۳ کاری که قبل از تغییر شغل خود باید انجام دهید

 تغییر شغلتغییر شغل

در دنیای امروز بیش تر از هر زمان دیگری تغییر شغل و حرفه برای مردم سرعت بیش تری به خود گرفته است. شاید شبیه کسی که قصد تغییر دادن حرفه ی خود را دارد به نظر نیایید؛ اما به همان نسبت قصد دارید دست به اقدام زدن یک حرکت یا ریسک جدی بزنید.

حتی اگر به برنامه ریزی مجدد برای کسب و کارتان هم می اندیشید بدانید که اقدامات اولیه سخت ترین بخش از استراتژی خروج را تشکیل می دهند. بنابراین قبل از هرگونه تصمیم گیری عجولانه باید برنامه ای برای انتقال به نقش جدید تنظیم کنید. در این مطلب هم سه راهکاری که قبل از ترک کردن شغل خود باید انجام دهید ذکر شده اند. به امید اینکه مفید واقع شود.

  • فرصت ها و ریسک ها را ارزیابی کنید

دلایل بسیار مختلف و متعددی برای ترک کردن شغل یا فروختن کسب و کار وجود دارد. شاید افق های روشن دیگری برای شما وجود دارد که قصد دارید منتظر آن بمانید، شاید هم از نقش کنونی خود خسته شده و قصد ادامه دادن آن را ندارید. شاید هم …

در هر حال، همانطور که شروع به ارزیابی گزینه های موجود می کنید از ریسک ها و فرصت هایی که در مقابل تان هستند هم اطمینان حاصل کنید. فراموش نکنید که در این مسیر، کار، کار هست و مهم نیست که شما به دنبال چه نقشی هستید! باید بدانید که روزهای خوب و بد هر دو منتظر شما هستند.

از جنبه ی ریسک موضوع، ببینید که آیا چیزی در ذخیره ی خود دارید؟ پول کافی برای روز مبادا کنار گذاشته اید؟ منتقل شدن به یک نقش جدید، می تواند مشکل باشد و حتی هزینه بر! در جهانی که هیچ ضمانتی ندارد شاید شغلی هم که شما فکر می کردید برای آن آماده و مجهزید به صورت کاملاً غیرمنتظره برای شما رخ دهد. اگر به حقوق کارمندی خود وابسته هستید هم ابتدا مطمئن شوید که به مقدار کافی نزد خود دارید.

از جنبه ی فرصت هایی که پیش می آید، بدانید که دقیقاً چه چیزی را برای فعالیت بعدی خود برنامه ریزی می کنید؟ ایده ی واضح و روشنی با خود دارید؟ برای شغلی که درنظر دارید کاملاً مجهز و آماده هستید؟ آیا برنامه ی پشتیبانی دارید که اگر تمام پیش بینی های تان رخ نداد پیاده کنید؟ آیا در موقعیت جدید خود به دنبال افزایش حقوق خود هستید؟ آیا شغل جدید شما مفرح تر و سازنده تر از شغل قبلی شما هست؟ آیا یک برنامه ی طولانی مدت برای پیشرفت حرفه ای خود درنظر دارید؟ آیا مهارت های جدیدی را می آموزید که به گسترش فرصت های شما کمک کند؟

خود را بسیار گرفتار هیجانات کاذب انتقال به شغل جدید نکنید! این اتفاق می تواند شما را از دیدن فرصت ها و ریسک های واقعی بازدارد.

  • فعالیت های تکمیل نشده را به اتمام برسانید

بسیاری از مردم تمایل دارند که حتی قبل از پایان دو هفته ی اول موردبررسی قرار گرفته و چک شوند. هر اندازه هم سخت باشد سعی کنید به همان نسبت که درگیر تیم خود هستید درگیر کار خود نیز بمانید. اگر به کمی انگیزه نیاز دارید با مدیر مجموعه به صورت روزانه به بررسی یپردازید. همینطور لیستی از کارهای تمام نشده را تهیه کنید که قبل از ترک خود باید به انجام برسانید.

این احتمال وجود دارد که برخی پروژه ها و یا وظایف شما قبل از اینکه به طور رسمی محل کار را ترک کنید توسط یکی از همکاران تان به عهده گرفته شود. این اتفاق به این معنی نیست که شما نباید مسئولیتی که قبلاً انجام دادن آن را شروع کرده اید بگیرید. اگر فرصت دارید وظایف کوچک تر را محول کنید. بنابراین تمرکز خودتان را می توانید بر روی اولویت ها قرار داده و برای تکمیل آنها اقدام کنید.

با مدیریت و سایر کارکنان ارتباط خود را به نحوی حفظ کنید. حتی در صورت نیاز با مشتریان خود نیز در ارتباط باشید و اخبار را با همکاران و مدیران خود که باید در جریان چیزی قرار بگیرند به اشتراک بگذارید. این می تواند به شما در شفافیت چیزهایی که قبل از رفتن تان بدانها نیاز دارید کمک کند. اگر بجای رها کردن کارهای نیمه تمام وظایف خود را در دستان توانمند دیگری قرار دهید کارفرمای سابق شما قدردان تان خواهد بود.

 

  • ابتدا پاکسازی کرده و سپس سازماندهی کنید

قبل از خروج خود از اتاق، دفتر و شرکت، فضای کاری خود را در وضعیت مناسبی قرار دهید. اختیاراتی که داشته اید را تفکیک کنید. عکس های خانوادگی، لوازم التحریر و … را وارد جعبه ها کنید. فایل های شخصی خود را در کامپیوتر کاری جای ندهید. از همه ی اطلاعات (موزیک، عکس ها، اسناد و …) فایل پشتیبان تهیه کرده و در هاردهای اکسترنال قرار دهید. اطلاعات و داده های حساس شرکت را به منظور اهداف شخصی بکار نبرید. تنها با کسانی که شخصاً با آنها ارتباطی را ایجاد کرده اید در ارتباط بمانید. اسناد مهمی را که مربوط به کسب و کار است در آرشیو قرار دهید. برخی اسناد مربوط به همکاران خود را هم در صورت نیاز حفظ کنید. فضای کاری خود را از هر گونه زباله و گرد و خاک بزدایید.

این برای شما یک شانس است که زمان زیادی برای تمیزکاری و سازماندهی ندارید. گاهی اوقات، زمانی که افراد کار خود را ترک می کنند (خصوصاً در موقعیت های فروش) تا فاصله ی نسبتاً کوتاهی را اسکورت می شوند.  اگر زمان زیادی ندارید تنها موضوعات مهم را اولویت بندی کنید بعد از انجام آن، به راه خود دهید.

حتی اگر رئیس شما در دسترس نباشد باید توانایی اعتماد کردن به شما را داشته باشد تا بداند که میز شما طبق دستور تحویل داده می شود. در این حال، شما هم خروج بهتری خواهید داشت. “بهتر” بودن این خروج، بستگی به میزان اعتمادی دارد که شما در ارتباط با دیگران (افراد داخل شرکت) به هنگام کار کردن برای آنها ساخته اید. شاید به طور خلاصه بتوان نحوه ی خروج آسان شما را از کار فعلی، در یک عبارت به “نحوه ی ارتباط شما با کارکنان، مدیران و رئیس شرکت” خلاصه کرد.

شاید هم قدم های دیگری نیز وجود داشته باشند که به شما در خروج بهتر کمک می کنند اگر شما هم تجربه ای در این زمینه ها دارید ما را در دانستن آن شریک کنید.

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar