۳ عبارت گیج کننده : بازاریابی محتوا ، استراتژی محتوا و استراتژی بازاریابی محتوا (۲)

بازاریابی محتوا چطور با نقش های مرتبط هماهنگ می شود؟

در قسمت اول این مقاله عنوان کردیم که؛ استراتژی بازاریابی محتوا رشته ی فرعیِ استراتژی محتواست. آیا این جمله بدین معنی ست که مردمی که در بازاریابی نقش دارند می توانند عنوان “استراتژیست محتوا” را از آنِ خود کنند؟! معمولاً اینطور نیست.

در بیش تر سازمان ها، استراتژیست محتوا و تیم بازاریابی محتوا از بخش های مختلفی هستند. حتی اگر در کنار هم نشسته و روی یک پروژه کار کنند؛ همچنان فعالیت های آنها متفاوت می باشد.

معمولاً از بازاریابان محتوا به عنوان تیم بازاریابی یاد می شود. در حالیکه استراتژیست های محتوا، نام تیم UX ( User Experience) به خود می گیرند.


من دیاگرامی را که Kristina Halvorson در ارائه ی خودش استفاده کرد برای دانشجویانم نشان می دهم. این دیاگرام، نقش های ممکن را در یک پروژه ی وب برای یک تیم نشان می دهد. من در کلاس خودم، به جایگاهی که فکر می کردم بازاریابی محتوا بدان تعلق دارد؛ اشاره کردم. در ذهن من، جایگاه بازاریاب محتوا، بین نقش های تحلیلگر وب؛ استراتژیست محتوا؛ ویراش کننده وب؛ نویسنده ی وب قرار دارد. که در تصویر زیر هم می توانید مشاهده کنید:

Cstland.content-marketer-hive-diagram
تصویر اصلی از skillset.org (بدون قسمت “بازاریاب محتوا”) می باشد که می توانید از Brain Traffic blog مشاهده کنید. زیرا در این تصویر من جایگاه بازاریاب محتوا را با نظر شخصی خود ایجاد کرده ام.

 

این تصویر نشان می دهد که نگرش من نسبت به بازاریاب محتوا در رابطه با جایگاه های مرتبط در کجا قرار دارد. به خاطر بسپارید که یک نقش لزوماً به یک فرد تعلق ندارد! گاهی اوقات؛ چندشخص یک نقش را ایفا می کنند. در برخی موارد نیز مشاهده می کنیم که یک شخص، چند نقش را اجرا کرده است.

  • بازاریاب محتوا در رابطه با تحلیلگر وب : جمع آوری دانش از تحلیلگر وب تا تعیین این مسئله که “چطور می توان مشتری را با محتوای صحیح در زمان صحیح موردهدف خود قرار داد؟”
  • بازاریاب محتوا در رابطه با استراتژیست محتوا : برنامه ریزی برای انتشار محتوای بازاریابی، هماهنگی با استراتژی کلی که استراتژیست محتوا در رابطه با سهامداران تعیین کرده اند.
  • بازاریاب محتوا در رابطه با ویرایشگر وب : با پایبندی به استانداردهای تحریری و قراردادن در جایگاهی که توسط ویرایشگر وب نیز به تأیید درآید همراه است.
  • بازاریاب محتوا در رابطه با نویسنده ی وب : ایجاد برنامه هایی که با همراهی و یا توسط خود نویسنده ی وب انجام شود.

 

بازاریاب محتوا، علاوه بر این شش ضلعی های مجاور که در تصویر رسم شده با سایر نقش ها نیز در ارتباط است.

برای اینکه منظورمان بطور واضح و روشنی درک شود تصویر زیر نیز ارائه می گردد که به درستی رابطه ها را بین استراتژی محتوا، بازاریابی محتوا و استراتژی بازاریابی محتوا نشان می دهد.

Cstland.content_Marketing_Strategy

این تصویر، دیدگاهم را نسبت به اینکه استراتژی بازاریابی محتوا یک رشته ی فرعی برای استراتژی محتوا هست را تقویت می کند.

استراتژیست محتوا، کارهایی را انجام می دهد که بازاریاب محتوا انجام نمی دهد! همینطور بالعکس.

این دو به جایی می رسند که عملکردهایشان به نقاط مشترکی می رسد. و این محل، همان مکانی ست که افرادی بصورت استراتژیکی درباره ی بازاریابی محتوا فکر می کنند! – یعنی همان استراتژی بازاریابی محتوا – !!!

اصلاً مهم نیست که چه کسی در میانه ی راه این کار را انجام می دهد! ممکن است یک استراتژیستی باشد که کار بازاریابی محتوا را انجام می دهد و یا شاید هم فردی از بازاریابان محتوا باشد که نقش استراتژیست را پیش می برد! آنچه اهمیت دارد این است که “یک نفر در حال انجام چنین کاری است.”


 

خلاصه

زمانی که ما از سه عنوان “بازاریابی محتوا”، “استراتژی محتوا” و “استراتژی بازاریابی محتوا” استفاده می کنیم، باعث گیج شدن افراد (خصوصاً کسانی که در حوزه های مرتبط با این سه مورد، به دنبال شغل می گردند) می شویم.

برای جلوگیری از این اتفاق، ما این سه عنوان را با تمییز دادن نقش های شان از هم تفکیک کردیم.

  • یک استراتژیست محتوا، برنامه ریزی کرده و تلاش های مربوط با محتوا را از طریق سازمان هدایت می کند. از جمله؛ اقدامات بازاریابی.
  • یک استراتژیست بازاریابی محتوا، برنامه ریزی کرده و بطور اختصاصی اقدامات بازاریابی محتوا را هدایت می کند.
  • یک بازاریاب محتوا، ممکن است یک نقش استراتژیکی، تاکتیکی یا نقشی تلفیقی از این دو را در تمرین های بازاریابی محتوا ایفا کند.

اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، موضوع این است که هیچ موضوع گیج کننده ای هم وجود ندارد!

من همواره انتظار دارم که سایر نقش های بازاریابی محتوا را با عنوان “استراتژیست محتوا” ببینم. اما در هر حال؛ همه چیز اوکی هست!

همه ی ما در کنار هم کار می کنیم. یک تیم هستیم و یکدیگر را از هر لحاظ حمایت می کنیم. ما سعی داریم “دنیای محتوا” را به جایی “گیج نکننده” تبدیل کنیم. در صورت تمایل، شما هم می توانید نظرات و پیشنهادات و یا راهکارهای خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید.

 

نویسنده: Melanie Seibert


 

مقاله مرتبط:

۳ عبارت گیج کننده : بازاریابی محتوا ، استراتژی محتوا و استراتژی بازاریابی محتوا (۱)

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar