۱۵ راز استفاده از زبان بدن در افراد موفق

زبان بدن افراد موفق

بدن ما نیز زبان خود را دارد و واژگان آن همیشه با ملایمت همراه نیست! زبان بدن شما احتمالاً بخشی جدایی ناپذیر از شخصیت شما هستند، تا حدی که حتی ممکن است در مورد آن فکر هم نکنید. برخی از آنها شما را فردی با هوش  و برخی دیگر تصویر احمقانه از شما نشان می دهد.

اگر چنین است، زمان شروع فکر کردن به آن است، چون ممکن است باعث نابودی  و یا تحول حرفه ی خود شوید. همچنین شما می توانید با استفاده از تکنیک های زبان بدن در افزایش میزان فروش خود نیز تاثیر گذار باشید.

TalentSmart بیش از یک میلیون نفر را بررسی کرده و دریافته است که درجات بالایی از عملکرد برتر؛ مختص افرادی است که هوش هیجانی بالایی دارند ( دقیقا ۹۰٪ از مجریان برتر). این افراد از قدرت علائم ناگفته در ارتباط آگاهند و بر این اساس زبان بدن خود را کنترل می کنند.

آنچه که در ادامه می آید ۱۵ مورد از رایج ترین اشتباهات زبان بدن است که مردم انجام می دهند و افراد دارای هوش هیجانی، در مورد آنها محتاط هستند.

زبان بدن افراد موفق

۱- داشتن سر و شانه های افتاده

نشانه ای از بی احترامی است. و به این معناست که شما خسته هستید و هیچ تمایلی به بودن در آن محل ندارید. شما هرگز به رئیس تان نخواهید گفت که ” نمی فهمم چرا باید به حرف های شما گوش بدهم” اما اگر شما با شانه های افتاده و سر رو به پایین راه بروید، دیگری نیازی نیست این کلمات را به زبان آورید – بدن با صدایی بلند و رسا این پیام را می رساند.

مغز برای برابرسازی قدرت با مقدار فضایی که افراد احاطه می کنند، تنظیم سخت افزاری شده است. صاف ایستادن با شانه هایی رو به عقب و استوار، یک وضعیت قدرت است و فضای قابل احاطه را برای شما به حداکثر میرساند. از سوی دیگر سر و شانه های افتاده ، فرم و شکل شما را تخریب می کند- فضای کمتری را می گیرد و منعکس کننده ی قدرت کمتر است.

حفظ وضعیت خوب باعث احترام شده و و میزان تعامل هر دو طرف گفت و گو را ارتقا می دهد.

۲- حرکات اغراق آمیز

می تواند بیانگر آن باشد که شما حقیقت را می گویید. هدف حرکات کنترل شده و کوچک نشان دادن رهبری و اعتماد به نفس، و حرکات باز – مانند باز کردن بازو هایتان از هم و نشان دادن کف دستتان- برای نشان دادن این است که شما چیزی را پنهان نمی کنید.

۳- نگاه کردن به ساعت

هنگام صحبت کردن با کسی نشانه ای آشکار از بی احترامی، بی حوصلگی، و غرور زیاد است. و حامل این پیام است که شما چیز بهتری از صحبت کردن با فرد مقابل تان برای انجام دادن دارید و مشتاق به پایان رساندن مکالمه هستید.

۴- روی گردانی از دیگران

توجه نداشتن به مکالمه، نشان می دهدکه شما بی میل، بی علاقه، ناراحت ، و شاید حتی به فرد گوینده بی اعتماد هستید.

سعی کنید به فرد گوینده توجه داشته باشید و سر خود را برای شنیدن صحبت های وی کمی به جلو خم کنید و گاهی تکان دهید. این کار نشانگر توجه و تمرکز کامل شما به فرد گوینده است.

۵- بازوهای در هم قفل شده و پاهای رو هم گذاشته شده

موانع فیزیکی هستند که نشان می دهد شما به صحبت های فرد گوینده تمایلی ندارید. حتی اگر با داشتن این حالت لبخند بزنید و گفت و گوی بسیار خوشایندی داشته باشید، فرد دیگر ممکن است این حس آزار دهنده را داشته باشد که شما می خواهید او در آنجا حضور نداشته باشد و حرفی نزند.

اگر می خواهید که افراد بدانند شما روشنفکر هستید و به آنچه که می گویند علاقه دارید، حتی با وجود احساس راحتی با تا کردن بازوهایتان، از این کار پرهیز کنید.

۶- تناقض بین کلمات و چهره ی شما

باعث می شود افراد حس کنند که در این میان چیزی درست نیست و گمان می کنند که می خواهید آنها را فریب دهید ، حتی اگر ندانند که چرا و چگونه.

به عنوان مثال، یک لبخند عصبی هنگام رد پیشنهادی در طول یک مذاکره ، به شما در به دست آوردن چیزی که می خواهید، کمک نخواهد کرد. بلکه فقط باعث ناراحتی افراد در همکاری با شما می شود ، زیرا گمان می کنند که شما بی عیب و نقص و کامل هستید (شما به چیز دیگری تمایل دارید).

 

۷- تاییدات اغراق آمیز با سر

نشان دهنده ی اضطراب در تایید است. افراد ممکن است تاییدات مداوم شما را نشانه ی اعلام موافقت بدانند و چیزی را برداشت کنند که منظور حقیقی شما نیست.

۸- بی قراری یا مرتب کردن موهایتان

نشانگر اضطراب، تمام شدن انرژی، خجالت و پریشانی شماست. در این حالت افراد تصور خواهند کرد که شما بیش از حد در مورد ظاهرتان نگران هستید و به حرفه تان اهمیتی نمی دهید.

۹- اجتناب از تماس چشمی

این تصور را به وجود می آورد که شما می خواهید چیزی را پنهان کنید و این کار موجب بدگمانی می شود. همچنین عدم تماس چشمی می تواند نشانگر عدم اعتماد به نفس و علاقه باشد، و اینکه شما هرگز نمی خواهید در محیط کسب و کار ارتباط برقرار کنید.

نگاه گردن به سمت پایین هنگام صحبت، شما را بدون اعتماد به نفس و یا خجول نشان می دهد و باعث می شود تا گفته هایتان تاثیرگذاری خود را از دست بدهند. اگر نکات مهم و پیچیده ای را بیان می کنید، حفظ سطح چشم بسیار حائز اهمیت است.

از سوی دیگر ارتباط چشمی پایدار، نشانگر اعتماد به نفس، رهبری، قدرت، و هوش ارتباطی است. با آنکه تعامل بدون برقراری ارتباط چشمی مستقیم و ثابت، امکان پذیر است اما نادیده انگاری کامل نیز به وضوح اثراتی منفی بر روی روابط حرفه ای شما خواهد داشت.

زبان بدن۱۰- تماس چشمی بیش از حد

نیز ممکن است نشانگر خشم و یا تلاش برای تسلط یافتن باشد. آمریکایی ها به طور متوسط، ارتباط چشمی را برای هفت تا ده ثانیه حفظ می کنند، طولانی تر از مدت زمانی که ما در هنگام گوش دادن نسبت به هنگام صحبت کردن داریم. نحوه ی شکستن ارتباط چشمی نیز خود حامل پیام است. خیره شدن به سمت پایین نشانه ی تسلیم شدن و نگاه کردن به اطراف منعکس کننده ی اعتماد به نفس است.

۱۱- چرخاندن چشم ها

روشی fail-proof برای نشان دادن عدم احترام در ارتباط است. خوشبختانه، با آنکه این کار می تواند یک عادت رفتاری باشد، عملی اختیاری است. شما می توانید آن را کنترل کنید، و این کار ارزش تلاش دارد.

۱۲- عبوس بودن و یا داشتن وضعیت ناراضی

این پیام را می رساند که شما از افرادی که در اطرافتان هستند ناراحتید، حتی اگر آنها هیچ ربطی به خلق و خوی کنونی شما نداشته باشند. عبوس بودن مردم را از شما دور می کند ، زیرا آنها حس می کنند که مورد قضاوت قرار گرفته اند.

با این حال لبخند نشان می دهد که شما گشاده رو ، قابل اعتماد، دارای اعتماد به نفس و رفتاری دوستانه هستید. مطالعات MRI نشان داده اند که مغز انسان به کسی که لبخند بر لب دارد، واکنش مطلوبی نشان می دهد ، و این کار احساس مثبت پایداری را به همراه دارد.

۱۳- دست دادن شل و ول

نشانگر عدم اقتدار و اعتماد به نفس است، در حالی که دست دادنی که بیش از حد محکم باشد می تواند به عنوان یک تلاش تهاجمی برای تسلط یافتن تلقی شود، که هر دوی این موارد نادرست ونامطلوب هستند. دست دادن خود را با هر فرد و موقعیت منطبق کنید، اما مطمئن باشد که همیشه محکم (البته نه بیش از حد) باشد.

۱۴- مشت گره کرده

بسیار شبیه به بازوی در هم قفل شده و پای روی هم گذاشته شده است، که می تواند نشانگر بی توجهی شما نسبت به سخنان افراد دیگر باشد. همچنین می تواند شما را به شدت آماده ی جدل و دفاع نشان داده و باعث اضطراب افراد در تعامل با شما شود.

۱۵- نزدیکی بیش از حد

اگر شما بیش از حد به کسی نزدیک شوبد ( نزدیکتر از ۵۵ سانتی متر)، نشان می دهد که شما هیچ احترامی یا درک درستی نسبت به حفظ حریم شخصی ندارید. این کار هنگامی که مردم در اطرافتان هستند، باعث ناراحتی شدید آنها می شود.

 

با در نظر گرفتن همه ی این موارد، اجتناب از این اشتباهات زبان بدن به شما کمک خواهد کرد تا هم از لحاظ حرفه ای و هم از لحاظ شخصی روابط قوی تری را شکل دهید.


مقالات مرتبط:


 

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar