انتخاب واژه مناسب در مکالمه چگونه ما را به اهداف نزدیک می کند

انتخاب واژه مناسب در مکالمه

انتخاب واژه مناسب در مکالمه

قبول کنید یا نکنید کلماتی که ما در هر روز استفاده می کنیم واقعیت های ما را تشکیل می دهند. انتخاب واژه های ما، می تواند تاثیر شگفت آوری را بر اطرافیان ما بگذارد. این تاثیر در جلساتی با مکالمه های رسمی و حتی مکالمات شما در خواربارفروشی محل نیز جای صورت می گیرد.

شرایط، موقعیت ها و مناسبت های مختلف، سطوح مختلف کلمات و لحن را می طلبند. اما همچنان برخی واژه هایی هستند که قدرت زیادی را در شرایط مختلف با خود حمل می کنند. بنابراین، با این کلمات قدرتمند در این مقاله آشنا می شویم و خواهیم دید که استفاده از آنها چگونه ما را به اهداف مان نزدیک میکند.

۱- چون

“چون” کلمه ای هست که برای توضیح دادن انگیزه های خود در هر یک از درخواست های تان استفاده می کنید. Robert Cialdini در کتاب Influence خود آن را به عنوان “درخواست + دلیل” توصیف کرده و تاکید می کند که این ترکیب تاثیر را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده و باعث انجام درخواست ها می شود.

در یک مورد بررسی ذکر شده بود که مردم وقتی می خواستند از انتهای صف به ابتدای صف برسند با به کار بردن جمله ای که از “چون” استفاده شده بود امکان موفقیت بیش تری را در رسیدن به ابتدای صف کسب می کردند. یعنی: “ممکنه اجازه بدید برم اول صف؟” در مقابل “ممکنه اجازه بدید برم اول صف چون برای قرارم خیلی دیر کرده ام” حتی اگر دلیلی که ارائه شده خنده دار هم باشد باز هم تاثیر خود را خواهد داشت. مثل: ممکنه من برم جلوتر؟ چون باید زودتر برسم اول خط. به نظر می رسد که کلمه ی “چون” چیزی را در مردم به حرکت درمی آورد که باعث می شود آنها درخواست را عملی کنند.

۲- مرسی

یک تشکر ساده، یک اصطلاح بیانی قدردانی فوری ست و اگر شما مکالمه ی خود را با آن شروع کنید باعث می شود همه چیز در یک وضعیت مثبت پیش برود. شما نشان می دهید که یک انسان قدرشناس هستید که همیمن وضوع باعث می شود مردم برای کمک کردن به شما بیش تر علاقه مند شوند .همینطور بیان جملاتی مانند “ممنونم بخاطر زمانی که در اختیارم قرار  دادید” در ابتدا یا انتهای جلسات نیز از تاثیرات ویژه ای برخوردار است.

۳- اگر

“اگر” تن قدرت را در شما حفظ می کند زیرا به شما این امکان را می دهد که با کشف  نتایج فرضی شرایط را به اساسی ترین کلمات تجزیه کنید. مثال این مورد: اگر با گزینه ی “الف” پیش برویم افزایش فروش و بهره وری را خواهیم داشت اما اگر گزینه ی “ب” را انتخاب کنیم همه چیز طبق سابق پیش خواهد رفت.

۴- ما

“ما” به عنوان اولین تاثیرگذار باعث می شود که شما شخصی به نظر برسید که چندان خودخواه نبوده و بیشتر فردی خوشامدگو هستید. به عنوان تاثیرگذار دوم، نشان می دهد که هر دوی شما یک واحد را تشکیل می دهید و بدین معنی ست که هر مزیت مثبت برای شما، برای او هم مزیت مثبت به شما خواهد رفت. در نتیجه، همین امر به تنهایی کافی ست تا باعث شود احتمال قبول شدن درخواست تان بیش تر شود.

۵- باز بودن

در طول مصاحبه، شما با هر چیزی که طرف مقابل تان می گوید موافق نیستید و قرار نیست با هر درخواستی موافقت کنید اما کنسل کردن و از بین بردن این درخواست با استفاده از کلماتی مانند “خیر” و “هرگز” منفی بوده و اثرات مضر در پی خواهد داشت. بجای آن سعی کنید باز بود و با روی گشاده از این درخواست ممانعت به عمل آورید.

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar