتان، درون یک اپلیکیشن و یا تابلوی مغازه آگاه است. همه نکات کلیدی هستند که نباید آنها را به شانس واگذار کرده و یا بی فکر به آن عمل کرد.”
البته هنوز این یک حرکت هوشمندانه است که در طول جلسه ای با طراح خود در مورد رنگ، شکل و فونتی که دوست دارید یا دوست ندارید صحبت کنید. صحبت کردن با او در مورد چیزی که ترجیح می دهید باید قبل از هر گونه شروع کار پیش نویس شود.

۷- طراحی لوگو چقدر هزینه بر است؟
طراحی لوگو توسط یک فرد حرفه ای قطعا هزینه زیادی در بر خواهد داشت که ممکن است این هزینه در بودجه یه شرکت کوچک یا نوپا گنجانده نشده باشد.
به عنوان یک گزینه مقرون به صرفه،استن ایونسون (خالق گروه طراحی ایونسون) پیشنهاد میدهد طراحی که وابسته به شرکت یا گروهی خاص نباشد استخدام کرده که بسته به سطح تجربه، دستمزدی ساعتی میگیرد. اما یادتان باشد، کسی را صرفا به خاطر قیمت پایین تر استخدام نکنید. طراحی پیدا کنید که با زمینه کاری و رقبایتان آشنایی داشته باشد.
همچنین چندین سایت اینترنتی طراح لوگوی حرفه ای مانند logoworks وجود دارد که با قیمتی مناسب تر ایده ، طراحی و طراحی مجدد لوگوی شما را انجام می دهند.

۸- کجا باید لوگو را به نمایش بگذارم؟
بهتر است بپرسید ” کجا نباید لوگو را به نمایش بگذارم؟” چون شما می خواهید آن را در همه جا منتشر کنید تا دیده شود. به صورت آنلاین آن را درون سایتتان قرار دهید. در کمپین های تبلیغات دیجیتال، و در رسانه های اجتماعی که می توان به معرفی شرکت پرداخت، مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و پینترست.
به صورت آفلاین، لوگویتان را روی درب ورودی، کارت ویزیت، کاتالوگ ها و بسته های تبلیغاتی، لباس فرم ، میزهای پذیرش و قراردادها قرار دهید.

۹- اشتباهاتی که باید از آنها پرهیز کنم چه هستند؟
بدترین اشتباه ممکن همانطور که ویلر می گوید این است که قبل از آنکه به بررسی دقیق لوگوهای رقبای کلیدیتان بپردازید لوگوی خود را طراحی کنید. اگر لوگوی شما در نهایت شبیه لوگوی آنها باشد، حتی در کوچکترین چیز، مشتریان تفاوتی میانتان قائل نشده و شما را یک شرکت مجزا حساب نمی کنند و ممکن است در کارتان شکست بخوردید.
ویلر همچنان مخالف این است که لوگو را فقط در ابعاد یک کاغذ طراحی کنید، برعکس معتقد است که از لوگو باید در مکان های مختلفِ بازاریابی و فروشگاه های متنوع و فضاهای مختلف مانند آیکون یک اپلیکیشن موبایل، روی وب سایتهای مختلف، یک بیلبورد تبلیغاتی، روی تی شرت و یا حتی روی بدنه ماشین های بزرگ استفاده کرد.

۱۰- آیا برای فکر کردن به اینکه ۱۰ سال آینده لوگوی من چگونه خواهد بود زود است؟
بیشتر لوگوها، بعد از گذشت یک دهه برای جلوگیری از کهنه و قدیمی شدن، نیاز به دستکاری خواهند داشت. نکته مهم این است که از همان پایه اولیه شروع به کار کرده وتغییرات لازم را با توجه به گذر زمان انجام داده و لوگو را متناسب با دوره وفق دهند.

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۹/۵]

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

3
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
3 نویسندگان دیدگاه
جواد جوهرینیوشا ارانیرامين راد
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
رامين راد
مهمان
رامين راد

عالی بود خانوم ارانی .

جواد جوهری
مهمان
جواد جوهری

سلام
با سپاس فراوان از ارایه مطالب ارزنده و مهم
خدا قوت