۴ اشتباه بزرگ از ۴ کارآفرین بزرگ دنیا !!!

چه کسی می گوید که بزرگان اشتباه نمی کنند؟!

همان گونه که انیشتن می گوید “کسی که اشتباه نکند یاد هم نمی گیرد!” در این مقاله ۴ اشتباهی که ۴ کار آفرین بزرگ دنیا مرتکب شده و از آن ها درس گرفتند را شرح می دهیم. پس با ما همراه باشید.

 


اشتباهات بزرگ از کارآفرینان بزرگ!

۱/ استیو جابز کنترل اپل را از دست می دهد!!

4 اشتباه بزرگ از 4 کارآفرین بزرگ دنیا

 

استیو جابز به عنوان یکی از بهترین مدیران در سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۱ به شمار می رود. او شرکت اپل را هزاران برابر نسبت به آن چیزی که بود پیشرفت داد.
در سال ۱۹۷۷ John sculley به عنوان مدیر بازگشته از شرکت پپسی با استیو جابز اختلافاتی پیدا کرد و شرکت را ترک نمود. john می گوید  تعیین من به عنوان مدیر برای شرکت اپل یک اشتباه بزرگ بوده و استیو جابز در جایگاه شایسته تری قرار داشت. بعد از خروج جابز از شرکت اپل نگاه منحصر فردش را از دست داد. در آن هنگام بیل گیتس با داشتن مایکروسافت رقابت خود را در دهه ۹۰ شروع کرد.

درسی که می توان گرفت:

استیو جابز، بهترین مدیر نبود اما بهتر از هر شخصی اپل را می فهمید!

۲/ بیل گیتس موتورهای جستجو را نادیده گرفت!!

 

 

4 اشتباه بزرگ از 4 کارآفرین بزرگ دنیا

 

بیل گیتس خود را  به عنوان یک مدیر در انقلاب کامپیوتر در سال ۱۹۷۵ ثابت کرد و به رهبر اول روابط گرافیکی اولین نسخه ویندوز را در سال ۱۹۸۵ عرضه کرد.
با این حال، بیل گیتس در سال ۲۰۰۵ فرصتی که میلیاردها دلار ارزش داشت را از دست داد و شکست خورد!
مایکروسافت موتور جستجوی MSN را در سال ۱۹۹۸ عرضه کرد درست در سالی که گوگل شرکت خود را تأسیس کرده بود. اما گوگل سریع تر و با نوآوری بیشتر از MSN عمل کرد و تلاش مایکروسافت برای موتور جستجو بی فایده ماند!
ولی موتور جستجوی دیگری به نام Inktomi را که جستجوی اولیه در شرکت را انجام می دهد را شروع کرد. در سال ۲۰۰۲ شرکت گوگل موفقیتی در حدود ۳۴۸ میلیون دلار و در سال ۲۰۰۳ حدود ۹۶۳ میلیون دلار کسب کرد. مایکرو سافت در آن هنگام موتور جستجوی خود را شروع کرد. در سال ۲۰۰۶ مایکروسافت موتور جستجو Windows Live Search که در مقابل گوگل شکست خورد را در بازار عرضه نموده و در سال ۲۰۰۹ موتور جستجوی Bing را نیز معرفی کرد.
اما این شرکت فقط ۲٫۵ میلیارد دلار هزینه های اولیه ساخت این موتور شد که حتی هزینه های اولیه ی آن را به دست نیاورد!

درسی که می توان گرفت:

تصور کنید که اگر بیل گیتس در سال ۱۹۹۸ اولویت شرکت را برای موتور جستجو قرار می داد گوگل الان در مرکز دوم بود!
سخن معروفی بود که می گفت موفقیت؛ معلم حقیری ست که افرادی که با او هستند را گول می زند و کاری می کند که افراد باهوش تصور کنند هرگز شکست نمی خورند! تا زمانی که جهان در حال حرکت است و زمین در حال گردش پس شما می توانید تغییر و پیشرفت کنید. اما اگر استراتژی شما در گذشته موفق بوده نمی توان تصور کرد که امروز هم حتماً موفقیت را دوباره از همان استراتژی به دست می آورید.

۳/ لری پیج شبکه های اجتماعی را نادیده می گیرد!!

 

4 اشتباه بزرگ از 4 کارآفرین بزرگ دنیا

 

همانگونه که بیل گیتس درباره موتورهای جستجو شکست خورد؛ لری پیج هم در دست یابی به موفقیت شبکه های اجتماعی شکست خورد. و بدتر از آن این است که لری پیج اهمیت شبکه ها را می دانست اما به عنوان یک بازیکن اساسی وارد این میدان نشد!
شرکت گوگل ۳۰ میلیون دلار را در سال ۲۰۰۳ برای اولین شبکه اجتماعی Friendster پرداخت کرد اما آنها از فروش این شبکه منصرف شدند!
در آن زمان گوگل مشغول ساخت شبکه اجتماعی جدیدی بود.
تلاش گوگل بسیار تأثیر گذار بود Google buzz را در سال ۲۰۱۰ ساخت و بعد از ۱ سال متوقف شد. در آن زمان گوگل پلاس را عرضه کردند.
آیا تصور می کنید که گوگل از یک گروه پیشرفته و با برنامه ریزی خاصی این کارها را شروع کرده؟ اگر این گونه بود فیسبوک نمی توانست در مقابل او ایستادگی کند!

درسی که می توان گرفت:

وقتی در کار خود یک فرصت به دست می آورید باید تمرکز روی دیگر کارها را رها کنید و فقط روی آن کار تمرکز کنید.

۴/ مارک زاکر برگ تصمیم می گیرد چهره فیسبوک شود!!

4 اشتباه بزرگ 4 کارآفرین بزرگ دنیا

 

در سال ۲۰۱۱ مارک زوکربرگ در صفحه فیسبوکش این عبارت را نوشت (من یک بز و خوک را کشته ام! ) در آن زمان بیشتر دوستداران حیوانات از دست او خشمگین شدند. اما مارک منظور دیگری از این جمله داشت!
منظور او این بود که بخاطر رسیدن به گوشت؛ زندگی را متوقف نکنید!
این جمله برای او هزینه های زیادی را دربرگرفت تا بتواند دوباره نام و آوازه اش را بدست آورد. اکنون آوازه ی تبلیغاتی او بسیار غنی ست.

درسی که می توان گرفت:

فرد ایده آلی باشید تا نام و آوازه شما خدشه دار نشود.

[تعداد: ۳    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar