۱۲ عادت بد که خلاقیت تان را به کشتن می دهد!!

وقتی حرف از “عادت بد” به میان می آید چیزهایی که در ذهن مان نقش می بندند کارهایی هستند همچون ناخن جویدن، جویدن با دهان باز و یا حرف زدن بدون تفکر! اما امروز باید بدانیم که چه عادت هایی نامناسبی هست که به انجام فعالیت های ما در محل کار ضربه می زند؟

کارهای بی شماری هست که ما به هنگام انجام آنها احساس گناه (عذاب وجدان) داریم. تحقیقات نیز نشان داده اند که انجام آنها بطور جدی خلاقیت را در ما به قتل می رساند! بنابراین باید بیش تر در مورد تأثیراتی که روی خلاقیت شما دارند مراقب باشید.

پس امروز بعد از خواندن این مقاله از خود بپرسید: آیا به هنگام انجام این عادات بد احساس گناه دارید؟ اگر پاسخ شما به این سؤال مثبت بود، لطفاً زمانی را برای خود درنظر بگیرید تا این عادتها را از ریشه حذف کنید. همراه ما باشید تا با این عادتها آشنا شویم:

۱۲ عادت بد که خلاقیت را در شما به کشتن می دهد!

  • عجله کردن در صبح

cstland.bad-habits-less-productive

تقریباً همه ی ما صبح هایی را تجربه کردیم که با عجله کارها را انجام دادیم و به سختی توانستیم زمانی برای مسواک زدن بیابیم. همین موضوع که شما برای انجام دادن کارهای صبح تان عجله دارید آغاز مشکل است. باید که این عادت بد را ترک کنید.

اگر روز خود را با ذهنی که در حالت آمادگی نیست آغاز کنید و به آن زمانی برای تجزیه و زمان بندی برای کل روز ندهید اوضاع به همین منوال خواهد بود. شما با این عجلگی، پمپاژ آدرنالین اولین چیزی ست که با آن مواجه می شود.

اگر فکر می کنید که صبح ها فرصت کمی برای تنفس خودتان دارید سعی کنید ۱۰ الی ۳۰ دقیقه زودتر بیدار شده و مدیتیشن انجام دهید. براساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد کسانی که مدیتیشن انجام می دهند مدت زمان بیش تری قادرند در سر پست شان بمانند. کمتر وظایف شان را تغییر دهند و به همان نسبت فیدبک منفی در بازخورد کارهایشان نیز کم تر است. می توانید از اپلیکیشن HeadSpace برای شروع استفاده کنید. این نرم افزار ۱۰ برنامه ی راهنمای رایگان مدیتیشن برای شما ارائه می دهد.

 

  • حذف صبحانه

من هرگز نمی توانم این کار را انجام دهم. اما افراد زیادی از صبحانه چشم پوشی می کنند. دلیل آنها هم این است که یا بسیار مشغولند و واقعاً زمان صرف صبحانه ندارند برخی هم خود را گرسنه نمی دانند.. اما در هر حال، بهتر هست که صبحانه به طریقی صرف شود. زیرا حتی زمانی که شما خواب هستید مکانسیم بدنی شما فعال است. بنابراین؛ به هنگام بیدارشدن قند خون شما پائین خواهد بود. این قند خون پائین، دلیل اصلی خستگی ماست.

 

  • چک کردن و پاسخ دادن به ایمیل ها در لحظه ای که دریافت می شوند

به یاد آورید که ایمیل بدین منظور ایجاد شده که کارهای ما را آسان نماید. نه اینکه باعث ایجاد مزاحمت شده و از انجام سایر کارها بازدارد! پس چرا امروزه به طریقی از آن استفاده می کنیم که مضر باشد؟

اینکه مرتباً از وظیفه ی کاری خود به سمت ایمیل هدایت شوید کاملاً ایده ها و خلاقیت را در شما نابود می کند. چرا فکر می کنید که به هر ایمیلی که دریافت می کنید در همان لحظه باید پاسخ دهید؟! خیر اینطور نیست.

 

cstland.time-to-resume-task

برای اینکه تمرکز خود را از کاری که در حال انجام آن هستید از دست ندهید بهتر است صدای نوتیفیکیشنی را که به هنگام آمدن ایمیل جدید پخش می شود خاموش کنید. و سرزدن به ایمیل تان را تنها به ساعات بیکاری خاصی اختصاص دهید.

برای خاموش کردن نوتیفیکیشن جیمیل:

بر روی آیکون چرخ دنده، که سمت راست جیمیل تان قرار دارد کلیک کنید. سپس وارد گزینه ی Setting شوید که در تب General وجود دارد. به سمت پائین صفحه بروید جایی که نوشته Desktop Notification در همین بخش تیک گزینه ی Mail Notifications Off را روشن کنید. همانند تصویر زیر:

cstland-desktop-notifications-off

اگر فکر می کنید که با اینکار ایمیل های مهمی را از دست می دهید می توانید گزینه ی Important mail notifications on را انتخاب کنید. بنابراین جیمیل هم ایمیل هایی را که فکر کند مهم هستند (براساس فعالیت هایی که از گذشته داشتید) به شما اعلام خواهد کرد.

 

  • چک کردن توئیتر، فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی

بیش ترین مزاحمت هایی که ایجاد می شود از طریق رسانه های اجتماعی هم هست. آنها به راحتی می توانند حواس شما را از فعالیتی که در حال انجام آن هستید پرت کنند. این یک اتفاق روانشناسی ست که ما به هنگام شنیدن صدای نوتیفیکیشن سر از پا نشناسیم و خود را به یافتن آن مشغول کنیم. اما این اتفاق زمانی مخرب است که متوجه شوید ساعات زیادی را صرف این شبکه ها کرده اید. به قول Scott Tousley “ما ذاتاً به حواس پرت کردن خودمان علاقه مندیم!”

یکی از دیگر دوستان، با حذف شبکه های اجتماعی از Toolbar خود از این مزاحمت جلوگیری می کند. اما برخی اتفاقات نیز هست که غیرقابل کنترل شماست. پس باید به فکر راهکار بهتری باشید.

 

با ما در قسمت دوم مقاله همراه باشید تا با نحوه ی خاموش کردن نوتیفیکیشن در توئیتر و گوگل کروم و سایر موارد آشنا شویم

 

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar