• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

۲ استراتژی قدرتمند برای افزایش بهره وری و لذت بردن از زندگی

افزایش بهره وری

افزایش بهره وری

وقتی درباره ی استراتژی ها برای زندگی بهتر فکر می کنم قانون E را در نظر می گیرم. قانون E از سه کلمه انگلیسی که با E شروع می شوند تشکیل شده است. efficiency ، effectiveness و essentialism یعنی کارآیی و راندمان، اثربخشی و ذات.

اخیراً داشتم درباره ی توانایی تمرکز عمیق تحقیق می کردم چون به نظرم در عصر تکنولوژی و رسانه های اجتماعی، ما توانایی تمرکز خود را از دست داده ایم! برای همین، تمرکز عمیق را برای رسیدن به متفکر شدن انتخاب کردم.

“تمرکز حواس” یکی از موضوعات بسیار جنجالیِ این روزهاست و مردم روز به روز بیش تر از قبل به مطالعه درباره ی آن می پردازند. Tim Ferris تمرکز حواس را به عنوان یک آگاهی در حالت جاری تعریف می کند که به شما کمک می کند تا غیرواکنش باشید! تعریف خوبی ست و این مقاله را با همین مضمون ادامه می دهیم.

غیرواکنش بودن برای داشتن تمرکز عمیق در دنیایی که بطور پیوسته توسط ورودی هایی که ما را آشفته کرده، انرژی ذهن ما را تحلیل داده و بازدهی فکری ما را کاهش می دهند ضروری است.

علاوه بر تحقیق درباره ی تمرکز و بازدهی فکری، اخیراً مطالعه هم داشتم. تصور کنید متخصصان در سطح جهانی، سی سال کار می کنند تا به درک کردنِ تنها یک چیز نائل شوند. یعنی بطور کامل، کل زندگی خود را وقفِ یافتن پاسخ یک سوال می کنند. سپس این شما هستید که می توانید کل دانشِ این فرد را تنها در یک کتاب ۲۰۰ صفحه ای برای مطالعه ی آخر هفته ی خود تهیه کنید. این دقیقاً ممکن است! و رخ می دهد. فقط نیاز به تمرکز دارد.

اگر می خواهید زیاد بخوانید، باید آگاهی در لحظه را افزایش دهید و همین به شما کمک می کند تا واکنشی بروز ندهید. در نتیجه، شما همه ی توجه خود را روی خطوط کتاب صرف کرده اید، نه روی تلفن همراه خود!

من مطالعه را به عنوان یک فعالیت برای ساعات آزادم درنظر نمی گیرم. بلکه مطالعه، یک کار عمیق و ضروری برای رسیدن به موفقیت در کسب و کارم محسوب می شود که تلاش های زیادی را می طلبد.

در پی این بررسی ها و تحقیقاتم، دو تمرین را کشف کردم که برای داشتن تمرکز عمیق و موثر کمک زیادی کرد. این پست، را با هم سهیم می شویم. همراه مان باشید.

مهارت کوتاه مدت: چگونه سرعت مطالعه خود را دو برابر افزایش دهیم

چگونه می توانید مطالعه ی زیادی را در زمان کم داشته باشید؟ پاسخ آن در ذیل آمده است.

کتاب معمولی بخرید (جلد کاغذی یا ضخیم) سپس ورژن صوتی آن را تهیه کنید. روی صندلی بنشینید. کتاب را باز کرده و فایل صوتی را هم همزمان آماده کنید. سپس شروع کنید. کلماتی را که می شنوید با قلم و یا انگشت خود روی صفحه دنبال کنید. بدین طریق، شما همه ی اطلاعات ضروری را بدون از دست دادن هر چیز جزئی، دریافت می کنید. این کار مثل یک غذای اجباری برای ذهن شماست و در آخر، خواهید دید که کتاب را در نیمی از زمان (و یا کم تر) به پایان رسانده اید. اگر از من می پرسید، باید بگویم که این روش فوق العاده موثر است.

cstland-man-reading-book-hipster

این کار خصوصاً برای زمانی بسیار موثر است که شما فقط باید کتاب را بخاطر اطلاعات ضروری که درونش جای داده است مطالعه کنید. مثل کتاب هایی که درباره ی بازاریابی، پول و کسب و کار نگاشته شده اند.

یکی دیگر از مزیت های این روش این است که تمرکزتان روی چیزهایی که گفته می شود بهبود می یابد! چرا؟ زیرا شما تنها از یک بُعد استفاده نمی کنید. بلکه دو بُعدِ دیداری و شنیداری را مورداستفاده قرار داده اید.

مهارت بلند مدت: چگونه ذهن خود را آرام ( و متفکر) کنیم

مدیتیشن، یک راه بسیار موثر برای متفکر شدن است. در یک سطح کاربردی، دوست دارم درباره ی مدیتیشن به عنوان وقف کردن یک زمان مشخص برای تمرکز روی نفس کشیدن و شکرگزاری شرح دهم. مدیتیشن راهی ست برای تمرکز روی برقراری اتصال با نفس هایی که از شش شما خالی و پر می شود. وقتی چشمان خود را می بندید و سعی در انجام مدیتیشن دارید؛ احتمالاً چیزی در ذهن شما زمزمه می کند که “بی خیال؛ تو دغدغه هات خیلی بیش تر از این حرف هاست.. تو همزمان فکرهای زیادی داری که باید …” طبیعی ست. به این زمزمه های اشتباه، به یک جمله جواب دهید (یعنی در ذهن خود تکرار کنید) : خیلی جالبه که فقط یک فکر توی سرِ منه.. من فقط روی نفس های خودم تمرکز دارم..

cstland-may-i-meditate_meditation (1)

مدیتیشن به شما کمک می کند تا ببینید که هر یک از افکار شما، برای چیست! باعث می شود تا اشیاء را باور کنید. مدیتیشن به شما دیدگاه و آموزشی فراتر از اینها می دهد. انجام این کار، ذهن شما را آرام می کند و باعث می شود با خودتان ارتباط برقرار کنید. همینطور خودآگاهی شما را نیز افزایش می دهد.

یک صندلی راحت بیابید. در رأس آن بنشینید. چشمان خود را ببندید و ۱۰۰ بار نفس بکشید. از بینی خود، عمل دم و بازدم را از راه دهان خود انجام دهید. با صدای بلند درون ذهن تان، آنها را بشمارید. این اعداد شما را سِحر خواهند کرد و کمک می کند تا ذهن تان از رفتن به جاهای دیگر امتناع ورزد. حدوداً ۱۰ دقیقه به طول می انجامد تا بتوانید یک بخش را تمام کنید. همه اش همین است!

باور کنید که نشستن در یک جا و کاری نکردن خیلی سخت است! پس از انجام مدیتیشن، ذهن شما برای حل مسائل آماده تر می شود.

نویسنده: Daniel Dipiazza

موسس Rich20Something

[تعداد: 4   میانگین:  5/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar